Anna Sandberg tar plats i den svenska VM-truppen. Foto: Hasse Persson
Supertalangen från Lindesberg uttagen till sommarens fotbolls-VM
När förbundskapten Peter Gerhardsson under tisdagskvällen presenterade den slutliga truppen till damernas fotbolls-VM fanns ett välbekant namn med i laguppställningen, nämligen den 20-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg.
Sommarens stora fotbollsfest startar den 23 juli för svensk del, då damlandslaget möter Sydafrika i sin premiärmatch i fotbolls-VM. När förbundskapten Peter Gerhardsson under tisdagskvällen presenterade truppen innehållande 23 spelare, stack ett av namnen på backlinjen ut lite extra, nämligen Anna Sandberg från Lindesberg.
Den 20-åriga supertalangen från Lindesberg, spelar till vardags i det allsvenska laget BK Häcken. Men hennes gedigna fotbollskarriär började dock långt tidigare, nämligen som sexåring på Fritidsbyns gräsplaner.
Foto: Hasse Persson
– Jag har många fina minnen därifrån, det är en betydelsefull plats för mig. Det var det man såg fram emot om dagarna, att få komma dit och träffa alla kompisar och lira lite boll. Jag brann verkligen för fotbollen, det var det enda jag gjorde om dagarna, sade Anna till LindeNytt i början av året.
Landslaget inleder sina förberedelser i Wellington på Nya Zeeland, den 12 juli, och innan dess väntar förberedande läger för de spelare i truppen som tillhör klubbar vars säsong är avslutad.
I Sveriges grupp finns förutom Sydafrika även Argentina och Italien. Mästerskapet inleds den 20 juli, men för svensk del startar det tre dagar senare då Sverige möter Sydafrika, klockan 07:00 svensk tid.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...