Martin Ridderstolpe, vinnarkommunikatör Svenska Spel. Pressbild. Foto: Svenska Spel

Svenska Spel efter ny Lottomiljonär i Linde: ”Ett riktigt turnäste”

PRESSMEDDELANDE: Lördagens Lotto 2 resulterade i en miljonvinst för sju rätt. Utdelningen blev drygt 1,7 miljoner kronor och spelet var inlämnat av en kvinna i 70-årsåldern från Lindesberg, skriver Svenska Spel i ett pressmeddelande på måndagen.

När Lottobollarna studsat klart i Lottomaskinen och tv-sändningen från Gröna Lund förkunnat resultatet stod det klart att endast en rad på Lotto 2 prickat sju rätt. Vinsten på 1 757 082 kronor gick till en pensionerad kvinna från Lindesberg som inte hade en aning om att hon vunnit då Svenska Spel ringde, fortsätter pressmeddelandet.

– Det kan inte vara sant! Jag tror att du skojar med mig, sa kvinnan då hon fick höra summan som hennes Lottorad genererat.

Hon hade precis varit ute med hunden och lämnat mobiltelefonen på laddning. När kvinnan kom hem hade hon ett missat samtal som hon ringde upp, i tron att det var en vän som sökt henne.

”Nära att svimma”

Efter att ha rättat raden tillsammans med Svenska Spels vinnarkommunikatör så gick det sakta upp för kvinnan att miljonvinsten faktiskt var sann.

– Oj, nu är jag nära att svimma. Det här är fantastiskt, fortsatte kvinnan i 70-årsåldern som gått från försiktigt skeptisk till strålande glad på några få minuter.

Hon berättade att hon spelat Lotto varje vecka sedan ungefär tio år tillbaka och tidigare hade de största vinsterna legat på cirka 3000 kronor. Raderna som hon nu vunnit drygt 1,7 miljoner kronor på hade dessutom en särskild historia.

– Det är min mamma i himmelen som hjälpt mig. Mina föräldrar skapade de här Lottoraderna eftersom de hade en dröm om att någon gång vinna stort, nu är det jag som får uppleva det, fortsatte hon.

Ger del av vinsten till välgörenhet
Miljonvinsten blev en ordentlig överraskning för kvinnan som knappast hade räknat med en sådan avslutning på midsommarhelgen.

– Jag vet inte vad jag ska göra med vinsten innan jag smält detta, just nu är jag helt chockad. Men jag är fattigpensionär och har bland annat en gammal bil som behöver bytas ut. Sen vill jag också ge en del till välgörenhet. Jag lider med hela världen och oroar mig för hur det ska gå för generationen som växer upp nu.

Spelet som gav drygt 1,7 miljoner kronor i vinst var lagt hos Direkten i Lindesberg. Kupongen bestod av sju rader Lotto samt en rad Joker till en total kostnad av 52 kronor.
Lördagens miljonvinst på Lotto som tillföll den pensionerade kvinnan är den tredje miljonvinsten från Svenska Spel Tur som tillfaller en Lindesbergsbo under 2019.

– Lindesberg har varit ett riktigt turnäste hittills under året! Redan första veckan i januari vann en man i 55-årsåldern 1,3 miljoner kronor på Eurojackpot och i mars vann en kvinna i 80-årsåldern en miljon kronor på en Triss, säger Svenska Spels vinnarkommunikatör Martin Ridderstolpe avslutningsvis i dagens pressmeddelande.

Publicerad 24 juni 2019 klockan 14:22

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". Enligt uppgifter till <a href="https://www....
30 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Jon Henrik Fjällgren intog scenen i Lindeskolans aula. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.

23 mars 2026 klockan 11:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två ...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
20 mars 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-04-04 18:04