Anna Sandberg. Foto: BK Häcken

Supertalangen från Lindesberg är nominerad till Årets genombrott

Den 15 februari är det dags för Örebro läns första idrottsgala att gå av stapeln i Conventum kongress. Här ska idrottsutövare, ledare och klubbar som presterat något extra under året prisas. Bland kvällens nominerade kandidater finns ingen mindre än den 19-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg som är nominerad till Årets genombrott efter att hon fullkomligt exploderat i sin karriär som som fotbollsspelare under de senaste åren.
– Det finns otroligt många duktiga idrottare i Örebro län så att bli nominerad är såklart skitkul, säger hon till LindeNytt.

Anna Sandberg, som är både född och uppvuxen i Lindesberg, började spela fotboll redan som sexåring i IFK Lindesberg. Med en stöttande och fotbollsintresserad familj i ryggen formade hon starten av sin fotbollskarriär vid fritidsbyn i Lindesberg.

En mycket ung Anna på platsen där allt började en gång i tiden. Foto: Privat

– Jag har många fina minnen därifrån, det är en betydelsefull plats för mig. Det var det man såg fram emot om dagarna, att få komma dit och träffa alla kompisar och lira lite boll. Jag brann verkligen för fotbollen, det var det enda jag gjorde om dagarna, berättar Anna.

Banden till IFK Lindesberg finns fortfarande kvar och för att dela med sig av sina erfarenheter så höll Anna nyligen i en träning med ett yngre tjejlag i klubben.

– Jag höll en träning i vintras i fritidsbyn med ett tjejlag från IFK Lindesberg, jag blev väldigt nostalgisk, det var jätteroligt att få komma tillbaka dit. Det är kul att vi har kontakten kvar, förhoppningsvis så kommer jag att komma dit fler gånger framöver, berättar Anna.

När Anna var omkring 13 år gammal gick hon vidare mot Adolfsberg, därifrån fortsatte sedan resan till Örebro SK och därefter värvades Anna till KIF Örebro i januari 2021, vilket innebar en debut i Damallsvenskan.

– Det hände otroligt mycket under 2021, det var verkligen ett grymt år för mig. Jag fick spela mycket i KIF Örebro och sedan gjorde jag min debut i F19-landslaget, jag tänkte att 2022 kan omöjligt bli bättre men det hände nästan mer då, förklarar Anna.

Blott 19 månader senare var det dags igen. BK Häcken hade fått upp ögonen för den lovande talangen och KIF Örebro kunde genomföra sin största försäljning någonsin när Anna tog klivet över till den nya klubben – som dessutom öppnade porten till Champions League.

– Jag gick till BK Häcken under sommaren 2022 och fick chansen att spela i Champions League, det var absolut lite av en dröm för mig. Vi åkte till Paris och fick möta PSG som är ett grymt bra lag och har världsstjärnor på alla positioner, det var en riktigt häftig match. Det var såklart en tuff uppgift för oss men det var också otroligt lärorikt, man lär sig mycket när man får möta såna spelare, menar Anna.

Anna fick även chansen att spela tillsammans med U23-damlandslag under 2022 och nosar just nu på en mycket prestigefylld plats i Sveriges damlandslag.

– Jag är precis hemkommen från ett landslagsläger som vi har haft i Algarve. Det var jättekul att få testa på den miljön, det är någonting jag drömt om sedan jag började spela fotboll. Det är många spelare som jag ser upp till som spelar i Damlandslaget så det var häftigt att få vara med. Jag kommer fortsätta att jobba hårt för att få en plats där, det är dit man vill komma, förklarar Anna.

Som ett kvitto på de fantastiska framgångarna Anna haft de senaste åren är hon nu även en av tre nominerade kandidater till Årets Genombrott när Örebro läns första idrottsgala äger rum i Conventum kongress den 15 februari.

Motiveringen lyder:
”Skrev juniorkontrakt med Kif Örebro i december 2020 – 19 månader senare gick hon till Häcken som Kifs största försäljning någonsin. Däremellan hade Anna skolats om till vänsterback och exploderat som spelare. Startade alla matcher för Häcken i allsvenskan och champions league, given i U23-landslaget och avslutade året med att bli uttagen i A-landslaget.”

