Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Svar till insändare ”Avveckla Falab och Libo” av Anders Hedlund Storå

INSÄNDARE/DEBATT: Dina åsikter är fullt begripliga i den situation våra bolag är idag, som till största delen beror på brist på rätt fakta. Några saker att beakta innan kommunens politiker fattar något beslut i frågan rörande ägande-/förvaltandeform av förvaltningslokaler och bostäder.

När det gäller Libo så är det Allbolagen som styr verksamheten. Lagen trädde i kraft 2011och enligt den ska bolaget i allmännyttigt syfte förvalta fastigheter i vilka bostadslägenheter upplåts med hyresrätt, främja bostadsförsörjningen i ägarkommunen och erbjuda hyresgästerna möjlighet till boendeinflytande och inflytande i bolaget. I det allmännyttiga syftet ingår ett samhällsansvar. Verksamheten ska samtidigt bedrivas enligt affärsmässiga principer.

Här blir det en balansgång mellan samhällsansvaret och de affärsmässiga principerna vilket innebär att ägaren (kommunen i slutänden) ställer avkastningskrav på LIBO. Denna balansgång är inte alltid lätt och det blir det ingen skillnad om ägandet av bostäder hamnar i kommunal förvaltning.

Vad styrelsen och nuvarande ledning däremot har genomfört är en renodling av bostäder och kommunala förvaltningslokaler. Då ägarens avkastningskrav på FALAB inte är stort så blir det en fördel med denna renodling.

Äldreboenden flyttades från LIBO till FALAB och samtliga hyresavtal för kommunens förvaltningslokaler skrevs om 2018. Detta har från 2019 sparat mångmiljonbelopp åt den kommunala budgeten årligen, cirka 20 miljoner 2024.

Hyrorna på förvaltningslokaler i Lindesbergs kommun är konkurrenskraftiga om man jämför med andra bolagsägda förvaltningslokaler i länet, Futurum i Örebro har en genomsnittlig hyra på 1.546:-/m2 (2023) och FALAB har 1.319:-/m2 (2023). Styrelse/vd/tjänstemans löner påverkar inte hyressättningen, den sätts utifrån varje enskild byggnads driftskostnader.

Sedan används ofta nyckeltalet ”lokalkostnad per elev” inom kommunal ekonomi vilket blir snett då elevantalet är vikande och vi hyr ut ”per kvadrat”. Exempelvis är Lindbackaskolan byggd för 690 elever (enligt kommunala beslut) men där går 435 elever. Lindeskolan hade år 2007 1337 elever men är idag nere på 768 elever (2023).

Bolagsformen innebär en klar ekonomisk åtskillnad från kommunens övriga ekonomi varför det blir transparent och tydligt hur fastigheterna (kapitalet) förvaltas, vilket inte är fallet vid kommunal fastighetsförvaltning – underhållspengar ”försvinner” in i övrig förvaltning och används inte till att förvalta fastighetkapitalet.

Hos FALAB och LIBO har ägarens representanter full insyn i all verksamhet, allt annat vore fel. Ägaren (Kommunfullmäktige) styr även bolagens handlingsutrymme med ägardirektiv, inget som styrelse eller tjänstemän kan påverka. Med en extern/privat ägandeform försvinner all insyn och kontroll.

Avseende besparingar så har FALAB genomfört kraftiga besparingar från 2020 och fram till och med idag, bland annat så har personalstyrkan minskat med 19%, processer har effektiviserats, digitaliseringsfördelar har införts, m.m. Allt detta med bibehållen kvalité på förvaltningen.

De ”turer” du hänvisar till kräver ett eget avsnitt, kort kan bara sägas att inga lagar/regler har brutits, beslutade budgetar har hållits och alla års externa revisioner har varit klanderfria.

Fastigheter i Linde AB (FALAB) och Lindesbergsbostäder AB (LIBO)
Roger Sixtensson

Publicerad 10 oktober 2024 klockan 08:59

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.

15 december 2025 klockan 09:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Foto: Camilla Lagerman

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.

12 december 2025 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fotograf: Patrik Svedberg

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse

I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.

10 december 2025 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Martin Henriksson. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman. Bilden är ett montage.

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.

10 december 2025 klockan 13:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt ...

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned

Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.

8 december 2025 klockan 20:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen ...

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör ...

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och ...

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Peter Jöback. Pressbild. Foto: Thron Ullberg

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.

5 december 2025 klockan 19:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Kungen i Älgfallet
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period ...
5 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och ...
5 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till ...
5 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-05

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-02

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-15 10:19