INSÄNDARE: Den senaste tiden har det spridits en del felaktig information på sociala medier om FALAB och LIBO. Vi i styrelserna vill därför komma med några klargöranden.
För det första är hyran per kvadratmeter för Lindbackaskolan helt konkurrenskraftig jämfört med andra nybyggda skolor. FALAB fick i uppdrag att bygga en skola som skulle kunna rymma ett visst antal elever. Om skolan inte fylls med det antal elever den är byggd för, blir kostnaden lokal per elev hög. Hyreskostnaden, som redovisas i kronor per kvadratmeter, godkändes av kommunens politiker innan byggnationen påbörjades.
En annan fråga som tagits upp är nedskrivningar av våra fastigheter. Enligt bokföringsreglerna (K3) måste vi göra nedskrivningar om hyresintäkterna över tid inte motsvarar det bokförda värdet på fastigheten. I Bergsparken har Regionen sagt upp sina lokaler och kommunen är på väg att göra detsamma, vilket leder till en nedskrivning. Det är dock viktigt att påpeka att dessa nedskrivningar inte görs för att sänka hyror eller använda några ”bokföringsknep”. Det finns tydliga regler kring nedskrivningar som vi alltid följer.
När det gäller hyresavtalen för kommunens förvaltningslokaler beslutade FALAB år 2018 att skriva om alla avtal. Denna åtgärd har sparat kommunens budget cirka 20 miljoner kronor i dagens penningvärde per år sedan 2019. Att sätta hyror är en komplex process, särskilt när det gäller uthyrning till ägaren Lindesbergs kommun, och vi har alltid varit transparenta med hur vi gör detta. Det är viktigt att ägarna, politikerna känner till vad FALAB är och hur hyrorna sätts. Vi ger gärna information om detta så missförstånd han undvikas.
Vi har även sett att våra personalkostnader ifrågasatts på sociala medier. Det som spridits är inte korrekt. All vår personal är anställd av FALAB, och kostnaderna fördelas sedan mellan FALAB och LIBO baserat på hur mycket tid och yta som varje bolag förvaltar. Denna fördelning är 100% korrekt. LIBO:s andel finns under ”övriga driftskostnader” i vår redovisning, och de mindre summor som nämns är styrelsearvoden som redovisas separat.
Vi har alltid varit tillgängliga för att svara på frågor, men tyvärr har vi inte kontaktats innan denna felaktiga information spreds. Det är tråkigt, eftersom det skadar både bolagen och Lindesbergs kommun.
Att sprida rätt information likväl som positiv information är av stor vikt för hela kommunkoncernen, framför allt i tider som dessa. Där har vi alla ett ansvar politiker, sysslomän och tjänstemän.
Styrelserna i FALAB och LIBO
Genom
Pär-Ove Lindqvist, styrelseordförande
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.