REPLIK: Bra att du börjat fundera över det tokiga att öka klyftan mellan stad och land genom att anvisa plats för livsmiljöförstörande vindkraft. Siffrorna som nämndes i första insändaren gällande Lindesbergs kommuns negativa befolkningsutveckling är rena fakta från SCB, dem behöver man förhålla sig till.
Vi behöver minska utsläppen av växthusgaser och med ökad elanvändning framöver behöver vi ökad elproduktion. Vattenfall redovisar att koldioxidutsläppen/producerad kWh från intermittent el är betydligt högre än andra kraftslag. Dumt att vilja bidra till det.
Diagrambild hämtad från Vattenfalls hemsida 25-03-16
Det finns fler alternativ för att klara ökad efterfrågan på effekt än dem du nämner, men ska vi undvika utsläpp av växthusgaser i onödan behöver vi inse att Sveriges elsystem inte klarar att balansera mer intermittent vind- och solkraft. Vattenkraften jobbar redan på sina marginaler.
Vind- och solkraft bär inte sina egna kostnader. Framförallt inte om man räknar med nödvändig investering i balanskraft som batterier och vätgaslagring. Den ”väldigt dyra” kärnreaktorn OL3 i Finland räknar man är avbetald sex år efter driftsättning. Därefter väntar ett långt stabilt produktionsliv med positivt ekonomiskt resultat och en produkt som kan anpassas till efterfrågan årets alla dagar och alla timmar.
Foto: Fredrik Norman
Vindkraftsbolagen gör en genomsnittlig ”vinst” på -39%. Ur ett säkerhetsperspektiv avslöjar erfarenheterna från Ukraina att det enda krigsbrottet Ryssland inte har genomfört är utsläpp av radioaktivitet. Däremot slår de konstant mot ställverk och transformatorstationer. De har dessutom sprängt vattenkraftsdammar i rent terrorsyfte. Med andra ord är inte produktionsplatsen den känsliga punkten.
Kommunerna i Bergslagen kanske rentav ska fundera på sina omgivande resurser och ta till vara dem. Idag är natur, biologisk mångfald och landskap likt den som återfinns i norra delen av kommunen allt mer sällsynt. Tysta områden är en bristvara i hela världen, snart även i Bergslagen om vindbruksplanen antas.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.