– Det finns otroligt många duktiga idrottare i Örebro län så att bli nominerad är såklart skitkul, avslutar Anna.

Publicerad 27 januari 2023 klockan 19:09

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer
Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesberg Arena. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Sluthängt på arenan för ungdomar – tidigare stängning från och med fredag

Från och med fredag 24 mars ändrar Lindesberg arena sina öppettider i stora entrén. Detta efter att flertalet ungdomar börjat uppehålla sig i arenan under kvällstid, utan att ha någon koppling till idrottsverksamheten.
– Det här gör vi för att minska trycket av ungdomar som hänger här, men det kommer inte påverka några träningstider, förklarar Arenachef Sharon Almström.

22 mars 2023 klockan 13:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Eleverna från Brotorpsskolan klass 5A firade kvartsfinaplatsen med en liten bit godis. Foto: Elin Asserholt-Lundin

Brotorpsskolan förlorade kvartsfinalen i Vi i femman

Efter gårdagens tuffa kvartsfinal i Vi i femman mot Karl Johans skola 5C så fick man slutligen erkänna sig besegrade. Klassens representant Julia Trostek tror att det hade mycket med tidspressen att göra.
– Vi hade bara 20 sekunder på oss att svara så det blev stressigt. Hade vi haft mer tid på oss så hade vi nog kunnat svaren på flera av frågorna som vi missade, förklarar hon.

22 mars 2023 klockan 11:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger grönt ljus för guidningar i Stripa Gruva

Under 2015 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa...

Banarbete påverkar busstrafiken på sträckan Frövi-Örebro

Från lördag 25 mars till och med torsdag 30 mars är järnvägsövergången vid Avdala avstängd ...

Klass 5A laddar för kvartsfinal i Vi i femman

2440 klasser och närmare 50 000 elever kämpade för att kvalificera sig till kvartsfinalen i Vi i femman. Av de...

Guldhattar och segervrål! LIF Lindesberg firade stort efter att spela sig igenom "Ettan" som obesegrade. Foto: Hasse Persson.

bildspel Derbyseger gör LIF Lindesberg obesegrade i serien

Efter fullt tryck i arenan med 1 642 personer på läktarna, så blev det en derbyseger för LIF Lindesberg. Segern gör att LIF Lindesberg avslutar Division 1-serien som obesegrade, där säsongspremiärens oavgjorda möte mot ÖSK blev enda matchen utan full poängutdelning. Revanschen kom på hemmaplan där den orangea föreningen firande stort efter slutsignalen.
– Det känns som att det är många i laget som har väntat på den här matchen, säger Joakim Bååk.

19 mars 2023 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Aleksander Lazarevic firar 35 år som tränare. Foto: Camilla Lagerman

35 år som tränare: ”Har gjort mig till en bättre människa”

Efter hela 35 år som tränare brinner passionen för fotbollen fortfarande lika starkt hos Aleksander Lazarevic. I en öppenhjärtig intervju berättar han om sina år inom sporten, och vad som format honom till den människa och ledare han är idag.
– Jag ville egentligen bli präst, men jag tror inte jag skulle blivit en så bra sådan, skrattar han.

17 mars 2023 klockan 13:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Två män grovt misshandlade i natt
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha...
17 mars 2023 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Trädgårdsmästarens tips inför våren och odlingssäsongen
Våren närmar sig med stormsteg och det börjar så smått bli dags att ruska liv i växtligheten igen. Trädgårdsmästare Marco Åkesson bjuder p...
16 mars 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Handbollsderby med Publikkronan avslutar säsongen
Handbollssäsongen i Lindesberg avslutas med ett handbollsderby med fri entré, där varje gästade person stöttar LIF Lindesberg inför kommande sä...
17 mars 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Undersökning visar att det preventiva arbetet mot självmord behöver förbättras

Nyligen publicerade den ideella organisationen Suicide Zero sin kommunbarometer, en undersökning som beskriver kommunernas arbete med att förebygga suicid. Kommunernas enkätsvar poängsätts och rangordnas därefter utifrån sina totalpoäng. Lindesbergs kommun deltog i år för första gången, och fick totalt 10 poäng, precis över det ”röda strecket”.

