Lördagen den 30 augusti öppnar Terry Evans upp sin kursgård, Gamla Byskolan i Fanthyttan, för öppet hus. Dagen kommer att vara fylld med aktiviteter för hela familjen. Det blir en fullspäckad dag innehållande allt från loppis, sagotipi och musikunderhållning till fiskedamm och häst och vagn. Allt till förmån för Barncancerfonden.
Terry Evans är ett brittiskt medium som gjort sig känd i Sverige genom bland annat TV-serierna ”Förnimmelse av mord” och ”Det okända”. Han håller i seanser och kurser inom området samt ger ut en tidning för andligt intresserade.
Det är nio år sedan Terry köpte Gamla Byskolan tack vare ett tips från en vän. Det ligger mycket jobb och slit bakom den vackra byggnaden och den fantastiska trädgården, som tidigare varit en tennisbana. Han har fått möjlighet att skapa precis det han ville ha, och han berättar att han fått god hjälp av både kommun och grannar. Det är många som är nyfikna på hur skolan ser ut idag, en del som tidigare varit elever där. Så under öppet hus kommer det att anordnas guidad tur inne i den gamla skolan.
Terry har själv haft cancer, under tre tunga år fick han kämpa med denna fruktansvärda sjukdom på sjukhus. Han såg även en pojke som var mycket speciell för honom, gå bort bara 6 år gammal i samma sjukdom. Framförallt såg han pojkens familj, deras rädsla och smärta, den påfrestningen de utsattes för. Terry insåg att familjer som drabbats av något så hemskt och tragiskt, behövde hjälp och stöd. Han har dessutom förlorat flera familjemedlemmar i cancer och träffar regelbundet människor i sitt jobb som bär på sjukdomen. Detta evenemang kommer direkt från Terrys hjärta.
Sponsorer och människor som på ett eller annat sätt vill hjälpa till har det funnits gott om. Många vill gärna bidra och är mycket generösa. Till loppisen har det skänkts föremål överallt ifrån, bland annat Karlskoga och Skåne. Idén tog fart i början av sommaren och det har krävt mycket tid, kraft och planering för att ro det i land. Men Terry gör det med glädje, han vill ge något tillbaka.
På plats är det viktigt att veta att det ska finnas särskild, arrangerad parkering ifall eventuell nödsituation skulle uppstå. Det kommer att finnas fika, grillad korv och hamburgare soppa och bröd, men också vegetariska alternativ.
Terry berättar att han kommer att vara närvarande under hela dagen, hjälpa till där det behövs och ha roligt.
– Dagen handlar om Fanthyttan, invånarna och att få hjälp och stöd vid sjukdomen, säger Terry varmt.
Han vill kalla dagen för ”Peoples day”.
Text och bild: Ida Lindkvist
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.