Storseger efter målvaktsshow i andra halvlek

Efter en långsammare första halvlek så blev det en kross på hemmaplan för LIF Lindesberg, som under söndagen fick återse Boden på motståndarbänken. Matchens stora hjälte blev Niklas Jansson som efter tre minuter i den andra halvleken, överraskat fick hoppa in i målet och stod för en 63%-ig räddningsshow.
– Det är fina siffror, kommenterar Niklas.

Det blev ett kärt återseende när LIF Lindesberg spelade sin tredje seriematch för säsongen inom Division 1. Bodens BK HF gästade Allsvenskan under säsongen 2019/2020 där norrlandslaget åkte på en mycket tuff säsong.

Laget blev då säsongens stora slagpåse med enbart två segrar som resulterade i totalt fyra poäng i serien. Hemmamötet för LIF Lindesberg slutade då med säkra siffror, där det ändå fanns en mindre besvikelse från delar av publiken trots en sjumålsseger. Uppe i Norrland blev det istället desto större Lindeseger med 23-37.

Trots att Bodenlaget bara var en poäng ifrån ett positivt kvalspel till en ny entré i Allsvenskan, så fanns det ett visst favoritskap i LIF Lindesberg på hemmaplan.

Med matchbollen levererad till mittlinjen genom matchvärden Linde Energis representant från vårens lådbilsrally, så var matchen igång.

Trots en småklumpig halvlek med långsamt spel, flera brända lägen och bollar utanför mål så bjöd hemmalaget på handbollsgodis på sina ställen. Flera målshower gjordes i LIFs anfallsspel där även målvakt Simon Ongeri fick stor del av hemmajublet, där han höll kassen stängd i åtta raka minuter under halvlekens slutminuter.

Foto: Hasse Persson

Bara minuter in i den andra halvleken tilldelas LIF-målvakten en utvisning för snack, i samband med att målgörare Asso Eliassi fick sig en smäll på ryggen från Bodens försvarsspel. Istället kommer Niklas Jansson in och ger hemmapubliken en enmansshow i målet.

Medan Boden håller samma nivå med trötta växlar i spelet, så skärper LIF Lindesberg upp nivån och utklassar sina motståndare som fortsatt visar problem med både anfall och försvar.

– Jag är jävligt glad att vi vinner matchen. Sedan att spelet rinner iväg mot slutet visst, men det viktigaste är två poäng, säger Herman Bosson efter matchen.

Foto: Hasse Persson

Niklas Jansson hade enmansshow i målet: ”Det kändes bra när jag kom in”
Matchens hjälte blev LIFs återkommande målvakt, Niklas Jansson, som utan några större förberedelser fick hoppa in i målet efter tre minuter i den andra halvleken. Ordinarie målvakt Simon Ongeri tilldelades en utvisning för snack, vilket gav Niklas en bra chans för uppvisning.

Det tog fem minuter innan första bollen tog sig förbi den inhoppande målvakten. Därefter fick Boden det svårt att varken lura eller skjuta sig förbi Niklas, som slutar med en räddningsprocent på skyhöga 63,1%.

– Det är fina siffror. Det är jättekul att få göra en bra match, få en bra träff och vinna matchen, det är ju det som är det viktigaste när man går in för match. Att man då kan spela bra är ju ett stort plus, säger Niklas som höll humöret upp trots minimala förberedelser.

Niklas Jansson räddade 12 skott och släppte in 7. Foto: Hasse Persson.

– Det kändes bra när jag kom in, mycket handlar om att koppla på så mycket man kan från början och göra det bästa av situationen när man kommer in så pass spontant. Det första skottet är oftast viktigt och när man får ta den, då kommer man igång. Sedan var det bara att rida på vågen någonstans och göra matchen som man gjorde tillslut.

Resultat LIF Lindesberg-Bodens BK HF
Slutresultat
: 38-21 (15-12)
Publik: 573 personer
Matchvärd: Linde Energi

Målgörare: Herman Bosson (9), Jesper Gyllby (5), Jesper Nilsson (4), Asso Eliassi (4), Erik Persson (3), Hampus Högberg (3), Oskar Cosmo (3), Joel Karlström (2), Anton Flood (2), Tobias Varvne (2), Emil Pettersson (1)

Räddningar:
Niklas Jansson: 19 skott, 12 räddade (63,1%)
Simon Ongeri: 23 skott, 10 räddade (43,5%)

Matchens Lirare: Niklas Jansson

Nästa match: Söndag 23:e oktober vs Kungsängens SK i Ekhammarhallen med matchstart kl. 16.15

Publicerad 16 oktober 2022 klockan 16:40

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!

21 juli 2026 klockan 11:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att ...

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott ...

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.

16 juli 2026 klockan 00:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
13 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
10 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
29 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget...
26 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-25

2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-07-21 19:50