Ett större antal betongsuggor har i dagarna placerats ut på tivoliplanen. Detta har gjorts dels för att råda bot på den okynneskörning som förekommit en tid på platsen och dels för att få en strukturerad parkeringsplats, där man även har ett område för så kallade ställplatser för husbilar och husvagnar.
På BMB:s trafikenhet uppger man att detta bara är ett första steg i att få en arrangerad parkeringsyta på tivoliplanen som dessutom är justerbar. Med justerbar menas att det är väldigt lätt att frigöra hela planen vid behov, till exempel när staden besöks av cirkussällskap eller ett tivoli.
På sikt finns tankar om att sammanfoga raderna av betongsuggor med spångar för att få en tydligare och mer enhetlig parkeringslösning.
Huvudsyftet med arbetet är att få ordning på den tidigare helt ostrukturerade parkeringsytan. Samtidigt ser man arbetet som viktigt i en annan fråga: trafiksäkerhet. Det är sedan tidigare känt att framförallt unga bilförare hållit på med okynneskörning där under en längre tid.
– Och nu när man ändå beslutat att upplåta en del av ytan för ställplatser så måste vi se till att det är en säker plats för både vuxna och barn. Utplaceringen av betongsuggor handlar alltså dels om att göra området säkert för människor att vistas där, säger Mats Lidestig, trafikingenjör på Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning.
Suggornas placering står i sådant arrangemang att det skapar olika parkeringsrum på tivoliplanen. Rummet allra närmast Gröna bron är öronmärkt att nyttjas av turister som ställplats för husbil/husvagn.
Parkeringslösningen kommer inte att förändra något för alla människor som lägger i sina båtar på den aktuella platsen. De får samma förutsättningar som tidigare att sjösätta skutan där.
– Det kommer att arrangeras på sådant sätt att vi skapar en öppen passage ner till iläggningsplatsen. Det här kommer alltså inte påverka båtfolkets möjligheter att nyttja platsen, de kommer att kunna lägga i båtarna där precis som tidigare, förklarar Lidestig.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.