Strax efter klockan 22 igår kväll gick inbrottslarmet på Lindeskolan. Ännu en i raden av datastölder var ett faktum. Från ett låst ”säkert” förvaringsskåp stal inbrottstjuvarna så många som sju stycken bärbara datorer av märket Compaq, värda mellan 10 000 – 12 000 kr styck. Enligt Sven Burman tyder mycket på att tjuvarna kan ha varit informerade om var datorerna förvarades.
-Det är inte många som vet att datorerna förvaras i skåpet. Så visst verkar det som att tjuvarna visste var vi hade datorerna förvarade, säger Sven Burman på Lindeskolan.
Tydliga fotavtryck i lokalen tyder på att tjuvarna var minst två till antalet. Burman misstänker att tjuvarna inte var några nybörjare i ”branschen”.
-De verkar ha haft koll på hur lång tid de hade på sig att ta sig in, bryta upp skåpet, ta sakerna och lämna platsen innan Securitas fått larmet och tagit sig till platsen. Att de dessutom lyckats bryta upp ett förvaringsskåp som kallas Fort Knox säger en del, menar Sven Burman.
Detta var bara ett i raden av inbrott skolan drabbats av i år. Uppskattningsvis har det kostat skolan omkring 300 000 kronor, bara i inköp av nya maskiner.
-Vi får ju ersätta allt själv, och när kommunen har så dålig ekonomi blir det inte lätt för oss.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.