Knappt hälften så många ungdomar som i fjol har valt att söka sommarjobb hos Lindesbergs kommun när lite drygt en vecka återstår av ansökningstiden. Detta trots att Lindesbergs kommun faktiskt erbjuder våra ungdomar bättre betalt än våra närmsta grannkommuner.-Vi har inte fått in så många ansökningar som förväntat, men det kanske lossnar nu under sista veckan, säger arbetskonsulent Anette Axelsson på Masugnen.
Ja, så kallat feriearbete – eller sommarjobb – verkar alltså inte lika hett eftertraktat i Lindesberg jämfört med tidigare år. Till dags datum har bara cirka 200 unga sökt en plats hos kommunen. Ifjol var siffran närmare 500.
-Jag vet inte riktigt varför det är så svalt intresse i år. Sommarjobb är ju en väldigt bra chans att tjäna pengar och samtidigt få erfarenhet av arbetslivet och ansvarstagande. Dessutom kan man ju få viktiga kontakter för framtiden, poängterar Anette Axelsson.
Anette tror dock att siffran kommer att stiga under sista veckan.
-Det kommer cirka 10 anmälningar per dag och jag skulle inte bli förvånad om många väntar in i det sista med att skicka in ansökningsblanketten till oss.
Lindesbergs kommun har i år en budget för feriearbete som ger totalt 150 platser. Varje feriearbetare får arbeta sex timmar per dag under totalt fyra veckor. Ersättningen för detta är 56 kr i timmen.
Jämfört med t ex Nora och Ljusnarsberg, får Lindesbergs feriearbetare betydligt bättre betalt. I Nora betalas 50 kr i timmen men där får sommarjobbarna nöja sig med en tvåveckorsperiod, alltså hälften så lång period som i Lindesberg. Ljusnarsberg har visserligen lika lång arbetsperiod åt sina ungdomar som Lindesberg, men där betalar man å andra sidan hela 11 kr mindre i timmen jämfört med Linde – alltså 45 kr/tim.
Fotnot: Sommarjobben erbjuds endast ungdomar i årskurs 9 samt förstaårselever på gymnasiet. Sista anmälningsdag är torsdag 9 april.
Här kan Du söka sommarjobb hos Lindesbergs kommun
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.