Knappt hälften så många ungdomar som i fjol har valt att söka sommarjobb hos Lindesbergs kommun när lite drygt en vecka återstår av ansökningstiden. Detta trots att Lindesbergs kommun faktiskt erbjuder våra ungdomar bättre betalt än våra närmsta grannkommuner.-Vi har inte fått in så många ansökningar som förväntat, men det kanske lossnar nu under sista veckan, säger arbetskonsulent Anette Axelsson på Masugnen.
Ja, så kallat feriearbete – eller sommarjobb – verkar alltså inte lika hett eftertraktat i Lindesberg jämfört med tidigare år. Till dags datum har bara cirka 200 unga sökt en plats hos kommunen. Ifjol var siffran närmare 500.
-Jag vet inte riktigt varför det är så svalt intresse i år. Sommarjobb är ju en väldigt bra chans att tjäna pengar och samtidigt få erfarenhet av arbetslivet och ansvarstagande. Dessutom kan man ju få viktiga kontakter för framtiden, poängterar Anette Axelsson.
Anette tror dock att siffran kommer att stiga under sista veckan.
-Det kommer cirka 10 anmälningar per dag och jag skulle inte bli förvånad om många väntar in i det sista med att skicka in ansökningsblanketten till oss.
Lindesbergs kommun har i år en budget för feriearbete som ger totalt 150 platser. Varje feriearbetare får arbeta sex timmar per dag under totalt fyra veckor. Ersättningen för detta är 56 kr i timmen.
Jämfört med t ex Nora och Ljusnarsberg, får Lindesbergs feriearbetare betydligt bättre betalt. I Nora betalas 50 kr i timmen men där får sommarjobbarna nöja sig med en tvåveckorsperiod, alltså hälften så lång period som i Lindesberg. Ljusnarsberg har visserligen lika lång arbetsperiod åt sina ungdomar som Lindesberg, men där betalar man å andra sidan hela 11 kr mindre i timmen jämfört med Linde – alltså 45 kr/tim.
Fotnot: Sommarjobben erbjuds endast ungdomar i årskurs 9 samt förstaårselever på gymnasiet. Sista anmälningsdag är torsdag 9 april.
Här kan Du söka sommarjobb hos Lindesbergs kommun
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.