Hemmatrenden håller i sig! IFK Lindesberg höll nollan i 89 minuter mot IFK Askersund och tog en behaglig seger i Frövi. IFK Lindesberg har med detta ännu inte förlorat en hemmamatch sedan juni 2023. Foto: Timmy Lundegård
Storslagen seger efter tidig fyramålsledning
Trots hårda vindar så blev det en klar och mersmakande seger för IFK Lindesberg, som under lördagen gjorde sin första hemmamatch för säsongen. Hemmatruppen gick ut hårt till den första halvleken och svarade för en toppinsats med 3-0 efter matchens första tjugo minuter. Nollan höll sig länge och även om det blev trötta ben mot slutet, så blev det en behaglig seger som gav tre poäng.
Det bjöd på hårda och kalla vindar när IFK Lindesberg förberedde sig för säsongens första hemmamatch. Precis som de tidigare säsongerna så tog den unga Lindetruppen en halvtimmes resa till Frövi, där hemmasäsongen inleds på Fröjevis konstgräs.
Till onsdagen stod IFK Askersund som gäster, ett lag som likt IFK Lindesberg inledde den färska fotbollsserien med en förlust. Till skillnad från Lindesbergs uddamålsförlust som skrevs till 3-2, så fick Askersund en jobbigare slutsiffra med 0-3. Detta mot Skyllbergs IK som har spelat sig till Fotbollsfemman genom en andra plats i fjolårets Division 6.
IFK Lindesberg gick ut hårt mot Askersund. Foto: Timmy Lundegård
IFK Lindesberg har i tidigare matcher varit starkast på hemmaplan och under onsdagskvällen så höll trenden i sig. Hemmatruppen gick ut hårt och gav Askersunds målvakt en jobbig första halvlek. Redan efter sex minuter kom matchens första mål genom 20-åriga Amadeus Hietala Ringvall.
Fjorton minuter efter sitt första mål så blev mittfältaren aktuell på nytt efter ett öppet läge framför mål. Även Levi Laurberg blev en tidig målgörare som tillsammans med nyss nämnda Ringvall ordnade 3-0 på mindre än 20 minuter.
Ett straffmål från Ayoub Bahzad Mahmood och en varning till bortalaget avslutade den första halvleken, där hemmalaget drogs på bekväma ben efter 40 spelade minuter.
Även om Askersunds målvakt siktade på att stoppa bollen så blev straffen solklar. Foto: Timmy Lundegård
Till den andra halvleken var det ett tydligt mål i hemmalaget att säkra vinsten och därefter segerjubla. Något som truppen höll bra under en längre tid. Efter att Loke Laurberg låst matchen med 5-0 så jagade truppen meriten att hålla nollan. Med minuten kvar av matchen så lyckades Askersund att peta in sitt enda mål i matchen.
– Det hade varit skönt för grabbarna om vi kunde hållit nollan så det var surt, säger lagets tränare Niklas Christensson.
Amadeus Hietala Ringvall: ”Vi hade kontroll över matchen” Även om IFK Lindesberg inte lyckas att hålla nollan mot gästande IFK Askersund, så står truppen för en rejäl första halvlek. Den unga truppen går ut hårt och spelar även med ett något aggressivt anfallsspel. Något som tidigt ger resultat då hemmalaget får med sig tre mål inom matchens första tjugo minuter.
– Vi hade mycket medblåst med oss, vilket gjorde att bollen gick fort samtidigt som vi var snabbare än Askersunds backar. Det är inte svårt när det är lätt, skrattar mittfältaren Amadeus Hietala Ringvall efter matchen.
Amadeus Hietala Ringvall gjorde det svårt för Askersund. Mittfältaren fanns aktiv på nära hela planen under matchens första halvlek. Foto: Timmy Lundegård
– Det kändes som att vi hade kontroll över matchen. När man har en tidig ledning med 4-0 så gäller det att inte tappa huvudet och släppa mål bakåt. Vi börjar tappa något under slutet av den andra halvleken men vi kommer tillbaka. Vi släpper in ett mål mot slutet av matchen där det är lite trötta huvuden i laget som gör att man inte orkar att springa helt, samtidigt som vi hade motblåst under matchens andra halva. I det stora hela så känns det bra, säger Amadeus som välförtjänt nog titulerades till Matchens Lirare efter två inledande mål på fjorton minuter.
Redan imorgon inleder truppen en träningsresa till Öland för att sedan fortsätta seriespelet på bortaplan den 20:e april mot Lillån.
– Träningsresan ska bli kul, framförallt eftersom vi kommer från en vinst. Det kommer vara en bra stämning, avslutar Amadeus.
Resultat IFK Lindesberg-IFK Askersund
Slutresultat: 5-1 (4-0) Publik: 35 personer
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.