För ett halvår sedan öppnade företagaren Claudia Moita en regelrätt barnklädesbutik på Kristinavägen. Hennes affärsidé bygger på att sälja lite ”annorlunda” plagg – det vill säga kläder från andra länder. Detta koncept verkar falla invånarna helt i smaken då just dessa plagg visat sig sälja bättre än det traditionella svenska plaggen.
Butiken – som bär det passande namnet Storky – har faktiskt varit så pass het bland småbarnsföräldrar att Claudia nu valt att expandera och satsa ännu mer. Just nu håller man på och rustar upp lokalen på andra sidan gatan – f d Rixvideo – för att flytta in där någon gång under kommande månad. Från minimalt till maximalt med butiksyta.
-Den nuvarande lokalen växte jag ur ganska snabbt och fick offra köket för att få loss ännu mer butiksyta och plats för mer kläder och accessoarer, skrattar hon.
Men i den nya butiken lär hon få behålla sitt personalutrymme lite längre eftersom den mäter totalt 260 kvm varav 100 kvm utgör en källardel som tidigare var Rixvideos solarium.
-Mina kunder kommer att känna igen sig i den nya butiken, jag kommer inte ändra på något. Det blir bara mer av allt plus att jag satsar på kläder för lite äldre barn också, för det har varit mycket efterfrågat. Då pratar vi om barn upp till 12 år, säger Claudia Moita.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.