INSÄNDARE: Den senaste tiden har det spridits en del felaktig information på sociala medier om FALAB och LIBO. Vi i styrelserna vill därför komma med några klargöranden.
För det första är hyran per kvadratmeter för Lindbackaskolan helt konkurrenskraftig jämfört med andra nybyggda skolor. FALAB fick i uppdrag att bygga en skola som skulle kunna rymma ett visst antal elever. Om skolan inte fylls med det antal elever den är byggd för, blir kostnaden lokal per elev hög. Hyreskostnaden, som redovisas i kronor per kvadratmeter, godkändes av kommunens politiker innan byggnationen påbörjades.
En annan fråga som tagits upp är nedskrivningar av våra fastigheter. Enligt bokföringsreglerna (K3) måste vi göra nedskrivningar om hyresintäkterna över tid inte motsvarar det bokförda värdet på fastigheten. I Bergsparken har Regionen sagt upp sina lokaler och kommunen är på väg att göra detsamma, vilket leder till en nedskrivning. Det är dock viktigt att påpeka att dessa nedskrivningar inte görs för att sänka hyror eller använda några ”bokföringsknep”. Det finns tydliga regler kring nedskrivningar som vi alltid följer.
När det gäller hyresavtalen för kommunens förvaltningslokaler beslutade FALAB år 2018 att skriva om alla avtal. Denna åtgärd har sparat kommunens budget cirka 20 miljoner kronor i dagens penningvärde per år sedan 2019. Att sätta hyror är en komplex process, särskilt när det gäller uthyrning till ägaren Lindesbergs kommun, och vi har alltid varit transparenta med hur vi gör detta. Det är viktigt att ägarna, politikerna känner till vad FALAB är och hur hyrorna sätts. Vi ger gärna information om detta så missförstånd han undvikas.
Vi har även sett att våra personalkostnader ifrågasatts på sociala medier. Det som spridits är inte korrekt. All vår personal är anställd av FALAB, och kostnaderna fördelas sedan mellan FALAB och LIBO baserat på hur mycket tid och yta som varje bolag förvaltar. Denna fördelning är 100% korrekt. LIBO:s andel finns under ”övriga driftskostnader” i vår redovisning, och de mindre summor som nämns är styrelsearvoden som redovisas separat.
Vi har alltid varit tillgängliga för att svara på frågor, men tyvärr har vi inte kontaktats innan denna felaktiga information spreds. Det är tråkigt, eftersom det skadar både bolagen och Lindesbergs kommun.
Att sprida rätt information likväl som positiv information är av stor vikt för hela kommunkoncernen, framför allt i tider som dessa. Där har vi alla ett ansvar politiker, sysslomän och tjänstemän.
Styrelserna i FALAB och LIBO
Genom
Pär-Ove Lindqvist, styrelseordförande
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.