Storslagen avslutning för Lindlöven

9-2 efter sextio spelade minuter, blev resultatet när Vårserien skulle avslutas. Surahammar bjöd på tjuriga miner och bjöd således in hemmalaget till ett målkalas. Linden tar däremot Play In-platsen, vilket gör att Lindlöven således avslutar säsongen med tre raka vinster.

Ett avslutande möte mot Surahammar skulle avsluta Vårseriens säsong i Lindehov. Frågetecken på hemmalagets spelarform fanns då rapporter meddelar att stora delar av spelartruppen, stått med förkylning under förra helgen. Lindlöven meddelade tidigt att Coronan inte var inblandad.

– Det stämmer, det var ett gäng i truppen som har varit sjuka vilket har gjort att vi har fått stå över träningen under hela veckan. Den första träningen hade vi faktiskt redan igår, mer för att komma in i grejerna och att släppa på ringrosten. När man är så långt inne i säsongen så gör det inte så mycket, om man missar några träningstillfällen, säjer Max Lalander.

Däremot stod Lindlöven en back kort, då den långa och skickliga Joshua Karlsson stannade hemma inför söndagens hemmamatch.

Tidigare möte mot Surahammar slutade med en jätteförlust, där man avslutade matchen med 4-0. Detta till Surahammars fördel.

”Sura” gjorde däremot skäl för sitt namn, när man gästade Lindehov under Vårseriens säsongsavslutning. Redan efter två minuter stod gästerna i ett rekordtidigt 2-0-underläge, vilket bjöd fram tjuriga miner från Surahammar. Fyra slagsmål påbörjades av det gästande laget, där även bortalagets målvakt fick gästa utvisningsbåset efter tjuriga grepp på en hemmaspelare. Tre av situationerna kom inom matchens andra period.

Lindlöven höll sig istället desto lugnare, vilket bjöd in det orangeklädda hemmalaget till höga målantal. Flera lägen uppstod för hemmalaget, som efter sex raka mål på 41 minuter, visade att spelarformen var på topp.

Trots en storslagen utklassning på hemmaisen, blev söndagens match Lindlövens sista för säsongen. Med 5-2 på poängtavlan, lyckades Linden att gå segrande ur söndagens match mot Kumla. Detta i en match där Kumla gästade Eskilstuna med mindre spelare än vanligt i sin line-up, varav tre av de saknade spelarna tillhör lagets främsta målgörare.

En tråkig nyhet för Lindlöven som med söndagens utklassning, får ladda vidare inför HockeyEttan 2021/2022. Istället får man nöja sig med äran att avsluta Vårserien med seriens bästa målskillnad på +19.

Det var hårda tag i säsongens sista match Foto: Hasse Persson

Max Lalander: ”Det är bara att låta dem göra skiten”
Den första minuten bjöd på snabb hockey, där båda lagen hade siktet inställt på seger. Lindlöven höll ett tidigt övertag i matchen och lyckades efter drygt en minut, peta in matchens första mål. Bara nio sekunder efter nedsläpp, kunde hemmalaget utöka till 2-0 efter ett öppet läge från Vladimir Chetverikov.

Därefter blev det tjurigt på isen. Flera situationer uppstod i den andra perioden, där knytnävarna fick sköta snacket från Surahammars sida. Även bortalagets målvakt, Oliver Eriksson, kom in i lagets dystra miljö och gav även denna ifrån sig smällar till hemmalaget.

– De tappade huvudet under matchen. Jag kan tycka att domaren tappar en del av kontrollen och sätter inte riktigt ner foten, utan tillåter istället att de håller på med det dem gör. Vi försöker att hålla huvudet kallt och går in med att om det skulle börja hända saker, så är det bara att låta dem göra skiten, berättar Max Lalander.

Något som visade sig vara ett vinstgivande drag för Lindlöven, då hemmalaget fick fler lägen för mål medan Surahammar var upptagna med sitt humör. 2-0 från den första perioden utvecklades snabbt till 4-0, där man även kunde utöka till 5-0 i ett spel i powerplay.

I den tredje perioden kunde Surahammar spräcka nollan, där man ändrade ställningen till 6-1. Någon vändning blev det däremot inte, snarare en utökning där Lindlöven avslutade matchen med 9-2.

– Överlag tycker jag att vi gör en bra match. Jag tycker att vi håller ett jämnt tempo hela vägen genom matchen, samtidigt som det är roligt när det går iväg med målen som idag, säjer Max Lalander.

Trots en storslagen utklassning, kommer Lindlöven få avsluta sin säsong på topp. Linden snodde åt sig Play In-platsen efter en seger mot Kumla, på hemmaisen under söndagen. Kumla åkte till Eskilstuna med en ”light-version” av laget, som hade en helt ny uppställning inför bortamötet. Något som såklart gav det segrande Lindelaget blandade känslor:

–  Det är klart att det blir blandade känslor i en sån här situation, samtidigt är det svårt när man ligger under med poäng redan från början. Vi gjorde det vi kunde men i slutändan räckte det helt enkelt inte.

Resultat Lindlöven-Surahammars IF
Slutresultat: 9-2 (2-0, 3-0, 4-2)
Skottstatistik: 41-26 (15-7, 10-12, 16-7)
Publik: 203 personer via HockeyEttans sändning

Räddningar:
Lucas Jägbring: 24 räddningar, 26 skott (92,31%)

Målgörare:
1-0 Maxim Semjonov (Simon Forsmark, Philip Nyberg)
2-0 Vladimir Chetverikov (Anton Widmark, Jesper Broeng)
3-0 Filip Barklund (Anton Widmark, Maxim Semjonov)
4-0 Alexander Sunnefors
5-0 Maxim Semjonov (Filip Barklund, Max Lalander)
6-0 Max Lalander (Jesper Broeng, Maxim Semjonov)
7-1 Max Lalander (Anton Widmark, Filip Barklund)
8-2 Simon Brännvall (Filip Nyberg)
9-2 Alexander Sunnefors

Publicerad 14 mars 2021 klockan 18:46

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

12 november 2025 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.

12 november 2025 klockan 12:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.

10 november 2025 klockan 14:14 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.

10 november 2025 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi ...
10 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig...
9 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor
SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Vindkraftverk i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Därför är vindkraften viktig – också för Nora

SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.

8 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Både spöken och verkliga karaktärer möts i Spektakelteaterns nya uppsättning. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”

Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.

7 november 2025 klockan 18:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Småfåglar

I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

Svar till Daniel Badman, Green Power Sweden och berörda Lindebor

REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden - och alla berörda Lindebor. Intressant att du v...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Befarad villabrand var synvilla

Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.

7 november 2025 klockan 09:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Efter tuffa år: Frövi Hotell kan få ny restaurangdrift

När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ...

Trygghet och fakta inför vindkraftsbeslut i Nora

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan ...

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets ...

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och ...

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - ...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Svar till minoritetsstyret angående träff med nationell samordnare för frivillig återvandring

INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.

4 november 2025 klockan 10:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik...
3 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon å...
3 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i ...
3 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-02

2025-11-01

2025-10-31

2025-10-31

2025-10-31

2025-10-30

2025-10-30

2025-10-29

2025-10-28

2025-10-28

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-25

2025-11-12 21:25