15 mars 2023 klockan 13:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Kosmetiska åtgärder löser inte skolstöket

INSÄNDARE/DEBATT: Vill man på riktigt komma tillrätta med stök i skolorna räcker det inte med kosmetiska åtgärder!

15 mars 2023 klockan 11:36 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Fonus startar samtalsgrupp för människor i sorg: ”Lätt att bli ensam”

När en närstående avlider kan det kännas som att tiden stannar till, och...

Miljöpartiets Per Bolund besökte Linde energis anläggningar i Fellingsbro

I ett ymnigt snöfall besökte Miljöpartiets språkrör, Per Bolund, Linde energis ...

Med plåtslageri i generna tog Pontus SM-guld

Under sex timmar kämpade sex finalister om att ro hem titeln ”Sveriges bästa unga plåtslagare 2023”. Efter ...

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

En person skadad efter singelolycka: ”Blodig i ansiktet och ryggsmärtor”

En man i 20-årsåldern har förts till sjukhus med bland annat ryggsmärtor och en sårskada i huvudet sedan denne kört av vägen utanför Rockhammar.
– Det rör sig om en mindre lastbil, som har kört av vägen och touchat ett träd. Föraren är en man i 20-årsåldern, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

13 mars 2023 klockan 18:53 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

LIF Lindesbergs P16-lag jagar SM-guld

I helgen blev det klart vilka åtta lag som är klara för finalspel inom USM i P16-klassen. Det var tjugo jämna lag som ...

Kvinna misstänks ha kört bil påverkad av narkotika

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för drograttfylleri och narkotikabrott genom eget bruk.

Musikälskaren inför helgen: ”Musiken berör mig, så tårarna rinner”

Lillemor från Bångbro kommer utan tvekan att vara på plats, när det är ...

LIF håller sig obesegrat inför derbyt

Trots att LIF Lindesberg har säkrat nästa säsong i Allsvenskan, så vill man inte lugna ner sitt spelande. Truppen ...

bildspel Babsans Bankir blir Årets Häst på travgalan

Varje år har Fornaboda och Örebrotravet sin gemensamma travgala och i år var inget undantag. De senaste åren ...

Punkfesten tillbaka på Hillstreet: ”Väldigt lyckat”

Om två veckor är det dags att damma av nitarna och vaxa tuppkammen. Då kommer fjolårets ...

På lördag går IFK Lindesberg ut på planen med cupseger i sikte. Arkivfoto: Hasse Persson.

IFK Lindesberg laddar för seger i Distriktscupen

På lördag går IFK Lindesberg från träning till tävling. Då spelas den första matchen i Distriktscupen, där IFK Askersund står som första motstånd. Askersund segrade lagens sista möte i fjolårets Division 5-serie, men med ny tränare i IFK Lindesberg så finns förhoppningarna på en bra säsongsinledning.
– Det känns som att vi har något bra på gång, säger Niklas Christensson.

9 mars 2023 klockan 21:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövifamiljens koppling till Mellon: ”Stolta och taggade!”
Hemma hos familjen Nydén i Frövi pågår uppladdningen inför den stora Mellofinalen på lördag för fullt, och man har en given favorit, nämligen...
9 mars 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lisa Whites senaste roman väcker starka känslor
Efter tre släppta succéromaner är lindetjejen Lisa White återigen aktuell med en ny kärlekshistoria som bär titeln ”Nu när jag funnit dig...
8 mars 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Polisen oroad över ungas användning av Tramadol: ”Håll koll på din ungdom”
Polisen i Lindesberg ser en oroande trend bland unga, där användandet av det narkotikaklassade läkemedlet Tramadol blir allt vanligare. Ett lä...
7 mars 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2023-03-06

2023-03-06

2023-03-06

2023-03-05

2023-03-04

2023-03-03

2023-03-03

2023-03-02

2023-03-02

2023-03-02

2023-03-01

2023-03-01

2023-03-01

2023-03-01

2023-03-23 08:52