Ett större antal betongsuggor har i dagarna placerats ut på tivoliplanen. Detta har gjorts dels för att råda bot på den okynneskörning som förekommit en tid på platsen och dels för att få en strukturerad parkeringsplats, där man även har ett område för så kallade ställplatser för husbilar och husvagnar.
På BMB:s trafikenhet uppger man att detta bara är ett första steg i att få en arrangerad parkeringsyta på tivoliplanen som dessutom är justerbar. Med justerbar menas att det är väldigt lätt att frigöra hela planen vid behov, till exempel när staden besöks av cirkussällskap eller ett tivoli.
På sikt finns tankar om att sammanfoga raderna av betongsuggor med spångar för att få en tydligare och mer enhetlig parkeringslösning.
Huvudsyftet med arbetet är att få ordning på den tidigare helt ostrukturerade parkeringsytan. Samtidigt ser man arbetet som viktigt i en annan fråga: trafiksäkerhet. Det är sedan tidigare känt att framförallt unga bilförare hållit på med okynneskörning där under en längre tid.
– Och nu när man ändå beslutat att upplåta en del av ytan för ställplatser så måste vi se till att det är en säker plats för både vuxna och barn. Utplaceringen av betongsuggor handlar alltså dels om att göra området säkert för människor att vistas där, säger Mats Lidestig, trafikingenjör på Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning.
Suggornas placering står i sådant arrangemang att det skapar olika parkeringsrum på tivoliplanen. Rummet allra närmast Gröna bron är öronmärkt att nyttjas av turister som ställplats för husbil/husvagn.
Parkeringslösningen kommer inte att förändra något för alla människor som lägger i sina båtar på den aktuella platsen. De får samma förutsättningar som tidigare att sjösätta skutan där.
– Det kommer att arrangeras på sådant sätt att vi skapar en öppen passage ner till iläggningsplatsen. Det här kommer alltså inte påverka båtfolkets möjligheter att nyttja platsen, de kommer att kunna lägga i båtarna där precis som tidigare, förklarar Lidestig.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.