För exakt ett år sedan slog Restaurang Krydda upp sina portar för första gången.
Naturligtvis vill man fira detta, och bjuder därför sina lunchgäster under jubileumsdagen på ett riktigt tårtkalas.
Björn Persson och Sandra Gustafsson blickar tillbaka på sitt första år som restaurangägare.
Ett år som har innehållit både stora julfester, välbesökta räkfrossor, och så prisades de också med en ”Drake” för sitt fina arbete.
– Det har varit helt fantastiskt, en härlig utmaning, men det har krävts hårt arbete och bra personal.
Men både gäster och personal har varit helt fantastiska, utan dem hade det inte gått, säger Sandra.
– Vi fick chansa oss fram mycket i början. Nu satsar vi på att framförallt förvalta det vi har och göra det ännu bättre med lite nya inslag. Vi kommer också genomföra en stor förändring! Men än så länge vill vi hålla det lite hemligt, ler Björn.
Under året har man stått värd för flera stora evenemang, bl a lagade man julmat åt ca 3000 personer under ”Den stora julfesten”.
– Vi är väldigt glada att vi lyckades med stora arrangemang under året så som kommunens julbord. Stället är ju inte byggt för så många gäster egentligen, så vi fick möblera och tänka om, berättar Björn.
Även i år är vi ansvariga för Capricen. Sedan kommer vi också ha bomässa och räkfrossor.
– Det har varit ett spännande och lärorikt år, vi är jättenöjda! sammanfattar Björn och Sandra.
Text: Jennie Larsson & Camilla Lagerman
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.