Global Braveheart med delägare och vinnarkusk efter det femte loppet. Foto: Timmy Lundegård

Stor glädje när Global Braveheart vann lopp

Det jublades när Global Braveheart passerade mållinjen som vinnare under onsdagens femte lopp. Sexåringen som tränas i Eskilstuna visade sig startsnabb och höll ledningen hela vägen in i mål, där ägarna väntade på att krama om segerkusken Paula Gyllenberg.
– Han är egentligen en komplett häst, säger segerkusken.

Ibland kan en vinst i ett travlopp ge den största glädjen. Så var i alla fall fallet under onsdagseftermiddagen när Paula Gyllenberg styrde in den sexåriga valacken, Global Braveheart, till seger.

Duon tog snabbt hand om ledningen och även om det blev en snabb öppning av loppet, så dämpades tempot snabbt. Med 600 meter kvar till mål kunde duon gå undan med ledningen och passera mållinjen med 15-20 meter till tvåan.

– Jag trodde att det skulle bli ett högt tempo när hästen på utsidan försökte att trycka upp farten. Jag ville däremot inte köra fortare, det var lång distans och det är supervarmt ute så jag tyckte att det räckte, berättar segerkusken som lät hästen göra sitt jobb.

– Jag satt mest och avvaktade från start och lät hästen sköta allt själv. Han tog lätt hand om ledningen men med halvvarvet kvar så trodde han nog att loppet var slut. Då fick jag rycka tussarna och påminna honom om att det är 500 meter kvar, då tuggade han vidare. Han kommer nog att passa på den längre distansen framöver, han ska bara förstå grejen och få fungera. Han är egentligen en komplett häst men han ska bara få vara frisk och kry nu.

Global Braveheart vann med god marginal. Foto: Timmy Lundegård

Innan segerintervjun så uppstod jubel hos delägare som var på plats under tävlingarna. Flera kramar delades ut med segerkusken, där ägarna känner sig lättade.

– Jag och en delägare köpte hästen i Frankrike och sedan har den varit hos några stora tränarnamn i Sverige. Däremot har det hela tiden strulat och det är först nu hos Oskar (tränare Oskar J Andersson) som hästen verkar fungerat, berättar en av delägarna.

Daniel Redén vinner lopp som kusk: ”Bra kuskstatistik i år”
Stora namn som Daniel Redén och Emilia Leo gästade Fornaboda under den varma onsdagen. Båda stallen fick varsin seger med sig, där Emilia red hem dagens montélopp medan stjärntränaren Daniel Redén fick känna på att vinna som kusk.

– Ibland händer det att jag kör något lopp. Jag har ju en bra kuskstatistik i år, berättar Daniel som på fem starter har 60% i segerprocent.

Daniel Redén gästade med tre hästar varav en segrade. Foto: Timmy Lundegård

Under onsdagen segrade han med egentränade Global Delight som bjöd på en snabb avslutning efter ett lopp i ledningen.

– Vi har ju hållit hästen väldigt högt. Hon vann ju ett tufft Breeders Crown-lopp från utvändigt ledaren och var väldigt bra under fjolåret, men därefter har det krånglat med henne under vintern. Första starten var rent av bedrövlig och nu har hon fått träna någon månad efter det. Idag åkte hon med för att jag skulle få bilda min uppfattning till framtiden och hur jag ska ändra, berättar segerkusken som hade en lugn tävlingsdag.

– Det är kul att komma hit. Det är lite avkopplande när det inte är så mycket tv och man kan vara sig själv. Samtidigt som man kan se publik som sitter i gräset och njuta lite, det är lite mer som förr om vi säger så.

För hemmahästarna blev det dubbla femteplatser som främsta placering som säkrades av June Grace och Vincitori Indika. Däremot blev det ett bekant ansikte som satte punkt för tävlingarna, genom den tidigare Fornabodatränaren Kent P Gustavsson. En kusk som redan har passerat 600 000 inkörda kronor som kusk.

– Det har gått riktigt bra i år men får man köra såna här hästar så är det inte så svårt, menar Kent P som syftar på onsdagens segerhäst Valrhona Face.

Kent P Gustavsson avslutade tävlingsdagen. Foto: Timmy Lundegård

Onsdagens vinnare:
Lopp 1:
Mister Vredebest – Malte Handfast (David Persson)
Lopp 2: Klinger – Ole Johan Östre (Stian Eilefsen) – 2,77
Lopp 3: Baracchi T.P. – Jorma Kontio (Liselotte Olsson) – 1,81
Lopp 4: Ragazzo Unico – Emilia Leo – 1,27
Lopp 5: Global Braveheart – Paula A Gyllenberg (Oskar J Andersson) – 1,73
Lopp 6: Metalimo Star – Petter Karlsson (Erik Berglöf) – 4,81
Lopp 7: Global Delight – Daniel Redén – 3,82
Lopp 8: Valrhona Face – Kent P Gustavsson (Joakim Elfving) – 3,11

Publicerad 14 juni 2023 klockan 20:53

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna ...

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön? 

1 juni 2026 klockan 11:02 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
30 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
29 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar...
29 maj 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-06-04 15:11