PRESSMEDDELANDE: Lördagens Lotto 2 resulterade i en miljonvinst för sju rätt. Utdelningen blev drygt 1,7 miljoner kronor och spelet var inlämnat av en kvinna i 70-årsåldern från Lindesberg, skriver Svenska Spel i ett pressmeddelande på måndagen.
När Lottobollarna studsat klart i Lottomaskinen och tv-sändningen från Gröna Lund förkunnat resultatet stod det klart att endast en rad på Lotto 2 prickat sju rätt. Vinsten på 1 757 082 kronor gick till en pensionerad kvinna från Lindesberg som inte hade en aning om att hon vunnit då Svenska Spel ringde, fortsätter pressmeddelandet.
– Det kan inte vara sant! Jag tror att du skojar med mig, sa kvinnan då hon fick höra summan som hennes Lottorad genererat.
Hon hade precis varit ute med hunden och lämnat mobiltelefonen på laddning. När kvinnan kom hem hade hon ett missat samtal som hon ringde upp, i tron att det var en vän som sökt henne.
”Nära att svimma”
Efter att ha rättat raden tillsammans med Svenska Spels vinnarkommunikatör så gick det sakta upp för kvinnan att miljonvinsten faktiskt var sann.
– Oj, nu är jag nära att svimma. Det här är fantastiskt, fortsatte kvinnan i 70-årsåldern som gått från försiktigt skeptisk till strålande glad på några få minuter.
Hon berättade att hon spelat Lotto varje vecka sedan ungefär tio år tillbaka och tidigare hade de största vinsterna legat på cirka 3000 kronor. Raderna som hon nu vunnit drygt 1,7 miljoner kronor på hade dessutom en särskild historia.
– Det är min mamma i himmelen som hjälpt mig. Mina föräldrar skapade de här Lottoraderna eftersom de hade en dröm om att någon gång vinna stort, nu är det jag som får uppleva det, fortsatte hon.
Ger del av vinsten till välgörenhet
Miljonvinsten blev en ordentlig överraskning för kvinnan som knappast hade räknat med en sådan avslutning på midsommarhelgen.
– Jag vet inte vad jag ska göra med vinsten innan jag smält detta, just nu är jag helt chockad. Men jag är fattigpensionär och har bland annat en gammal bil som behöver bytas ut. Sen vill jag också ge en del till välgörenhet. Jag lider med hela världen och oroar mig för hur det ska gå för generationen som växer upp nu.
Spelet som gav drygt 1,7 miljoner kronor i vinst var lagt hos Direkten i Lindesberg. Kupongen bestod av sju rader Lotto samt en rad Joker till en total kostnad av 52 kronor.
Lördagens miljonvinst på Lotto som tillföll den pensionerade kvinnan är den tredje miljonvinsten från Svenska Spel Tur som tillfaller en Lindesbergsbo under 2019.
– Lindesberg har varit ett riktigt turnäste hittills under året! Redan första veckan i januari vann en man i 55-årsåldern 1,3 miljoner kronor på Eurojackpot och i mars vann en kvinna i 80-årsåldern en miljon kronor på en Triss, säger Svenska Spels vinnarkommunikatör Martin Ridderstolpe avslutningsvis i dagens pressmeddelande.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.