Lördagen den 30 augusti öppnar Terry Evans upp sin kursgård, Gamla Byskolan i Fanthyttan, för öppet hus. Dagen kommer att vara fylld med aktiviteter för hela familjen. Det blir en fullspäckad dag innehållande allt från loppis, sagotipi och musikunderhållning till fiskedamm och häst och vagn. Allt till förmån för Barncancerfonden.
Terry Evans är ett brittiskt medium som gjort sig känd i Sverige genom bland annat TV-serierna ”Förnimmelse av mord” och ”Det okända”. Han håller i seanser och kurser inom området samt ger ut en tidning för andligt intresserade.
Det är nio år sedan Terry köpte Gamla Byskolan tack vare ett tips från en vän. Det ligger mycket jobb och slit bakom den vackra byggnaden och den fantastiska trädgården, som tidigare varit en tennisbana. Han har fått möjlighet att skapa precis det han ville ha, och han berättar att han fått god hjälp av både kommun och grannar. Det är många som är nyfikna på hur skolan ser ut idag, en del som tidigare varit elever där. Så under öppet hus kommer det att anordnas guidad tur inne i den gamla skolan.
Terry har själv haft cancer, under tre tunga år fick han kämpa med denna fruktansvärda sjukdom på sjukhus. Han såg även en pojke som var mycket speciell för honom, gå bort bara 6 år gammal i samma sjukdom. Framförallt såg han pojkens familj, deras rädsla och smärta, den påfrestningen de utsattes för. Terry insåg att familjer som drabbats av något så hemskt och tragiskt, behövde hjälp och stöd. Han har dessutom förlorat flera familjemedlemmar i cancer och träffar regelbundet människor i sitt jobb som bär på sjukdomen. Detta evenemang kommer direkt från Terrys hjärta.
Sponsorer och människor som på ett eller annat sätt vill hjälpa till har det funnits gott om. Många vill gärna bidra och är mycket generösa. Till loppisen har det skänkts föremål överallt ifrån, bland annat Karlskoga och Skåne. Idén tog fart i början av sommaren och det har krävt mycket tid, kraft och planering för att ro det i land. Men Terry gör det med glädje, han vill ge något tillbaka.
På plats är det viktigt att veta att det ska finnas särskild, arrangerad parkering ifall eventuell nödsituation skulle uppstå. Det kommer att finnas fika, grillad korv och hamburgare soppa och bröd, men också vegetariska alternativ.
Terry berättar att han kommer att vara närvarande under hela dagen, hjälpa till där det behövs och ha roligt.
– Dagen handlar om Fanthyttan, invånarna och att få hjälp och stöd vid sjukdomen, säger Terry varmt.
Han vill kalla dagen för ”Peoples day”.
Text och bild: Ida Lindkvist
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.