Storslagen avslutning för Lindlöven

9-2 efter sextio spelade minuter, blev resultatet när Vårserien skulle avslutas. Surahammar bjöd på tjuriga miner och bjöd således in hemmalaget till ett målkalas. Linden tar däremot Play In-platsen, vilket gör att Lindlöven således avslutar säsongen med tre raka vinster.

Ett avslutande möte mot Surahammar skulle avsluta Vårseriens säsong i Lindehov. Frågetecken på hemmalagets spelarform fanns då rapporter meddelar att stora delar av spelartruppen, stått med förkylning under förra helgen. Lindlöven meddelade tidigt att Coronan inte var inblandad.

– Det stämmer, det var ett gäng i truppen som har varit sjuka vilket har gjort att vi har fått stå över träningen under hela veckan. Den första träningen hade vi faktiskt redan igår, mer för att komma in i grejerna och att släppa på ringrosten. När man är så långt inne i säsongen så gör det inte så mycket, om man missar några träningstillfällen, säjer Max Lalander.

Däremot stod Lindlöven en back kort, då den långa och skickliga Joshua Karlsson stannade hemma inför söndagens hemmamatch.

Tidigare möte mot Surahammar slutade med en jätteförlust, där man avslutade matchen med 4-0. Detta till Surahammars fördel.

”Sura” gjorde däremot skäl för sitt namn, när man gästade Lindehov under Vårseriens säsongsavslutning. Redan efter två minuter stod gästerna i ett rekordtidigt 2-0-underläge, vilket bjöd fram tjuriga miner från Surahammar. Fyra slagsmål påbörjades av det gästande laget, där även bortalagets målvakt fick gästa utvisningsbåset efter tjuriga grepp på en hemmaspelare. Tre av situationerna kom inom matchens andra period.

Lindlöven höll sig istället desto lugnare, vilket bjöd in det orangeklädda hemmalaget till höga målantal. Flera lägen uppstod för hemmalaget, som efter sex raka mål på 41 minuter, visade att spelarformen var på topp.

Trots en storslagen utklassning på hemmaisen, blev söndagens match Lindlövens sista för säsongen. Med 5-2 på poängtavlan, lyckades Linden att gå segrande ur söndagens match mot Kumla. Detta i en match där Kumla gästade Eskilstuna med mindre spelare än vanligt i sin line-up, varav tre av de saknade spelarna tillhör lagets främsta målgörare.

En tråkig nyhet för Lindlöven som med söndagens utklassning, får ladda vidare inför HockeyEttan 2021/2022. Istället får man nöja sig med äran att avsluta Vårserien med seriens bästa målskillnad på +19.

Det var hårda tag i säsongens sista match Foto: Hasse Persson

Max Lalander: ”Det är bara att låta dem göra skiten”
Den första minuten bjöd på snabb hockey, där båda lagen hade siktet inställt på seger. Lindlöven höll ett tidigt övertag i matchen och lyckades efter drygt en minut, peta in matchens första mål. Bara nio sekunder efter nedsläpp, kunde hemmalaget utöka till 2-0 efter ett öppet läge från Vladimir Chetverikov.

Därefter blev det tjurigt på isen. Flera situationer uppstod i den andra perioden, där knytnävarna fick sköta snacket från Surahammars sida. Även bortalagets målvakt, Oliver Eriksson, kom in i lagets dystra miljö och gav även denna ifrån sig smällar till hemmalaget.

– De tappade huvudet under matchen. Jag kan tycka att domaren tappar en del av kontrollen och sätter inte riktigt ner foten, utan tillåter istället att de håller på med det dem gör. Vi försöker att hålla huvudet kallt och går in med att om det skulle börja hända saker, så är det bara att låta dem göra skiten, berättar Max Lalander.

Något som visade sig vara ett vinstgivande drag för Lindlöven, då hemmalaget fick fler lägen för mål medan Surahammar var upptagna med sitt humör. 2-0 från den första perioden utvecklades snabbt till 4-0, där man även kunde utöka till 5-0 i ett spel i powerplay.

I den tredje perioden kunde Surahammar spräcka nollan, där man ändrade ställningen till 6-1. Någon vändning blev det däremot inte, snarare en utökning där Lindlöven avslutade matchen med 9-2.

– Överlag tycker jag att vi gör en bra match. Jag tycker att vi håller ett jämnt tempo hela vägen genom matchen, samtidigt som det är roligt när det går iväg med målen som idag, säjer Max Lalander.

Trots en storslagen utklassning, kommer Lindlöven få avsluta sin säsong på topp. Linden snodde åt sig Play In-platsen efter en seger mot Kumla, på hemmaisen under söndagen. Kumla åkte till Eskilstuna med en ”light-version” av laget, som hade en helt ny uppställning inför bortamötet. Något som såklart gav det segrande Lindelaget blandade känslor:

–  Det är klart att det blir blandade känslor i en sån här situation, samtidigt är det svårt när man ligger under med poäng redan från början. Vi gjorde det vi kunde men i slutändan räckte det helt enkelt inte.

Resultat Lindlöven-Surahammars IF
Slutresultat: 9-2 (2-0, 3-0, 4-2)
Skottstatistik: 41-26 (15-7, 10-12, 16-7)
Publik: 203 personer via HockeyEttans sändning

Räddningar:
Lucas Jägbring: 24 räddningar, 26 skott (92,31%)

Målgörare:
1-0 Maxim Semjonov (Simon Forsmark, Philip Nyberg)
2-0 Vladimir Chetverikov (Anton Widmark, Jesper Broeng)
3-0 Filip Barklund (Anton Widmark, Maxim Semjonov)
4-0 Alexander Sunnefors
5-0 Maxim Semjonov (Filip Barklund, Max Lalander)
6-0 Max Lalander (Jesper Broeng, Maxim Semjonov)
7-1 Max Lalander (Anton Widmark, Filip Barklund)
8-2 Simon Brännvall (Filip Nyberg)
9-2 Alexander Sunnefors

Publicerad 14 mars 2021 klockan 18:46

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Timmy Lundegård

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.

9 juni 2026 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Linde MSK:s anläggning efter tjuvarnas framfart. Foto: Läsarbild

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss

På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.

9 juni 2026 klockan 11:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928

Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en ...

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den ...

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.

5 juni 2026 klockan 15:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och ...
4 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket "Imaginary ...
4 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag ...
3 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

På nationaldagen vajar den svenska flaggan traditionsenligt runt om i kommunen. Arkivfoto: Fredrik Norman

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.

2 juni 2026 klockan 14:38 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.

2 juni 2026 klockan 12:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. P...

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i <a href="https://...

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.

29 maj 2026 klockan 11:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig ...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.

26 maj 2026 klockan 16:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-22

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-06-09 19:20