Lördagen den 30 augusti öppnar Terry Evans upp sin kursgård, Gamla Byskolan i Fanthyttan, för öppet hus. Dagen kommer att vara fylld med aktiviteter för hela familjen. Det blir en fullspäckad dag innehållande allt från loppis, sagotipi och musikunderhållning till fiskedamm och häst och vagn. Allt till förmån för Barncancerfonden.
Terry Evans är ett brittiskt medium som gjort sig känd i Sverige genom bland annat TV-serierna ”Förnimmelse av mord” och ”Det okända”. Han håller i seanser och kurser inom området samt ger ut en tidning för andligt intresserade.
Det är nio år sedan Terry köpte Gamla Byskolan tack vare ett tips från en vän. Det ligger mycket jobb och slit bakom den vackra byggnaden och den fantastiska trädgården, som tidigare varit en tennisbana. Han har fått möjlighet att skapa precis det han ville ha, och han berättar att han fått god hjälp av både kommun och grannar. Det är många som är nyfikna på hur skolan ser ut idag, en del som tidigare varit elever där. Så under öppet hus kommer det att anordnas guidad tur inne i den gamla skolan.
Terry har själv haft cancer, under tre tunga år fick han kämpa med denna fruktansvärda sjukdom på sjukhus. Han såg även en pojke som var mycket speciell för honom, gå bort bara 6 år gammal i samma sjukdom. Framförallt såg han pojkens familj, deras rädsla och smärta, den påfrestningen de utsattes för. Terry insåg att familjer som drabbats av något så hemskt och tragiskt, behövde hjälp och stöd. Han har dessutom förlorat flera familjemedlemmar i cancer och träffar regelbundet människor i sitt jobb som bär på sjukdomen. Detta evenemang kommer direkt från Terrys hjärta.
Sponsorer och människor som på ett eller annat sätt vill hjälpa till har det funnits gott om. Många vill gärna bidra och är mycket generösa. Till loppisen har det skänkts föremål överallt ifrån, bland annat Karlskoga och Skåne. Idén tog fart i början av sommaren och det har krävt mycket tid, kraft och planering för att ro det i land. Men Terry gör det med glädje, han vill ge något tillbaka.
På plats är det viktigt att veta att det ska finnas särskild, arrangerad parkering ifall eventuell nödsituation skulle uppstå. Det kommer att finnas fika, grillad korv och hamburgare soppa och bröd, men också vegetariska alternativ.
Terry berättar att han kommer att vara närvarande under hela dagen, hjälpa till där det behövs och ha roligt.
– Dagen handlar om Fanthyttan, invånarna och att få hjälp och stöd vid sjukdomen, säger Terry varmt.
Han vill kalla dagen för ”Peoples day”.
Text och bild: Ida Lindkvist
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.