Anna Sandberg tar plats i den svenska VM-truppen. Foto: Hasse Persson
Supertalangen från Lindesberg uttagen till sommarens fotbolls-VM
När förbundskapten Peter Gerhardsson under tisdagskvällen presenterade den slutliga truppen till damernas fotbolls-VM fanns ett välbekant namn med i laguppställningen, nämligen den 20-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg.
Sommarens stora fotbollsfest startar den 23 juli för svensk del, då damlandslaget möter Sydafrika i sin premiärmatch i fotbolls-VM. När förbundskapten Peter Gerhardsson under tisdagskvällen presenterade truppen innehållande 23 spelare, stack ett av namnen på backlinjen ut lite extra, nämligen Anna Sandberg från Lindesberg.
Den 20-åriga supertalangen från Lindesberg, spelar till vardags i det allsvenska laget BK Häcken. Men hennes gedigna fotbollskarriär började dock långt tidigare, nämligen som sexåring på Fritidsbyns gräsplaner.
Foto: Hasse Persson
– Jag har många fina minnen därifrån, det är en betydelsefull plats för mig. Det var det man såg fram emot om dagarna, att få komma dit och träffa alla kompisar och lira lite boll. Jag brann verkligen för fotbollen, det var det enda jag gjorde om dagarna, sade Anna till LindeNytt i början av året.
Landslaget inleder sina förberedelser i Wellington på Nya Zeeland, den 12 juli, och innan dess väntar förberedande läger för de spelare i truppen som tillhör klubbar vars säsong är avslutad.
I Sveriges grupp finns förutom Sydafrika även Argentina och Italien. Mästerskapet inleds den 20 juli, men för svensk del startar det tre dagar senare då Sverige möter Sydafrika, klockan 07:00 svensk tid.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt