Dansband är hett igen. Nu behöver inte ens tonåringarna skämmas över att svänga loss på dansgolvet till orkestern. Orsaken? Dansbandskampen i TV. Fenomenet har nu väckt liv i ett gammalt beprövat koncept i stan.-Eftersom dansband har blivit något stort igen, så väcker vi liv i Blå Hallen i Lindesberg. I november har vi premiär med Arvingarna på scenen, säger Lawrence Li som driver Folkan #13 sedan 2009.
Folkan #13 drabbades av en katastrofartad översvämning i somras. Det mycket kraftiga regnvädret i början av juli, pressade upp åtskilliga kubikmeter vatten i källarplanet via golvbrunnarna – och hela etablissemanget tvingades stänga över sommarmånaderna tre.
-Jag hade inget annat val än att stänga hela sommaren. Det var ett hårt bakslag, alla planer på sommaren spolades bort, förklarar Lawrence Li.
Men den glade Ludvikabon har inte skrämts bort av motgångarna. Tvärtom ser han fram emot att fortsätta satsa på den för honom helt nya marknaden: Lindesberg.
-Jag tror på staden och folket här och vill göra vad jag kan för att bidra med nöjen. Visserligen är jag fortfarande ny här, men jag har ändå förstått att just Blå Hallen var riktigt uppskattat en gång i tiden. Förhoppningsvis är ”varumärket” fortfarande lika starkt, säger Lawrence.
Efter de senaste årens uppmärksamhet i TV, har dansbandsgenren fått en riktig vitamininjektion. Det ger anledning att prova på, menar han.
-Jag har förstått att de större dansbanden har fler och fler spelningar nu. Dessutom är det inte längre starkt förknippat med den något äldre publiken, även yngre personer gillar dansband och det är mycket tack vare TV-programmet Dansbandskampen. Nu hoppas jag bara att intresset är lika stort här nu när Arvingarna står redo att spela för oss, säger han leende.
Arvingarna är alltså redan klara för Blå Hallen-premiären. Månaden efter följer ett annat större dansband upp, nämligen Barbados.
Men Folkan #13-ägaren har ett bredare perspektiv på framtiden än så. Blå Hallen är ett nytt inslag, men det redan etablerade ”Hela Folkan Gungar” kommer också satsas extra på. Nu till helgen kommer Lili & Susie tillbaka till stan.
-Det blev riktigt uppskattat senast när systrarna var här, så jag bjöd hit dem igen. Lili & Susie uppträder på lördag. Nästa månad är det Drängarna som gör ett återbesök, säger Lawrence Li.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.