För inte så länge sedan hade nyhetsprogrammet Tvärsnytt ett inslag om länets alla nättidningar som poppat upp som svampar alltefter att internetanvändandet ökat. Fler och fler avstår från traditionella papperstidningar, och det är kanske inte så konstigt när man kan läsa samma nyheter på nätet – gratis dessutom. Tvärsnytt tog även kontakt med redaktionen på LindeNytt för att få en insyn i nätmedias vardag i en mindre stad. Det man främst ville ta fram var hur ekonomin ser ut för en nätbaserad tidning. Som svar på det fick de: ”-Det ser bra ut.”
För idag har LindeNytt verkligen bitit sig fast med drygt 2000 besökare dagligen i Lindesberg och efter dagens ”dödsannons” över Örebros internettidning är LindeNytt störst och äldst i länet.
LindeNytts storebror, 24timmar.se, Örebrosajten som startade då Kuriren gick i graven, har nu gått samma väg som papperstidningen. Efter stora ekonomiska problem tvingas man nu lägga ner den för folket omtyckta nyhetssajten. För en tid sedan expanderade 24timmar och startade i ett flertal städer runt om i Sverige. Man tilldelades även Stora Journalistpriset för att ha tillfört ett nytt mediasätt via Internet. Men med framgångarna så kom motgångarna. Ekonomin gick inte ihop efter att bidragspåsen sinat, och nu tvingas man alltså att lägga ner verksamheten.
Med en storslagen seger mot ett starkt Grums i Lindehov så höjdes förväntningarna inför fredagens bortamöte mot Köping. Väl på plats blev det däremot ett tråkigare resultat. Lindlöven fick med sig flera spel i powerplay men fick svårt att utnyttja dessa vilket slutade med en dyster fredagskväll där man nu placerar sig under kvalstrecket.
Snöfallet har under fredagsförmiddagen skapat stora problem på riksväg 50, när tunga fordon blev strandade i Hällabacken norr om Lindesberg.
Tanken var att Stadsskolsskolan partiellt skulle övergå till distansundervisning från och med nästa vecka, nu tvingas man dock ändra sitt beslut efter att flertalet lärare blivit sjuka. Redan från och med imorgon, fredag, övergår hela skolan till fjärrundervisning.
Den som skall ut på vägarna under sena torsdagen, bör vara extra försiktig. Nu varnar nämligen SMHI för att det under kvällen kan uppstå plötslig ishalka i hela Örebro län.
Sent på tisdagskvällen larmades räddningstjänst och polis om en befarad drunkning i Stora Lindessjön. Vid den aktuella platsen hade en vak upptäckts, vilket tolkades som att någon hade gått igenom isen.
– Någon såg en vak vid en brygga längs Strandpromenaden och slog larm, säger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter ett tufft år med coronarestriktioner som gjorde gruppträningar i princip omöjliga, fick Lindesbergs allmänna gymnastikförening, LAGF, tänka om och utanför den så kallade boxen. Resultatet har premiär under tisdagskvällen, då det första Zumbapasset körs via den digitala plattformen Zoom.
– Jag hade några testpass i slutet av förra året för att testa hur det kändes, och för att lära mig Zoom ordentligt, och det var superroligt! säger instruktören Carolina Sixtensson.
Efter en dyster säsongshalva för Linde Volley utan poäng till tabellen så har Linde Volley hittat en stor spelarform. Under lördagseftermiddagen kom säsongens hittills största triumf där Lindelaget lyckades spela in sin första trepoängare, detta efter en nagelbitare mot nykomlingen IKSU.
Vaccinationen mot covid-19 fortsätter enligt plan, och i slutet av veckan beräknar man att samtliga särskilda boenden i Örebro län ska ha fått sin första dos.
– Vaccineringen i kommunerna har gått mycket bra och alla kommuner gör ett otroligt arbete, säger Ingmar Ångman, områdeschef välfärd och folkhälsa, Region Örebro län.