Bengt Storbacka (S). Foto: Jennie Einarsson

Storbackas svar till Klockars: ”Styråran kommer från förra oppositionen”

INSÄNDARE/DEBATT: Under ca två decennier har vi lyckats bygga upp ett visst ekonomiskt planeringsutrymme. En resultatutjämningsreserv på 70 miljoner som nu tas i bruk samt en planeringsreserv under Kommunstyrelsen på ca 25 miljoner. Kommunen har, som Tomas Klockars (M) säger i Lindenytt 16/9, ett beräknat underskott på drygt 100 miljoner kronor. Nu är resurserna slut. Bra ändå att vi byggde denna ”krockkudde”. Annars hade det varit värre. När Tomas tillträdde sa han i sitt ”linjetal” att kommunen är välskött. Så är det. Kommun har till exempel inte behövt låna till investeringar så som många kommuner behövt. Nu är det annorlunda. Hur har vi hamnat här?

Krig och inflation förklarar en del. Miljardrullningar från välfärden till skattesänkningar för de rikaste, påhejat av SD i en borgerligt dominerad riksdag i två decennier, är en annan faktor. Några tycker att vi kan höja kommunalskatten. Personligen tror jag inte på det för utan större strukturförändringar kommer det snart vara ”uppätit” och problemen kvarstå. Har vi varit slösaktiga? Nej, men vi kunde varit tuffare i att gå ur enheter. De senaste åren vi var vid makten ökade vi inte Barn- och utbildningsnämndens budget men ökade kraftigt Socialnämndens budget som behöver ökas ännu mer. Samtidigt kommer skolan behöva effektivisera. Dels för att vi har många små enheter, dels för att antalet barn minskar framöver. Det är smärtsamt.

Några säger att vi måste planera för att bli fler och jag vill hålla med. Men om alla kommuners prognoser slog in skulle Sverige enligt SKR, ha 20 miljoner invånare imorgon bitti! Inte så troligt med stängda gränser och en korkad högernationalistisk regering som nu skickar ut välfärdsarbetare från landet. Ja, Tomas, välkommen till verkligheten.

Lindesbergs kommun har minskat med 2000 invånare sedan början av 1980-talet. Allt färre ska försörja allt fler. Andelen äldre i behov av omsorg växer. SD vill inte bygga nytt äldreboende trots en sedan länge känd kö. Det är pausat. Kanske de tror det blir billigare imorgon?

Ca 30 % av kommunens omsättning på 1.6 miljarder är statliga transfereringar. Vi Socialdemokrater med stöd av Moderaterna tog det smärtsamma beslutet att, trots mordhot, lägga ned Ramsbergs skola. Långt innan det lades Fanthyttans skola ned genom att föräldrarna flyttade barnen. Effektiviseringar sker för att på bästa sätt hushålla med de resurser vi har. Tyvärr är kommunen fortfarande i stort behov av statliga medel. I vår skuggbudget föreslog vi en väg mot minskat beroende av staten utan att höja skatten. Förvaltningscheferna gav oss en tydlig bild i april på vad som krävs och 2018 lämnade jag, Jan Hansson (M) och Christina Pettersson (C) ett förslag på planering av kommunal service i samma anda. Det sågades då men det behövs ansvarsfulla förslag på lösningar också.

Socialdemokraterna före mig gjorde ett bra jobb, bl a genom de tuffa beslut jag nämnt ovan. Vi har klokt sparat i ladorna till tider som idag. Samverkan i Business Region Örebro är ett resultat av socialdemokratiskt arbete som ger industrietableringar med bl. a nya jobb i Frövi. Samverkan med andra för utbyggnad av RV 50 gynnar industrin. Mina företrädare initierade Kommuninvest tillsammans med partikamrater i länet. Det har balanserat bra mot på affärsbankernas lånevillkor. Utvecklingen av landsbygden med föreningsbidrag, stöd från näringslivsutvecklare, Leader-projekt mm har varit viktigt för Ramsberg, Guldsmedshyttan, Vedevåg, Ullersätter och Fellingsbro. FALAB har under en rad år gett ca 20 miljoner billigare hyror för kommunens förvaltningslokaler. Det är tidigare generationer av politiker som byggt upp detta så viktiga instrument för drift av våra lokaler. Den representationskultur som varit, är stoppad. Vi är på rätt väg.

”Styråran” kommer från förra oppositionen. De påstod att vi tappat den. Med kommuninvånarnas bästa för ögonen krävs ansvarsfullt samarbete nu!

Bengt Storbacka, oppositionsråd (S)

Publicerad 18 september 2024 klockan 12:48

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Den invasiva arten sjögull bekämpas vid Sjövallen i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

Här pågår kampen mot invasiv vattenväxt i Väringen

Stora orangea dukar guppar på vattnet vid Sjövallen i Frövi. Här testas en ny metod för att bekämpa den invasiva arten sjögull – en flytbladsväxt som kan bilda så omfattande bestånd att det skapar problem för båttrafiken och hotar den biologiska mångfalden. David Kvarnsudde, naturvårdshandläggare på Länsstyrelsen i Örebro län, är tillsammans med sina kollegor på plats för att flytta sektioner av dukarna och inleda bekämpning även från norr.
– Vi vill få bort sjögull helt från båthamnarna, så att man inte omedvetet sprider det vidare med båtarna, förklarar David.

