Eurolube i Storå har rott i land ett avtal med en distributör i Iran, ett avtal som nu ger dem chansen att slå sig in på en ny marknad. VD Krister Roth, som nyligen är hemkommen därifrån, berättar att denna affärsresa inte bara blev framgångsrik utan också en berikande erfarenhet på många sätt och vis.
Eurolube utvecklar produkter för oljehantering på fordonsverkstäder och har under årens lopp vuxit ordentligt och slagit sig in på marknaden i en rad olika länder i olika världsdelar. Ifjol var det Nya Zeeland som blev erövrat då Krister Roth fick med sig hem ett distributörsavtal från företaget Petroleum Services Ltd i staden Hamilton. Under samma tid gjordes också förberedelser för att slå sig in på marknaden i Afrika, ett uppdrag som föll sig självklart på den anställde Patrick Ntwari som talar flera av språken i Afrika. Afrikaprojektet är fortfarande under bearbetning.
Precis som Kristers resa till Nya Zeeland i fjol, så blev affärsresan till Iran för ca två veckor sedan en lyckad sådan. Iran är en svår men intressant marknad, menar Krister, som ändå såg alla anledningar att försöka.
-Det är inte så väldigt många som åker till Iran för att göra affärer, men jag tyckte det fanns anledning att försöka. Man måste våga. Iran är ett stort land med en relativt välbärgad befolkning. Resan blev nu inte bara framgångsrik för företaget utan också en minnesvärd erfarenhet för mig personligen. Sedan slog det mig vilket vackert land Iran verkligen är, säger han.
Under vistelsen i landet fick han kontakt med företaget Kiaravankar Ltd i staden Isfahan. Företaget är väletablerat inom branschen och säljer liknande produkter som Eurolube tillverkar. Krister berättar att företaget ansåg att Eurolubes produkter kunde bli ett viktigt komplement och parterna kom snart överens om ett samarbete.
-Det var lite annorlunda, för när allt var klart så försvann deras ekonomiansvarige för en stund och kom sedan tillbaka med ett riktigt tjockt kuvert och lade framför mig. Sedan sa de ”du kan räkna om du vill”, småskrattar Krister och fortsätter:
-Jag blev väldigt överraskad och hade ju inte ens möjlighet att skriva ett kvitto just då. Kontant betalning rakt över bord var något nytt för mig. Men de påpekade att de litade på mig, att vi skulle leverera produkterna precis som vi hade kommit överens om. Sedan skålade vi med läsk eftersom alkohol är bannlyst i Iran.
Krister Roth räknar med att det första årets försäljning uppgår till ca 500 000 kr men att den summan ökar med tiden.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.