Ett större antal betongsuggor har i dagarna placerats ut på tivoliplanen. Detta har gjorts dels för att råda bot på den okynneskörning som förekommit en tid på platsen och dels för att få en strukturerad parkeringsplats, där man även har ett område för så kallade ställplatser för husbilar och husvagnar.
På BMB:s trafikenhet uppger man att detta bara är ett första steg i att få en arrangerad parkeringsyta på tivoliplanen som dessutom är justerbar. Med justerbar menas att det är väldigt lätt att frigöra hela planen vid behov, till exempel när staden besöks av cirkussällskap eller ett tivoli.
På sikt finns tankar om att sammanfoga raderna av betongsuggor med spångar för att få en tydligare och mer enhetlig parkeringslösning.
Huvudsyftet med arbetet är att få ordning på den tidigare helt ostrukturerade parkeringsytan. Samtidigt ser man arbetet som viktigt i en annan fråga: trafiksäkerhet. Det är sedan tidigare känt att framförallt unga bilförare hållit på med okynneskörning där under en längre tid.
– Och nu när man ändå beslutat att upplåta en del av ytan för ställplatser så måste vi se till att det är en säker plats för både vuxna och barn. Utplaceringen av betongsuggor handlar alltså dels om att göra området säkert för människor att vistas där, säger Mats Lidestig, trafikingenjör på Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning.
Suggornas placering står i sådant arrangemang att det skapar olika parkeringsrum på tivoliplanen. Rummet allra närmast Gröna bron är öronmärkt att nyttjas av turister som ställplats för husbil/husvagn.
Parkeringslösningen kommer inte att förändra något för alla människor som lägger i sina båtar på den aktuella platsen. De får samma förutsättningar som tidigare att sjösätta skutan där.
– Det kommer att arrangeras på sådant sätt att vi skapar en öppen passage ner till iläggningsplatsen. Det här kommer alltså inte påverka båtfolkets möjligheter att nyttja platsen, de kommer att kunna lägga i båtarna där precis som tidigare, förklarar Lidestig.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.