Eurolube i Storå har rott i land ett avtal med en distributör i Iran, ett avtal som nu ger dem chansen att slå sig in på en ny marknad. VD Krister Roth, som nyligen är hemkommen därifrån, berättar att denna affärsresa inte bara blev framgångsrik utan också en berikande erfarenhet på många sätt och vis.
Eurolube utvecklar produkter för oljehantering på fordonsverkstäder och har under årens lopp vuxit ordentligt och slagit sig in på marknaden i en rad olika länder i olika världsdelar. Ifjol var det Nya Zeeland som blev erövrat då Krister Roth fick med sig hem ett distributörsavtal från företaget Petroleum Services Ltd i staden Hamilton. Under samma tid gjordes också förberedelser för att slå sig in på marknaden i Afrika, ett uppdrag som föll sig självklart på den anställde Patrick Ntwari som talar flera av språken i Afrika. Afrikaprojektet är fortfarande under bearbetning.
Precis som Kristers resa till Nya Zeeland i fjol, så blev affärsresan till Iran för ca två veckor sedan en lyckad sådan. Iran är en svår men intressant marknad, menar Krister, som ändå såg alla anledningar att försöka.
-Det är inte så väldigt många som åker till Iran för att göra affärer, men jag tyckte det fanns anledning att försöka. Man måste våga. Iran är ett stort land med en relativt välbärgad befolkning. Resan blev nu inte bara framgångsrik för företaget utan också en minnesvärd erfarenhet för mig personligen. Sedan slog det mig vilket vackert land Iran verkligen är, säger han.
Under vistelsen i landet fick han kontakt med företaget Kiaravankar Ltd i staden Isfahan. Företaget är väletablerat inom branschen och säljer liknande produkter som Eurolube tillverkar. Krister berättar att företaget ansåg att Eurolubes produkter kunde bli ett viktigt komplement och parterna kom snart överens om ett samarbete.
-Det var lite annorlunda, för när allt var klart så försvann deras ekonomiansvarige för en stund och kom sedan tillbaka med ett riktigt tjockt kuvert och lade framför mig. Sedan sa de ”du kan räkna om du vill”, småskrattar Krister och fortsätter:
-Jag blev väldigt överraskad och hade ju inte ens möjlighet att skriva ett kvitto just då. Kontant betalning rakt över bord var något nytt för mig. Men de påpekade att de litade på mig, att vi skulle leverera produkterna precis som vi hade kommit överens om. Sedan skålade vi med läsk eftersom alkohol är bannlyst i Iran.
Krister Roth räknar med att det första årets försäljning uppgår till ca 500 000 kr men att den summan ökar med tiden.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.