Syskonen Valter och Alva passade på att spela minigolf på Rockhammars familjedag. Foto: Ida Lindkvist
Succé för familjedag på Holmen
När Rockhammars familjedag börjar lida mot sitt slut kan arrangörerna nöjt konstatera att uppslutningen blev över förväntan, och att många kom förbi för att fika, spela minigolf, leka och gå tipspromenad.
– Det har gått jättebra, jag är förvånad, det har ramlat in människor under hela dagen, berättar Rockhammargruppens Ann-Britt Andersson.
Det är Röda Korset Lindesberg, Rockhammarsgruppen som innefattar ett tiotal kvinnor, som kom upp med idén om att ha en familjedag på Holmen i Rockhammar.
– Förut hade vi Rockhammarsdagen, men den tog man bort för ett par år sedan. Ingrid ville hitta på något, då särskilt för barnen, berättar Gunvor Larsson.
Ja, det är Ingrid Schöldström som från allra första början slog slag i saken, och fick genast stöttning av gruppkamraterna.
– Det var redan på julmarknaden som jag kom på att jag vill hitta på något när vi gick mot våren, men då var det så mycket annat som hände. Så då tänkte jag att det kunde bli roligare vid terminsstarten och då samtidigt göra något för Världens Barn, förklarar Ingrid.
– Vi ville göra det till en familjedag, det känns mer rätt eftersom det är för Världens Barn, alla får vara med och det blir ett slags utbyte!
Gänget samlat. Fr.v: Gertrude Håkansson, Birgitta Kleber, Anita Jansson, Kerstin Hammersberg, Ingrid Schöldström, Birgitta Oscarsson, Ann-Britt Andersson, Margareta Eriksson. (Saknas på bild: Gunvor Larsson). Foto: Ida Lindkvist
Och uppslutning blev det med besked. Gruppen är överens om att dagen flutit på mycket bra och att besökare rullat in allteftersom.
– Vi har nästan helt slut på lotter, säger Margareta Eriksson och hjälper barnen att hälla upp saft och se till att de får med sig hembakad sockerkaka på sina fat.
Lite fika sitter sällan fel. Foto: Ida Lindkvist
– Det har gått jättebra, jag är förvånad, det har ramlat in människor under hela dagen, tillägger Ann-Britt Andersson.
Gruppen tycker också att de fått väldigt bra respons från företag som velat ställa upp och sponsra tillställningen.
– Vi är väldigt glada för alla våra sponsorer, det är ingen som sagt ifrån! Vi har fått kassar fulla med värdefulla saker, alla har varit glada och kommit med glada tillrop, säger Ingrid och tillägger:
– Och när jag var här i onsdags var det ganska högt gräs, men när jag kom hit igår kväll så var det klippt, då hade Max Johansson varit här och klippt. Då blev jag väldigt varm i hjärtat!
Tipsfrågor satt uppsatta lite varstans runt Holmen. Foto: Ida Lindkvist
I och med att det är första gången som man provar på att ha en sådan här familjedag, som blev så bra, finns redan tanken på att kanske försöka upprepa idén.
– Första gången är det ju alltid lite test, men så blev det så jättebra. Vi hoppas att vi kan göra det igen, och kanske få med oss fler, säger Ingrid.
– Ja, vi får klappa oss på axeln, vi har varit duktiga. Och tur med vädret hade vi, det gör mycket!, säger Ann-Britt.
Gunvor Larsson sköter minigolfen. Foto: Ida Lindkvist
Kerstin Hammersberg rättar de inlämnade bladen från tipspromenaden, och Gunvor tar emot klubbor från de sista golfspelarna för dagen. Men kvar på banan är fortfarande syskonparet Valter, 3 år, och storasyster Alva Sjöberg, 4 år. Valter golfar med stor entusiasm och lyckas efter några försök putta ner bollen i hålet, trots att det är första gången som han provar på minigolf.
– Jag vann!, utbrister han mycket nöjt.
Valter golfar för första gången i sitt treåriga liv. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...