Under den kommande helgen arrangerar SHRA Lindesberg säsongens två första motordagar. På lördagen skall dragracebilarna dammas av efter vintervilan och dagen efter ställer man banan till förfogande för driftingfantasterna.
Test and Tune är den lokala dragracesportens motsvarighet till lant- och jordbrukets kosläpp. Efter en lång vinter med många timmars mekande, skall ju allt testas i praktiken också. Det är vad Test and Tune handlar om, att släppa lös alla hästkrafterna och finjustera fordonen inför de officiella tävlingar som stundar. Test and Tune innefattar också licensuppkörningar.
I fjol ställdes detta in på grund av för få deltagare – men i år har SHRA sagt att man genomför tävlingen oavsett antal startande.
– Vi känner att vi har ett ansvar att låta förarna ta sina licenser. Därför kommer vi att genomföra årets Test and Tune även om det innebär att vi går med förlust, säger Lena Eriksson, ordförande för SHRA i Lindesberg.
Det nya med årets Test and Tune-helg, är att släppa fram den nya sektionen drifting. Under söndagen skall banan prepareras för just driftingbilar och det är första gången som SHRA ställer om banan från explosiva race till den mer förartekniskt betingade sporten drifting.
– Vi kommer att prova om banan fungerar för ändamålet och det som skall riggas upp är en så kallad konbana, det vill säga att man placerar ut koner som märker ut banans dragning. Det skall bli riktigt spännande att se om rakan kan användas för drifting på riktigt, kommenterar Lena.
Enligt ordföranden har driftingintresset vuxit på kort tid. I idag har man redan ett 20-tal medlemmar i SHRA som håller på med denna sport.
– Och fler har visat intresse. Det här har blivit stort och det känns som att intresset fortsätter växa för sporten, säger Lena Eriksson.
För mer info: SHRA.nu
Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i Spannarboda. Vid födseln var kalven kraftigt medtagen, hade vattenskalle och saknade sugreflexer. Gårdens ägare, Jocke och Edla Andersson, fattade snabbt misstanke om att det skulle kunna röra sig om blåtungevirus, som drabbat stora delar av Europa och nu sprider sig i Sverige. Efter nästan en vecka ser framtiden dock ljusare ut för kalven, som har lärt sig att äta och går runt i sin fålla med mamma Perla.
– Vi ser att han har gjort stora framsteg och ska få komma ut till de andra i den stora boxen vilken dag som helst nu, säger Jocke Andersson.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Under vecka 14 kommer en besiktning av Linde energis ledningsnät i Lindesberg och Närkes Kil genomföras – och som vanligt sker detta från helikopter på låg höjd.
En gräsbrand har blossat upp i området Torrbråten, Ramsberg. Larmet inkom strax före lunchtid på onsdagen.
– Vi har personal från fyra stationer på plats och enligt uppgift skall elden ha snabb spridning i det torra fjolårsgräset, uppger man från Räddningsregion Bergslagen.
Strax innan jullovet 2022 monterades de första kamerorna upp på Lindbackaskolan, i syfte att få bukt med skadegörelse och otrygghet. Nu följer även Storåskolan och Fröviskolan efter, något som fick grönt ljus av Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Det har gett väldigt gott resultat på Lindbackaskolan, och det är därför som nu Frövi och Storå också vill ha kameraövervakning, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.