Fullsatt när överläkare Erik Lundström pratade. Foto: Ida Lindkvist

Stort intresse när överläkare pratade om stroke

Vid dagens månadsmöte för SPF Seniorerna Lindesberg fick man besök av Erik Lundström, överläkare vid strokeavdelningen på Karolinska universitetssjukhuset. Erik berättade om den forskning som han är med och driver just nu, samt informerade rent faktamässigt om proppar, tiaattacker och strokes.

Det är ett fullbelagt församlingshem som väntar på att Erik Lundström ska börja sin föreläsning. Det är SPF Seniorerna Lindesberg som har sitt sedvanliga månadsmöte, och idag är det överläkaren från Karolinska universitetssjukhuset som ska få delge åhörarna en del av sin pågående forskning.

Erik Lundström inleder med att berätta om stroke, att 23 000 människor i Sverige drabbas varje år. 85% av dessa strokes beror på en propp, 15% orsakas av blödningar.
– Det är sämre att få en blödning, så om man nu får välja så välj en propp!, säger Erik skämtsamt.

Erik förklarar vidare att stroke är den tredje vanligaste dödsorsaken i Sverige, med cancer och hjärtinfarkt i topp. Globalt sett är stroke den näst vanligaste dödsorsaken. Detta till trots så visar siffrorna att det minskar, även fast det verkar öka bland de yngre, vilket är människor till och med 45 år.
– Man kan göra mycket för att undvika en stroke. Förutom arvet som man inte kan hjälpa, man väljer ju inte sina föräldrar och de gener man får, så bör man inte röka. Rökning är en stor riskfaktor. Kontrollera blodtrycket, kolla kolesterolvärde, och kosten påverkar också kraftigt. Fisk två gånger i veckan och frukt och grönt är viktigt. Man ska röra på sig varje dag, 30 minuter och gärna pulshöjande, tipsar doktor Lundström.

En tiaattack, berättar Lundström, har liknande symtom som när någon drabbas av stroke. Men om det går över inom 24 timmar så vet man att det är en tiaattack man fått. Förr trodde man att det inte alls var farligt med en tia, men Erik rekommenderar att man absolut ska ringa efter ambulans.
– Det kan minska risken med definitiv stroke med 80%, säger Lundström.

Erik Lundström talade för många lyhörda öron. Foto: Ida Lindkvist
Erik Lundström talade för många lyhörda öron. Foto: Ida Lindkvist

Forskningsarbetet som Erik arbetar med, inkluderar också Eva Isaksson som är forskningssjuksköterska. Fram till om med 2014 var också Veronica Murray en del av teamet, men avled olyckligt i en hjärtinfarkt. Forskningen går ut på att studera läkemedlet Fluoxetin, som i USA är känt under namnet Prozac, och i Sverige som Fontex. Läkemedlet är egentligen en antidepressiv tablett, men det är inte av den orsaken som den nu testas. Man vill istället undersöka hur den fungerar positivt för återhämtning efter propp i hjärnan.

Forskningen är akademikerdriven, inkluderar 235 patienter och den är placebokontrollerad och dubbelblind, vilket innebär att vare sig Lundström eller patienterna vet om de äter detta. För tillfället är 24 sjukhus med, med fler på väg in, dock är inte USÖ en av dessa.
– Vi har pratat med ansvarig där men de tycker att de först vill få upp den vanliga organisationen, förklarar Lundström.

I och med att forskningen är oberoende så innebär det att de inte ägs av något företag, men än dock krävs pengar. Vetenskapsrådet är en av de som ger pengar till det här projektet: 31 miljoner.
– Det är den största summan en studie av sådant här slag någonsin fått, berättar Lundström.

Forskningen beräknas enligt planerna vara klar år 2020, och då kommer man få svar på hur vida en kapsel Fluoxetin om dagen kan förbättra strokepatienters funktionsförmåga.
– Det ska bli spännande att se om det fungerar!, säger Lundström.

Publicerad 20 januari 2016 klockan 15:36

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Personbilen totalförstördes i branden. Foto: Läsarbild

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

21 april 2026 klockan 09:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.

20 april 2026 klockan 14:16 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stj...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.

17 april 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades ...
16 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig ...
16 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15 april 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
3 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-04-21 23:12