Det kommunala fastighetsbolaget, Libo, har tillsammans med BMBs stadsarkitektkontor börjat se över nya och gamla tänkbara områden för nybyggnation. På Libo säger man att det krävs en mer offensiv inställning jämfört med tidigare, för att Lindesberg skall kunna tillgodose behovet av bostäder i såväl nutid som snar framtid.
Som ringar på vattnet av byggprojektet Strandskolan och påbyggnaden av lofthuset på Granvägen, har man redan börjat planera för nästa bostadsprojekt. Lindesbergsbostäder, Libo, menar att det inte går att vänta utan att man redan nu måste börja planera. Det skall inte enbart vara för att underlätta byggen i kommunal regi, det skall även vara till hjälp för privata intressen som har önskemål att bygga centralt.
Kartan ovan visar de platser som man hittills funnit tänkbara för nybyggen.
Nr. 1
Tivoliplanen. Idag är denna yta uppe som ett alternativ åt Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen vars önskemål är att bygga på Loppholmarna. Precis som på andra håll nära sjön och ån råder viss risk för översvämning, varför man bör bygga med hänsyn till detta , som man nu gör i projektet Strandskolan.
Ytan är idag klassad ”park”, en ny detaljplan krävs.
Nr. 2
Grässlänten bredvid tivoliplanen. Libos vision är att bygga flerfamiljshus med många våningsplan. Detta skulle innebära en riktigt tjusig utsikt för större delen av de boende. Här råder inga problem beträffande översvämningsrisken. Här måste man dock ta hänsyn till de boende ovan. Även detta är parkyta och kräver ny detaljplan.
Nr. 3
Bodgatan, bredvid Gröna bron. Idag står där en länga för skolans räkning. Tanken har sedan flera år tillbaka varit att flytta verksamheten och bana väg för bostäder. Detta exempel är också något som kommunen anser lämpligt som alternativ åt ”Sjöbrisen”. Här råder dock ganska stor översvämningsrisk och kräver byggnation anpassad efter eventuella omständigheter. En ny detaljplan krävs.
Nr. 4
Kristinavägen, f d migrationsverket. Tänkbar plats för flerfamiljshus. Då detaljplanen är från 20-talet krävs en ny sådan om man vill bygga många våningsplan.
Nr. 5
Vid vårdcentralen. Denna plats är inte aktuell idag pga att där finns en hyresgäst. Det kommer dock finnas en öppning här i framtiden. Stadsarkitektkontorets bedömning är att här inte råder några problem att bygga nytt.
Nr. 6
Nuvarande brandstation. En central plats som lämpas för bostäder. Detaljplanen är gammal, 1926, varför en ny krävs.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.