För exakt ett år sedan slog Restaurang Krydda upp sina portar för första gången.
Naturligtvis vill man fira detta, och bjuder därför sina lunchgäster under jubileumsdagen på ett riktigt tårtkalas.
Björn Persson och Sandra Gustafsson blickar tillbaka på sitt första år som restaurangägare.
Ett år som har innehållit både stora julfester, välbesökta räkfrossor, och så prisades de också med en ”Drake” för sitt fina arbete.
– Det har varit helt fantastiskt, en härlig utmaning, men det har krävts hårt arbete och bra personal.
Men både gäster och personal har varit helt fantastiska, utan dem hade det inte gått, säger Sandra.
– Vi fick chansa oss fram mycket i början. Nu satsar vi på att framförallt förvalta det vi har och göra det ännu bättre med lite nya inslag. Vi kommer också genomföra en stor förändring! Men än så länge vill vi hålla det lite hemligt, ler Björn.
Under året har man stått värd för flera stora evenemang, bl a lagade man julmat åt ca 3000 personer under ”Den stora julfesten”.
– Vi är väldigt glada att vi lyckades med stora arrangemang under året så som kommunens julbord. Stället är ju inte byggt för så många gäster egentligen, så vi fick möblera och tänka om, berättar Björn.
Även i år är vi ansvariga för Capricen. Sedan kommer vi också ha bomässa och räkfrossor.
– Det har varit ett spännande och lärorikt år, vi är jättenöjda! sammanfattar Björn och Sandra.
Text: Jennie Larsson & Camilla Lagerman
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.