Lördagen den 30 augusti öppnar Terry Evans upp sin kursgård, Gamla Byskolan i Fanthyttan, för öppet hus. Dagen kommer att vara fylld med aktiviteter för hela familjen. Det blir en fullspäckad dag innehållande allt från loppis, sagotipi och musikunderhållning till fiskedamm och häst och vagn. Allt till förmån för Barncancerfonden.
Terry Evans är ett brittiskt medium som gjort sig känd i Sverige genom bland annat TV-serierna ”Förnimmelse av mord” och ”Det okända”. Han håller i seanser och kurser inom området samt ger ut en tidning för andligt intresserade.
Det är nio år sedan Terry köpte Gamla Byskolan tack vare ett tips från en vän. Det ligger mycket jobb och slit bakom den vackra byggnaden och den fantastiska trädgården, som tidigare varit en tennisbana. Han har fått möjlighet att skapa precis det han ville ha, och han berättar att han fått god hjälp av både kommun och grannar. Det är många som är nyfikna på hur skolan ser ut idag, en del som tidigare varit elever där. Så under öppet hus kommer det att anordnas guidad tur inne i den gamla skolan.
Terry har själv haft cancer, under tre tunga år fick han kämpa med denna fruktansvärda sjukdom på sjukhus. Han såg även en pojke som var mycket speciell för honom, gå bort bara 6 år gammal i samma sjukdom. Framförallt såg han pojkens familj, deras rädsla och smärta, den påfrestningen de utsattes för. Terry insåg att familjer som drabbats av något så hemskt och tragiskt, behövde hjälp och stöd. Han har dessutom förlorat flera familjemedlemmar i cancer och träffar regelbundet människor i sitt jobb som bär på sjukdomen. Detta evenemang kommer direkt från Terrys hjärta.
Sponsorer och människor som på ett eller annat sätt vill hjälpa till har det funnits gott om. Många vill gärna bidra och är mycket generösa. Till loppisen har det skänkts föremål överallt ifrån, bland annat Karlskoga och Skåne. Idén tog fart i början av sommaren och det har krävt mycket tid, kraft och planering för att ro det i land. Men Terry gör det med glädje, han vill ge något tillbaka.
På plats är det viktigt att veta att det ska finnas särskild, arrangerad parkering ifall eventuell nödsituation skulle uppstå. Det kommer att finnas fika, grillad korv och hamburgare soppa och bröd, men också vegetariska alternativ.
Terry berättar att han kommer att vara närvarande under hela dagen, hjälpa till där det behövs och ha roligt.
– Dagen handlar om Fanthyttan, invånarna och att få hjälp och stöd vid sjukdomen, säger Terry varmt.
Han vill kalla dagen för ”Peoples day”.
Text och bild: Ida Lindkvist
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.