Ett större antal betongsuggor har i dagarna placerats ut på tivoliplanen. Detta har gjorts dels för att råda bot på den okynneskörning som förekommit en tid på platsen och dels för att få en strukturerad parkeringsplats, där man även har ett område för så kallade ställplatser för husbilar och husvagnar.
På BMB:s trafikenhet uppger man att detta bara är ett första steg i att få en arrangerad parkeringsyta på tivoliplanen som dessutom är justerbar. Med justerbar menas att det är väldigt lätt att frigöra hela planen vid behov, till exempel när staden besöks av cirkussällskap eller ett tivoli.
På sikt finns tankar om att sammanfoga raderna av betongsuggor med spångar för att få en tydligare och mer enhetlig parkeringslösning.
Huvudsyftet med arbetet är att få ordning på den tidigare helt ostrukturerade parkeringsytan. Samtidigt ser man arbetet som viktigt i en annan fråga: trafiksäkerhet. Det är sedan tidigare känt att framförallt unga bilförare hållit på med okynneskörning där under en längre tid.
– Och nu när man ändå beslutat att upplåta en del av ytan för ställplatser så måste vi se till att det är en säker plats för både vuxna och barn. Utplaceringen av betongsuggor handlar alltså dels om att göra området säkert för människor att vistas där, säger Mats Lidestig, trafikingenjör på Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning.
Suggornas placering står i sådant arrangemang att det skapar olika parkeringsrum på tivoliplanen. Rummet allra närmast Gröna bron är öronmärkt att nyttjas av turister som ställplats för husbil/husvagn.
Parkeringslösningen kommer inte att förändra något för alla människor som lägger i sina båtar på den aktuella platsen. De får samma förutsättningar som tidigare att sjösätta skutan där.
– Det kommer att arrangeras på sådant sätt att vi skapar en öppen passage ner till iläggningsplatsen. Det här kommer alltså inte påverka båtfolkets möjligheter att nyttja platsen, de kommer att kunna lägga i båtarna där precis som tidigare, förklarar Lidestig.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.