INSÄNDARE/DEBATT: På BUN:s senaste möte var det åter dags att diskutera Vedevågsskolans framtid. På sittande möte så fick vi ledamöter återigen information som inte var med i underlagen. Istället för att fatta beslut i frågan om att flytta 4–5:an samt gå ur Bergknallen så kom det ett ändringsyrkande från Moderaterna, på sittande möte, om att starta en utredning gällande en total nedläggning.
Alltså en stor förändring mot det förslag som var med i underlagen. Varför gör man så? Varför väljer man att dra ut på mötet genom att ajournera sig i 30 minuter istället för att ge alla ledamöter möjlighet att i god tid diskutera förslaget med sina partier inför mötet? Taktik troligen, men det som tydligast signaleras är man inte sätter ett värde på transparens och välgrundade beslut.
Det var en mörk dag för Vedevåg, att politiken väljer att ens utreda frågan. Återigen väljer man att svika våra mindre orter och glesbygden. Vi är inte dumma, vi vet att det finns utmaningar med att driva en mindre enhet, att det är tufft etc. Dock så måste man våga om man vill göra saker. Vill man så kan man!
Vi vill ha ett varierat utbud av större och mindre skolor i tätort OCH på landsbygd i Lindesbergs hela kommun. Vi vill ha en framtida skola i Vedevåg.
Kalle Söderlund, LPO
Helene Lundin, KD
Alessandro Lindskog, SD
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.