Global Braveheart med delägare och vinnarkusk efter det femte loppet. Foto: Timmy Lundegård
Stor glädje när Global Braveheart vann lopp
Det jublades när Global Braveheart passerade mållinjen som vinnare under onsdagens femte lopp. Sexåringen som tränas i Eskilstuna visade sig startsnabb och höll ledningen hela vägen in i mål, där ägarna väntade på att krama om segerkusken Paula Gyllenberg.
– Han är egentligen en komplett häst, säger segerkusken.
Ibland kan en vinst i ett travlopp ge den största glädjen. Så var i alla fall fallet under onsdagseftermiddagen när Paula Gyllenberg styrde in den sexåriga valacken, Global Braveheart, till seger.
Duon tog snabbt hand om ledningen och även om det blev en snabb öppning av loppet, så dämpades tempot snabbt. Med 600 meter kvar till mål kunde duon gå undan med ledningen och passera mållinjen med 15-20 meter till tvåan.
– Jag trodde att det skulle bli ett högt tempo när hästen på utsidan försökte att trycka upp farten. Jag ville däremot inte köra fortare, det var lång distans och det är supervarmt ute så jag tyckte att det räckte, berättar segerkusken som lät hästen göra sitt jobb.
– Jag satt mest och avvaktade från start och lät hästen sköta allt själv. Han tog lätt hand om ledningen men med halvvarvet kvar så trodde han nog att loppet var slut. Då fick jag rycka tussarna och påminna honom om att det är 500 meter kvar, då tuggade han vidare. Han kommer nog att passa på den längre distansen framöver, han ska bara förstå grejen och få fungera. Han är egentligen en komplett häst men han ska bara få vara frisk och kry nu.
Global Braveheart vann med god marginal. Foto: Timmy Lundegård
Innan segerintervjun så uppstod jubel hos delägare som var på plats under tävlingarna. Flera kramar delades ut med segerkusken, där ägarna känner sig lättade.
– Jag och en delägare köpte hästen i Frankrike och sedan har den varit hos några stora tränarnamn i Sverige. Däremot har det hela tiden strulat och det är först nu hos Oskar (tränare Oskar J Andersson) som hästen verkar fungerat, berättar en av delägarna.
Daniel Redén vinner lopp som kusk: ”Bra kuskstatistik i år” Stora namn som Daniel Redén och Emilia Leo gästade Fornaboda under den varma onsdagen. Båda stallen fick varsin seger med sig, där Emilia red hem dagens montélopp medan stjärntränaren Daniel Redén fick känna på att vinna som kusk.
– Ibland händer det att jag kör något lopp. Jag har ju en bra kuskstatistik i år, berättar Daniel som på fem starter har 60% i segerprocent.
Daniel Redén gästade med tre hästar varav en segrade. Foto: Timmy Lundegård
Under onsdagen segrade han med egentränade Global Delight som bjöd på en snabb avslutning efter ett lopp i ledningen.
– Vi har ju hållit hästen väldigt högt. Hon vann ju ett tufft Breeders Crown-lopp från utvändigt ledaren och var väldigt bra under fjolåret, men därefter har det krånglat med henne under vintern. Första starten var rent av bedrövlig och nu har hon fått träna någon månad efter det. Idag åkte hon med för att jag skulle få bilda min uppfattning till framtiden och hur jag ska ändra, berättar segerkusken som hade en lugn tävlingsdag.
– Det är kul att komma hit. Det är lite avkopplande när det inte är så mycket tv och man kan vara sig själv. Samtidigt som man kan se publik som sitter i gräset och njuta lite, det är lite mer som förr om vi säger så.
För hemmahästarna blev det dubbla femteplatser som främsta placering som säkrades av June Grace och Vincitori Indika. Däremot blev det ett bekant ansikte som satte punkt för tävlingarna, genom den tidigare Fornabodatränaren Kent P Gustavsson. En kusk som redan har passerat 600 000 inkörda kronor som kusk.
– Det har gått riktigt bra i år men får man köra såna här hästar så är det inte så svårt, menar Kent P som syftar på onsdagens segerhäst Valrhona Face.
Kent P Gustavsson avslutade tävlingsdagen. Foto: Timmy Lundegård
Onsdagens vinnare:
Lopp 1: Mister Vredebest – Malte Handfast (David Persson) Lopp 2: Klinger – Ole Johan Östre (Stian Eilefsen) – 2,77 Lopp 3: Baracchi T.P. – Jorma Kontio (Liselotte Olsson) – 1,81 Lopp 4: Ragazzo Unico – Emilia Leo – 1,27 Lopp 5: Global Braveheart – Paula A Gyllenberg (Oskar J Andersson) – 1,73 Lopp 6: Metalimo Star – Petter Karlsson (Erik Berglöf) – 4,81 Lopp 7: Global Delight – Daniel Redén – 3,82 Lopp 8: Valrhona Face – Kent P Gustavsson (Joakim Elfving) – 3,11
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.