I söndags intog Stråssa GF Lindesberg Arena. Klubben arrangerade då en regional tävling i rytmisk gymnastik, något som blev en fin succé och lockade stor publik till arenan. Som en extra krydda bjöd dessutom Stråssa på ett riktigt medaljregn.
Under den gångna helgen var det dags för rytmisk gymnastik att få hänföra Lindesbergarna. Under söndagen arrangerade Stråssa GF en regional tävling, ett koncept som var mycket lyckat. En rad klubbar hade lag på plats som representerade dem och tävlade i en mängd olika klasser.
För Stråssa blev tävlingen en stor medaljfest. Laget ställde upp med tävlande både i lagklasserna och i de individuella kategorierna. Totalt blev det så mycket som tio medaljer för klubben fördelade på fem guld, två silver och tre brons. Två av dessa kom i lagtävlingarna för juniortrupper.
– Det gick jättebra för oss i tävlingarna! Våra duktiga ungar tog guldet och på tredjeplats kom vi också med fjärilarna från Stråssa GF. Solstrålarna kom på fjärde plats, berättar tränaren Aksana Lohdi.
Tävlingen var rakt igenom väldigt lyckad för Stråssa. Även i de individuella klasserna skördade man stora framgångar, där bland annat Josefine Karlsson och Maja Svensson vann varsitt guld.
På läktarna trängdes publiken, framförallt under tävlingarna för de allra yngsta. Aksana Lohdi berättar att mammor, pappor, mor- och farföräldrar hade tagit sig till hallen för att se sina ungdomar tävla. Engagemanget från alla runtom klubben bidrog väldigt mycket till att skapa en härlig dag.
– Vi fick stor hjälp av alla föräldrar och av föreningen. Tack vare dem kunde vi arrangera en så här fin tävling. Det var jättekul att det blev så här lyckat.
Med platsen i Allettan säkrad så var det inget större allvar på spel när Lindlöven gick ut på isen för HockeyEttans säsongsavslutning. Äran är däremot viktig nog för en trupp idrottsmän, men trots en förlust mot serievinnaren Skövde så kan Lindlöven ladda om. Söndagens hemmamatch blev ingen succé men den 28:e december börjar allvaret på riktigt.
Under lördagen avgjordes årets upplaga av Lag-SM i judo, som den här gången hölls i Eriksdalshallen i Stockholm. Frövi judos herrar revanscherade förra årets medaljmiss med att ta ett efterlängtat brons, medan damerna slog nytt rekord genom att bli guldmedaljörer för sjunde året i rad!
Under onsdagskvällen säkrade Lindlöven de sista poängen som krävdes för att säkra sin plats i Allettan. Truppen tog resan till tabelljumbon Falu IF, där man efter en stark tredje period avgjorde poängjakten. Trots att det första delmålet är avklarat så kom tråkiga nyheter från Lindlöven under torsdagen, där två toppspelare spelare är aktuella.
På onsdagen fick Linde bergslags församling ett välbehövligt tillskott till kassan inför den stundande julen, när Lions Club Lindesberg lämnade över sin årliga julgåva. I år var bidraget större än tidigare till glädje för församlingen, som redan nu upplever att allt fler familjer söker stöd inför den kommande högtiden.
– Vi är jättetacksamma, pengarna kommer verkligen till nytta, tyvärr får man väl säga, konstaterar kyrkoherde Matilda Hedrén.
Ny statistik från Skolverket visar att hela 37 procent av eleverna i Lindesbergs kommun inte når gymnasieexamen efter tre år. Efter att ha granska siffrorna menar fackförbundet Sveriges Lärare att detta är förhållandevis många elever som slås ut jämfört med resten av landet.
– Den svenska skolan ger inte eleverna en likvärdig möjlighet och förlorade år är svåra att ta igen, säger Åsa Fahlén, ordförande för Sveriges Lärare i ett pressmeddelande.
Trots en trevlig stämning i Lindehov, så blev det desto bittrare på isen. Med tre insläppta mål i boxplay följt av tre raka mål i den tredje perioden, så fick Lindlöven svårt att hämta in den sista poängen som behövs för att leda laget till Allettan. Under söndagen blev det dessutom seger för Forshaga, vilket gör att det ännu finns en risk över att Lindlöven får spendera våren i HockeyEttans vårserie.
En man i 40-årsåldern har under fredagsförmiddagen gripits på en adress i Gusselbyområdet, misstänkt för rån alternativt grovt rån.
– Det här kom in som ett ärende rörande en grov misshandel, men det har senare framkommit uppgifter som har ändrat rubriceringen till rån alternativt grovt rån. Det är ännu lite oklart vad det landar i, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Då den nuvarande ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar på ett underskott på cirka en miljard kronor, har man i regionfullmäktige beslutat om en höjning av avgifterna för bland annat Folktandvården. Detta innebär en tioprocentig höjning av patientavgifterna från och med den 15 januari 2024, meddelar Region Örebro län i ett pressmeddelande.