28 april 2025 klockan 14:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Med helikopter söktes efter den misstänkte i skogarna nära bostadsområdet Stadsskogen. Foto: Fredrik Norman

Stor sökinsats efter misstänkt – kvinna grovt misshandlad

En man i 35-årsåldern greps på söndagen misstänkt för grov misshandel och olaga hot. Brottsoffret är den misstänktes fru.
– Mannen lämnade bostaden och tog sig ut i skogen. Vi fick snart kännedom om att han hade hotat med att ta sitt eget liv. Då inleder vi en stor sökinsats i området runt Stadsskogen i Lindesberg för att hitta honom, berättar polisens vakthavande befäl, Jens auf der Heide.

27 april 2025 klockan 17:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Storslagen show med ”extra allt” när Capricen firade 40 år

Extra allt. Så har Manskören Harmoni beskrivit showen man skulle sätta upp...

Triss i hemliga artister när Harmonis Caprice firade 40 år

Det blev onekligen ett storslaget och stjärnspäckat firande av Harmonis Caprice under deras 40-å...

FotoFredag: Bland lekande mörtar, falkar och älgar i solnedgång

Under de senaste två veckorna så har det blivit många korta turer med bilen ute i skogarna...

Vindkraftparken i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna: Nej till ytterligare vindkraftsetableringar i kommunen

Bolaget Landinfra Energy planerar att söka tillstånd för en vindkraftpark vid Morskoga i Lindesberg. Totalt planeras som mest 20 vindkraftverk, med en maximal totalhöjd på 300 meter. Moderaterna i Lindesberg kommer dock att säga nej till fler vindkraftsetableringar i kommunen.
– Med de godkända etableringarna anser vi att Lindesbergs kommun tagit sitt ansvar i energiförsörjningsfrågan från vindkraft, säger man i ett pressmeddelande.

25 april 2025 klockan 11:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Lista: Här brinner majbrasorna i år

Det närmar sig Valborgsmässoafton 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.

24 april 2025 klockan 15:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt oss bilda ett nytt liberalt politiskt parti – Nyliberalerna
INSÄNDARE: Det finns två partier i Sverige som kallar sig liberala. Vårt Liberala parti och Centerpartiet. Jag, och sannolikt de flesta, har svårt...
24 april 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Trio fortsatt häktade för våldtäkt mot barn
De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under ...
22 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med ...
22 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polis och misstänkt MC-förare vårdas på sjukhus

Den polis som på lördagen blev påkörd av en motocross i Guldsmedshyttan, vårdas fortfarande på sjukhus. Även den misstänkte, som körde MC:n, är kvar på sjukhuset. Detta uppgav polisen vid 14-tiden.

19 april 2025 klockan 15:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polis påkörd av motocross – förd till sjukhus

En polis har under lördagsförmiddagen förts till sjukhus med ännu oklara skador efter att ha blivit påkörd av en motocross. Även föraren skall ha avförts till sjukhus med ambulans, uppger polisens presstalesperson, Gabriel Henning.
– Skadeläget är fortfarande okänt för mig, säger han.

19 april 2025 klockan 11:09 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Långfredag – och långa slutartider

Jag måste få börja denna veckas fotokrönika med att önska er alla en Glad Påsk. Just idag är det sj...

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Äldre kvinna utsatt för bedragare – kom över stor summa pengar

Polisen har inlett en förundersökning gällande grovt bedrägeri där målsäganden, en äldre kvinna, ska ha blivit övertalad att överföra en större summa pengar till bedragaren.
– I nuläget kan vi inte kommentera ärendet i detalj, säger Anders Dahlman som är presstalesperson vid polisen i region Bergslagen. Dahlman bekräftar dock att det skall röra sig om en större summa pengar.

17 april 2025 klockan 11:06 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Här är gruppen som promenerar för en renare miljö

Med plockare och hink i högsta hugg arrangeras, på privat initiativ, promenader för att plocka skräp i ...

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg

I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på ...

Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?

INSÄNDARE/DEBATT: Att den kvarvarande minoriteten i Lindesbergs kommun redan från början kändes skakig i ...

Laddat för en aktiv påskhelg

Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från ...

Räddningstjänsten släcker gräsbrand nära campingplats

Två enheter från Nerikes Brandkår har larmats ut till en adress i Frövi där en mindre gräsbrand ...

Här vattenbombas skogsbrand med helikopter: ”Flera hektar har brunnit”

Under fredagen har räddningstjänsten bekämpat ännu en skogsbrand i östra...

IFK Lindesberg U15 tar nu nästa steg i fotbollskarriären. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.

11 april 2025 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Det rör på sig…
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa en blandning bilder som jag fotograferat under den gångna veckan. Det börjar röra på sig ute i ...
11 april 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik på...
10 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-04-09

2025-04-09

2025-04-09

2025-04-09

2025-04-08

2025-04-07

2025-04-07

2025-04-07

2025-04-06

2025-04-05

2025-04-04

2025-04-04

2025-04-04

2025-04-03

2025-04-29 00:59