Martin Ridderstolpe, vinnarkommunikatör Svenska Spel. Pressbild. Foto: Svenska Spel

Svenska Spel efter ny Lottomiljonär i Linde: ”Ett riktigt turnäste”

PRESSMEDDELANDE: Lördagens Lotto 2 resulterade i en miljonvinst för sju rätt. Utdelningen blev drygt 1,7 miljoner kronor och spelet var inlämnat av en kvinna i 70-årsåldern från Lindesberg, skriver Svenska Spel i ett pressmeddelande på måndagen.

När Lottobollarna studsat klart i Lottomaskinen och tv-sändningen från Gröna Lund förkunnat resultatet stod det klart att endast en rad på Lotto 2 prickat sju rätt. Vinsten på 1 757 082 kronor gick till en pensionerad kvinna från Lindesberg som inte hade en aning om att hon vunnit då Svenska Spel ringde, fortsätter pressmeddelandet.

– Det kan inte vara sant! Jag tror att du skojar med mig, sa kvinnan då hon fick höra summan som hennes Lottorad genererat.

Hon hade precis varit ute med hunden och lämnat mobiltelefonen på laddning. När kvinnan kom hem hade hon ett missat samtal som hon ringde upp, i tron att det var en vän som sökt henne.

”Nära att svimma”

Efter att ha rättat raden tillsammans med Svenska Spels vinnarkommunikatör så gick det sakta upp för kvinnan att miljonvinsten faktiskt var sann.

– Oj, nu är jag nära att svimma. Det här är fantastiskt, fortsatte kvinnan i 70-årsåldern som gått från försiktigt skeptisk till strålande glad på några få minuter.

Hon berättade att hon spelat Lotto varje vecka sedan ungefär tio år tillbaka och tidigare hade de största vinsterna legat på cirka 3000 kronor. Raderna som hon nu vunnit drygt 1,7 miljoner kronor på hade dessutom en särskild historia.

– Det är min mamma i himmelen som hjälpt mig. Mina föräldrar skapade de här Lottoraderna eftersom de hade en dröm om att någon gång vinna stort, nu är det jag som får uppleva det, fortsatte hon.

Ger del av vinsten till välgörenhet
Miljonvinsten blev en ordentlig överraskning för kvinnan som knappast hade räknat med en sådan avslutning på midsommarhelgen.

– Jag vet inte vad jag ska göra med vinsten innan jag smält detta, just nu är jag helt chockad. Men jag är fattigpensionär och har bland annat en gammal bil som behöver bytas ut. Sen vill jag också ge en del till välgörenhet. Jag lider med hela världen och oroar mig för hur det ska gå för generationen som växer upp nu.

Spelet som gav drygt 1,7 miljoner kronor i vinst var lagt hos Direkten i Lindesberg. Kupongen bestod av sju rader Lotto samt en rad Joker till en total kostnad av 52 kronor.
Lördagens miljonvinst på Lotto som tillföll den pensionerade kvinnan är den tredje miljonvinsten från Svenska Spel Tur som tillfaller en Lindesbergsbo under 2019.

– Lindesberg har varit ett riktigt turnäste hittills under året! Redan första veckan i januari vann en man i 55-årsåldern 1,3 miljoner kronor på Eurojackpot och i mars vann en kvinna i 80-årsåldern en miljon kronor på en Triss, säger Svenska Spels vinnarkommunikatör Martin Ridderstolpe avslutningsvis i dagens pressmeddelande.

Publicerad 24 juni 2019 klockan 14:22

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.

20 augusti 2026 klockan 08:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Axelssons Buss kör skolskjutsarna i Fellingsbro. Foto: Camilla Lagerman

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”

Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.

19 augusti 2026 klockan 15:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.

17 augusti 2026 klockan 10:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Melwin och lillasyster Alma gör sig redo att kasta ut. Foto: Camilla Lagerman

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.

14 augusti 2026 klockan 17:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, ...
12 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...
11 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-08-21 12:56