Det kommunala fastighetsbolaget, Libo, har tillsammans med BMBs stadsarkitektkontor börjat se över nya och gamla tänkbara områden för nybyggnation. På Libo säger man att det krävs en mer offensiv inställning jämfört med tidigare, för att Lindesberg skall kunna tillgodose behovet av bostäder i såväl nutid som snar framtid.
Som ringar på vattnet av byggprojektet Strandskolan och påbyggnaden av lofthuset på Granvägen, har man redan börjat planera för nästa bostadsprojekt. Lindesbergsbostäder, Libo, menar att det inte går att vänta utan att man redan nu måste börja planera. Det skall inte enbart vara för att underlätta byggen i kommunal regi, det skall även vara till hjälp för privata intressen som har önskemål att bygga centralt.
Kartan ovan visar de platser som man hittills funnit tänkbara för nybyggen.
Nr. 1
Tivoliplanen. Idag är denna yta uppe som ett alternativ åt Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen vars önskemål är att bygga på Loppholmarna. Precis som på andra håll nära sjön och ån råder viss risk för översvämning, varför man bör bygga med hänsyn till detta , som man nu gör i projektet Strandskolan.
Ytan är idag klassad ”park”, en ny detaljplan krävs.
Nr. 2
Grässlänten bredvid tivoliplanen. Libos vision är att bygga flerfamiljshus med många våningsplan. Detta skulle innebära en riktigt tjusig utsikt för större delen av de boende. Här råder inga problem beträffande översvämningsrisken. Här måste man dock ta hänsyn till de boende ovan. Även detta är parkyta och kräver ny detaljplan.
Nr. 3
Bodgatan, bredvid Gröna bron. Idag står där en länga för skolans räkning. Tanken har sedan flera år tillbaka varit att flytta verksamheten och bana väg för bostäder. Detta exempel är också något som kommunen anser lämpligt som alternativ åt ”Sjöbrisen”. Här råder dock ganska stor översvämningsrisk och kräver byggnation anpassad efter eventuella omständigheter. En ny detaljplan krävs.
Nr. 4
Kristinavägen, f d migrationsverket. Tänkbar plats för flerfamiljshus. Då detaljplanen är från 20-talet krävs en ny sådan om man vill bygga många våningsplan.
Nr. 5
Vid vårdcentralen. Denna plats är inte aktuell idag pga att där finns en hyresgäst. Det kommer dock finnas en öppning här i framtiden. Stadsarkitektkontorets bedömning är att här inte råder några problem att bygga nytt.
Nr. 6
Nuvarande brandstation. En central plats som lämpas för bostäder. Detaljplanen är gammal, 1926, varför en ny krävs.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.