Anna Sandberg tar plats i den svenska VM-truppen. Foto: Hasse Persson
Supertalangen från Lindesberg uttagen till sommarens fotbolls-VM
När förbundskapten Peter Gerhardsson under tisdagskvällen presenterade den slutliga truppen till damernas fotbolls-VM fanns ett välbekant namn med i laguppställningen, nämligen den 20-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg.
Sommarens stora fotbollsfest startar den 23 juli för svensk del, då damlandslaget möter Sydafrika i sin premiärmatch i fotbolls-VM. När förbundskapten Peter Gerhardsson under tisdagskvällen presenterade truppen innehållande 23 spelare, stack ett av namnen på backlinjen ut lite extra, nämligen Anna Sandberg från Lindesberg.
Den 20-åriga supertalangen från Lindesberg, spelar till vardags i det allsvenska laget BK Häcken. Men hennes gedigna fotbollskarriär började dock långt tidigare, nämligen som sexåring på Fritidsbyns gräsplaner.
Foto: Hasse Persson
– Jag har många fina minnen därifrån, det är en betydelsefull plats för mig. Det var det man såg fram emot om dagarna, att få komma dit och träffa alla kompisar och lira lite boll. Jag brann verkligen för fotbollen, det var det enda jag gjorde om dagarna, sade Anna till LindeNytt i början av året.
Landslaget inleder sina förberedelser i Wellington på Nya Zeeland, den 12 juli, och innan dess väntar förberedande läger för de spelare i truppen som tillhör klubbar vars säsong är avslutad.
I Sveriges grupp finns förutom Sydafrika även Argentina och Italien. Mästerskapet inleds den 20 juli, men för svensk del startar det tre dagar senare då Sverige möter Sydafrika, klockan 07:00 svensk tid.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.