Eleverna tycker att det såhär långt är en lärorik temavecka. Fr.v. August Eriksson, Morgan Molin, Julia Gustafsson och Erisa Shabani. Foto: Ida Lindkvist
Temaveckan där eleverna lär sig leva livet
Just nu pågår Barn- och fritidsprogrammets årligen återkommande temavecka. Den här gången står ”Leva livet” för temat, och hela veckan lång står alkohol, narkotika och tobak i fokus.
Det är en intensiv och välplanerad vecka som ligger breddad framför Lindeskolans Barn- och fritidselever. Som traditionen bjuder så anordnas en temavecka varje år för programmets ungdomar, och de vanliga lektionerna uteblir. Förra året samlade man på olika vis in pengar till organisationen Läkare utan gränser, men i år lyder temat ”Leva livet”. Dagarna är fyllda med föreläsningar, film och diskussioner där eleverna får möjlighet att lära sig mer om alkohol, narkotika och tobak.
Julia Gustafsson, som går andra året, erkänner att inte heller hon haft någon superkoll inom området.
– Vi har fått jättebra information. Det är jätteviktigt att veta skillnad på olika droger, och droger har blivit mycket vanligare än vad det var för några år sedan, berättar Julia.
Morgan Molin har lite bättre koll tack vare sin mamma som jobbar på ett behandlingshem.
– Hon berättar hur de blir att må och vad som händer, därför har jag fått en djupare inblick, säger Morgan.
Eleverna vet att droger cirkulerar på skolan, något som gör temat så högaktuellt.
– Det finns mycket sådant i skolan, och jag tror det finns de som har provat men sedan vill få hjälp att sluta, men de vet inte vart de ska vända sig, säger Erisa och tillägger att programmet haft besök av fältarbetarna.
Foto: Ida Lindkvist
– Jag visste inte ens att de fanns, erkänner Erisa, och gruppen håller med om att de synts för lite; ingen går ju till fältarna om de inte ens vet vad de gör eller vad de heter, än mindre om deras existens ännu är okänd för eleverna.
– Fältarna fyller en jätteviktig funktion, därför är det viktigt att de får ett ansikte här, tycker Birgitta Lindblom, lärare vid programmet.
I köket bakas det kaka för fullt, fika som ska ätas upp vid det avslutande momentet av veckan. Den kommer att avrundas på fredag då representant från skolledningen, politiker, skolans kurator, kommunens två fältarbetare, samt polisen kommer för att ta emot elevernas frågor, tankar och svara på frågor.
– Eleverna ser mycket som vi inte ser. Därför är det så bra att de får lyfta sina tankar till politikerna, tycker lärare Anna-Maria Borgshed.
– De får framföra sina åsikter och politikerna får i sin tur en bild av hur ungdomarna ser på det. Det är en konkret möjlighet, säger Birgitta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...