Eurolube i Storå har rott i land ett avtal med en distributör i Iran, ett avtal som nu ger dem chansen att slå sig in på en ny marknad. VD Krister Roth, som nyligen är hemkommen därifrån, berättar att denna affärsresa inte bara blev framgångsrik utan också en berikande erfarenhet på många sätt och vis.
Eurolube utvecklar produkter för oljehantering på fordonsverkstäder och har under årens lopp vuxit ordentligt och slagit sig in på marknaden i en rad olika länder i olika världsdelar. Ifjol var det Nya Zeeland som blev erövrat då Krister Roth fick med sig hem ett distributörsavtal från företaget Petroleum Services Ltd i staden Hamilton. Under samma tid gjordes också förberedelser för att slå sig in på marknaden i Afrika, ett uppdrag som föll sig självklart på den anställde Patrick Ntwari som talar flera av språken i Afrika. Afrikaprojektet är fortfarande under bearbetning.
Precis som Kristers resa till Nya Zeeland i fjol, så blev affärsresan till Iran för ca två veckor sedan en lyckad sådan. Iran är en svår men intressant marknad, menar Krister, som ändå såg alla anledningar att försöka.
-Det är inte så väldigt många som åker till Iran för att göra affärer, men jag tyckte det fanns anledning att försöka. Man måste våga. Iran är ett stort land med en relativt välbärgad befolkning. Resan blev nu inte bara framgångsrik för företaget utan också en minnesvärd erfarenhet för mig personligen. Sedan slog det mig vilket vackert land Iran verkligen är, säger han.
Under vistelsen i landet fick han kontakt med företaget Kiaravankar Ltd i staden Isfahan. Företaget är väletablerat inom branschen och säljer liknande produkter som Eurolube tillverkar. Krister berättar att företaget ansåg att Eurolubes produkter kunde bli ett viktigt komplement och parterna kom snart överens om ett samarbete.
-Det var lite annorlunda, för när allt var klart så försvann deras ekonomiansvarige för en stund och kom sedan tillbaka med ett riktigt tjockt kuvert och lade framför mig. Sedan sa de ”du kan räkna om du vill”, småskrattar Krister och fortsätter:
-Jag blev väldigt överraskad och hade ju inte ens möjlighet att skriva ett kvitto just då. Kontant betalning rakt över bord var något nytt för mig. Men de påpekade att de litade på mig, att vi skulle leverera produkterna precis som vi hade kommit överens om. Sedan skålade vi med läsk eftersom alkohol är bannlyst i Iran.
Krister Roth räknar med att det första årets försäljning uppgår till ca 500 000 kr men att den summan ökar med tiden.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.