För exakt ett år sedan slog Restaurang Krydda upp sina portar för första gången.
Naturligtvis vill man fira detta, och bjuder därför sina lunchgäster under jubileumsdagen på ett riktigt tårtkalas.
Björn Persson och Sandra Gustafsson blickar tillbaka på sitt första år som restaurangägare.
Ett år som har innehållit både stora julfester, välbesökta räkfrossor, och så prisades de också med en ”Drake” för sitt fina arbete.
– Det har varit helt fantastiskt, en härlig utmaning, men det har krävts hårt arbete och bra personal.
Men både gäster och personal har varit helt fantastiska, utan dem hade det inte gått, säger Sandra.
– Vi fick chansa oss fram mycket i början. Nu satsar vi på att framförallt förvalta det vi har och göra det ännu bättre med lite nya inslag. Vi kommer också genomföra en stor förändring! Men än så länge vill vi hålla det lite hemligt, ler Björn.
Under året har man stått värd för flera stora evenemang, bl a lagade man julmat åt ca 3000 personer under ”Den stora julfesten”.
– Vi är väldigt glada att vi lyckades med stora arrangemang under året så som kommunens julbord. Stället är ju inte byggt för så många gäster egentligen, så vi fick möblera och tänka om, berättar Björn.
Även i år är vi ansvariga för Capricen. Sedan kommer vi också ha bomässa och räkfrossor.
– Det har varit ett spännande och lärorikt år, vi är jättenöjda! sammanfattar Björn och Sandra.
Text: Jennie Larsson & Camilla Lagerman
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.