Terry Evans öppnar sin kursgård för allmänheten till förmån för Barncancerfonden. Foto: Ida Lindkvist

Terry Evans vann mot cancern – ställer upp dörrarna för fortsatt kamp mot sjukdomen

Lördagen den 30 augusti öppnar Terry Evans upp sin kursgård, Gamla Byskolan i Fanthyttan, för öppet hus. Dagen kommer att vara fylld med aktiviteter för hela familjen. Det blir en fullspäckad dag innehållande allt från loppis, sagotipi och musikunderhållning till fiskedamm och häst och vagn. Allt till förmån för Barncancerfonden.

Terry Evans är ett brittiskt medium som gjort sig känd i Sverige genom bland annat TV-serierna ”Förnimmelse av mord” och ”Det okända”. Han håller i seanser och kurser inom området samt ger ut en tidning för andligt intresserade.
Det är nio år sedan Terry köpte Gamla Byskolan tack vare ett tips från en vän. Det ligger mycket jobb och slit bakom den vackra byggnaden och den fantastiska trädgården, som tidigare varit en tennisbana. Han har fått möjlighet att skapa precis det han ville ha, och han berättar att han fått god hjälp av både kommun och grannar. Det är många som är nyfikna på hur skolan ser ut idag, en del som tidigare varit elever där. Så under öppet hus kommer det att anordnas guidad tur inne i den gamla skolan.

Terry har själv haft cancer, under tre tunga år fick han kämpa med denna fruktansvärda sjukdom på sjukhus. Han såg även en pojke som var mycket speciell för honom, gå bort bara 6 år gammal i samma sjukdom. Framförallt såg han pojkens familj, deras rädsla och smärta, den påfrestningen de utsattes för. Terry insåg att familjer som drabbats av något så hemskt och tragiskt, behövde hjälp och stöd. Han har dessutom förlorat flera familjemedlemmar i cancer och träffar regelbundet människor i sitt jobb som bär på sjukdomen. Detta evenemang kommer direkt från Terrys hjärta.

Sponsorer och människor som på ett eller annat sätt vill hjälpa till har det funnits gott om. Många vill gärna bidra och är mycket generösa. Till loppisen har det skänkts föremål överallt ifrån, bland annat Karlskoga och Skåne. Idén tog fart i början av sommaren och det har krävt mycket tid, kraft och planering för att ro det i land. Men Terry gör det med glädje, han vill ge något tillbaka.

På plats är det viktigt att veta att det ska finnas särskild, arrangerad parkering ifall eventuell nödsituation skulle uppstå. Det kommer att finnas fika, grillad korv och hamburgare soppa och bröd, men också vegetariska alternativ.

Terry berättar att han kommer att vara närvarande under hela dagen, hjälpa till där det behövs och ha roligt.
– Dagen handlar om Fanthyttan, invånarna och att få hjälp och stöd vid sjukdomen, säger Terry varmt.
Han vill kalla dagen för ”Peoples day”.

Text och bild: Ida Lindkvist

Publicerad 22 augusti 2014 klockan 16:49

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

JUST NU: Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand som spred sig. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.

21 augusti 2026 klockan 13:24 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.

20 augusti 2026 klockan 08:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Foto: Privat

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.

14 augusti 2026 klockan 21:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, ...
12 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-08-21 14:06