PRESSMEDDELANDE: Lördagens Lotto 2 resulterade i en miljonvinst för sju rätt. Utdelningen blev drygt 1,7 miljoner kronor och spelet var inlämnat av en kvinna i 70-årsåldern från Lindesberg, skriver Svenska Spel i ett pressmeddelande på måndagen.
När Lottobollarna studsat klart i Lottomaskinen och tv-sändningen från Gröna Lund förkunnat resultatet stod det klart att endast en rad på Lotto 2 prickat sju rätt. Vinsten på 1 757 082 kronor gick till en pensionerad kvinna från Lindesberg som inte hade en aning om att hon vunnit då Svenska Spel ringde, fortsätter pressmeddelandet.
– Det kan inte vara sant! Jag tror att du skojar med mig, sa kvinnan då hon fick höra summan som hennes Lottorad genererat.
Hon hade precis varit ute med hunden och lämnat mobiltelefonen på laddning. När kvinnan kom hem hade hon ett missat samtal som hon ringde upp, i tron att det var en vän som sökt henne.
”Nära att svimma”
Efter att ha rättat raden tillsammans med Svenska Spels vinnarkommunikatör så gick det sakta upp för kvinnan att miljonvinsten faktiskt var sann.
– Oj, nu är jag nära att svimma. Det här är fantastiskt, fortsatte kvinnan i 70-årsåldern som gått från försiktigt skeptisk till strålande glad på några få minuter.
Hon berättade att hon spelat Lotto varje vecka sedan ungefär tio år tillbaka och tidigare hade de största vinsterna legat på cirka 3000 kronor. Raderna som hon nu vunnit drygt 1,7 miljoner kronor på hade dessutom en särskild historia.
– Det är min mamma i himmelen som hjälpt mig. Mina föräldrar skapade de här Lottoraderna eftersom de hade en dröm om att någon gång vinna stort, nu är det jag som får uppleva det, fortsatte hon.
Ger del av vinsten till välgörenhet
Miljonvinsten blev en ordentlig överraskning för kvinnan som knappast hade räknat med en sådan avslutning på midsommarhelgen.
– Jag vet inte vad jag ska göra med vinsten innan jag smält detta, just nu är jag helt chockad. Men jag är fattigpensionär och har bland annat en gammal bil som behöver bytas ut. Sen vill jag också ge en del till välgörenhet. Jag lider med hela världen och oroar mig för hur det ska gå för generationen som växer upp nu.
Spelet som gav drygt 1,7 miljoner kronor i vinst var lagt hos Direkten i Lindesberg. Kupongen bestod av sju rader Lotto samt en rad Joker till en total kostnad av 52 kronor.
Lördagens miljonvinst på Lotto som tillföll den pensionerade kvinnan är den tredje miljonvinsten från Svenska Spel Tur som tillfaller en Lindesbergsbo under 2019.
– Lindesberg har varit ett riktigt turnäste hittills under året! Redan första veckan i januari vann en man i 55-årsåldern 1,3 miljoner kronor på Eurojackpot och i mars vann en kvinna i 80-årsåldern en miljon kronor på en Triss, säger Svenska Spels vinnarkommunikatör Martin Ridderstolpe avslutningsvis i dagens pressmeddelande.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.