Anna Sandberg tar plats i den svenska VM-truppen. Foto: Hasse Persson
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Supertalangen från Lindesberg uttagen till sommarens fotbolls-VM
När förbundskapten Peter Gerhardsson under tisdagskvällen presenterade den slutliga truppen till damernas fotbolls-VM fanns ett välbekant namn med i laguppställningen, nämligen den 20-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg.
Annons
Sommarens stora fotbollsfest startar den 23 juli för svensk del, då damlandslaget möter Sydafrika i sin premiärmatch i fotbolls-VM. När förbundskapten Peter Gerhardsson under tisdagskvällen presenterade truppen innehållande 23 spelare, stack ett av namnen på backlinjen ut lite extra, nämligen Anna Sandberg från Lindesberg.
Den 20-åriga supertalangen från Lindesberg, spelar till vardags i det allsvenska laget BK Häcken. Men hennes gedigna fotbollskarriär började dock långt tidigare, nämligen som sexåring på Fritidsbyns gräsplaner.
Foto: Hasse Persson
– Jag har många fina minnen därifrån, det är en betydelsefull plats för mig. Det var det man såg fram emot om dagarna, att få komma dit och träffa alla kompisar och lira lite boll. Jag brann verkligen för fotbollen, det var det enda jag gjorde om dagarna, sade Anna till LindeNytt i början av året.
Landslaget inleder sina förberedelser i Wellington på Nya Zeeland, den 12 juli, och innan dess väntar förberedande läger för de spelare i truppen som tillhör klubbar vars säsong är avslutad.
I Sveriges grupp finns förutom Sydafrika även Argentina och Italien. Mästerskapet inleds den 20 juli, men för svensk del startar det tre dagar senare då Sverige möter Sydafrika, klockan 07:00 svensk tid.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...