För exakt ett år sedan slog Restaurang Krydda upp sina portar för första gången.
Naturligtvis vill man fira detta, och bjuder därför sina lunchgäster under jubileumsdagen på ett riktigt tårtkalas.
Björn Persson och Sandra Gustafsson blickar tillbaka på sitt första år som restaurangägare.
Ett år som har innehållit både stora julfester, välbesökta räkfrossor, och så prisades de också med en ”Drake” för sitt fina arbete.
– Det har varit helt fantastiskt, en härlig utmaning, men det har krävts hårt arbete och bra personal.
Men både gäster och personal har varit helt fantastiska, utan dem hade det inte gått, säger Sandra.
– Vi fick chansa oss fram mycket i början. Nu satsar vi på att framförallt förvalta det vi har och göra det ännu bättre med lite nya inslag. Vi kommer också genomföra en stor förändring! Men än så länge vill vi hålla det lite hemligt, ler Björn.
Under året har man stått värd för flera stora evenemang, bl a lagade man julmat åt ca 3000 personer under ”Den stora julfesten”.
– Vi är väldigt glada att vi lyckades med stora arrangemang under året så som kommunens julbord. Stället är ju inte byggt för så många gäster egentligen, så vi fick möblera och tänka om, berättar Björn.
Även i år är vi ansvariga för Capricen. Sedan kommer vi också ha bomässa och räkfrossor.
– Det har varit ett spännande och lärorikt år, vi är jättenöjda! sammanfattar Björn och Sandra.
Text: Jennie Larsson & Camilla Lagerman
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.