Hemmatrenden håller i sig! IFK Lindesberg höll nollan i 89 minuter mot IFK Askersund och tog en behaglig seger i Frövi. IFK Lindesberg har med detta ännu inte förlorat en hemmamatch sedan juni 2023. Foto: Timmy Lundegård

Storslagen seger efter tidig fyramålsledning

Trots hårda vindar så blev det en klar och mersmakande seger för IFK Lindesberg, som under lördagen gjorde sin första hemmamatch för säsongen. Hemmatruppen gick ut hårt till den första halvleken och svarade för en toppinsats med 3-0 efter matchens första tjugo minuter. Nollan höll sig länge och även om det blev trötta ben mot slutet, så blev det en behaglig seger som gav tre poäng.

Det bjöd på hårda och kalla vindar när IFK Lindesberg förberedde sig för säsongens första hemmamatch. Precis som de tidigare säsongerna så tog den unga Lindetruppen en halvtimmes resa till Frövi, där hemmasäsongen inleds på Fröjevis konstgräs.

Till onsdagen stod IFK Askersund som gäster, ett lag som likt IFK Lindesberg inledde den färska fotbollsserien med en förlust. Till skillnad från Lindesbergs uddamålsförlust som skrevs till 3-2, så fick Askersund en jobbigare slutsiffra med 0-3. Detta mot Skyllbergs IK som har spelat sig till Fotbollsfemman genom en andra plats i fjolårets Division 6.

IFK Lindesberg gick ut hårt mot Askersund. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg har i tidigare matcher varit starkast på hemmaplan och under onsdagskvällen så höll trenden i sig. Hemmatruppen gick ut hårt och gav Askersunds målvakt en jobbig första halvlek. Redan efter sex minuter kom matchens första mål genom 20-åriga Amadeus Hietala Ringvall.

Fjorton minuter efter sitt första mål så blev mittfältaren aktuell på nytt efter ett öppet läge framför mål. Även Levi Laurberg blev en tidig målgörare som tillsammans med nyss nämnda Ringvall ordnade 3-0 på mindre än 20 minuter.

Ett straffmål från Ayoub Bahzad Mahmood och en varning till bortalaget avslutade den första halvleken, där hemmalaget drogs på bekväma ben efter 40 spelade minuter.

Även om Askersunds målvakt siktade på att stoppa bollen så blev straffen solklar. Foto: Timmy Lundegård

Till den andra halvleken var det ett tydligt mål i hemmalaget att säkra vinsten och därefter segerjubla. Något som truppen höll bra under en längre tid. Efter att Loke Laurberg låst matchen med 5-0 så jagade truppen meriten att hålla nollan. Med minuten kvar av matchen så lyckades Askersund att peta in sitt enda mål i matchen.

– Det hade varit skönt för grabbarna om vi kunde hållit nollan så det var surt, säger lagets tränare Niklas Christensson.

Amadeus Hietala Ringvall: ”Vi hade kontroll över matchen”
Även om IFK Lindesberg inte lyckas att hålla nollan mot gästande IFK Askersund, så står truppen för en rejäl första halvlek. Den unga truppen går ut hårt och spelar även med ett något aggressivt anfallsspel. Något som tidigt ger resultat då hemmalaget får med sig tre mål inom matchens första tjugo minuter.

– Vi hade mycket medblåst med oss, vilket gjorde att bollen gick fort samtidigt som vi var snabbare än Askersunds backar. Det är inte svårt när det är lätt, skrattar mittfältaren Amadeus Hietala Ringvall efter matchen.

Amadeus Hietala Ringvall gjorde det svårt för Askersund. Mittfältaren fanns aktiv på nära hela planen under matchens första halvlek. Foto: Timmy Lundegård

– Det kändes som att vi hade kontroll över matchen. När man har en tidig ledning med 4-0 så gäller det att inte tappa huvudet och släppa mål bakåt. Vi börjar tappa något under slutet av den andra halvleken men vi kommer tillbaka. Vi släpper in ett mål mot slutet av matchen där det är lite trötta huvuden i laget som gör att man inte orkar att springa helt, samtidigt som vi hade motblåst under matchens andra halva. I det stora hela så känns det bra, säger Amadeus som välförtjänt nog titulerades till Matchens Lirare efter två inledande mål på fjorton minuter.

Redan imorgon inleder truppen en träningsresa till Öland för att sedan fortsätta seriespelet på bortaplan den 20:e april mot Lillån.

– Träningsresan ska bli kul, framförallt eftersom vi kommer från en vinst. Det kommer vara en bra stämning, avslutar Amadeus.

Resultat IFK Lindesberg-IFK Askersund
Slutresultat
: 5-1 (4-0)
Publik: 35 personer

Mål:
1-0 Amadeus Hietala Ringvall (6’)
2-0 Levi Laurberg (16’)
3-0 Amadeus Hietala Ringvall (20’)
4-0 Ayoub Bahzad Mahmoud (27’)
5-0 Loke Laurberg (60’)

Gult kort på Erik Carlsson (65’)

Matchens Lirare: Amadeus Hietala Ringvall

Nästa match: Lördagen 20:e april vs Lillån FK på Lillånvallens konstgräs med avspark kl. 17.00

Publicerad 10 april 2024 klockan 23:16

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget...
26 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.

16 juni 2026 klockan 17:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
16 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står ...
16 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt ...
15 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-07-01 19:18