Vintern har hittills inneburit lagom med snö och ihållande kyla. Det har i sin tur inneburit att säsongen i Dalkarlshyttans milslånga skidspår öppnade tidigt. -Spåren är inte perfekta ännu och det beror på att det har varit så blåsigt i kombination med ordentlig kyla. Snön är svårarbetad då, berättar Benny Åhrlin som är greenkeeper hos Lindesbergs Golfklubb och vintertid ansvarar för skidspåren.
Fler och fler lokala ”hurtbullar” letar sig vintertid ut till Dalkarlshyttan och golfklubbens marker för att motionera. Med anledning av den tidiga vintern har skidspåren varit efterlängtade hos invånarna. I torsdags började man därför arbetet med att fixa till den milslånga motionsslingan och under helgen började de första spontanmotionärerna att leta sig ut dit för att känna på de purfärska spåren.
-Det är åkbart men vi skulle behöva något mildare väder nu så att spåren hårdnar. Det har ju varit så väldigt kallt och blåsigt och det innebär att snödjupet varierar väldigt kraftigt. Då är det inte helt lätt att göra riktigt bra spår, förklarar Benny Åhrlin som varje år underhåller det populära skidspåret.
Lindesbergs Golfklubb för ingen statistik över hur välbesökt golfbanan är under vintern, men att intresset ökar för varje år vågar man påstå.
-Det är nog fler än de som spelar golf på sommaren i alla fall, vi talar om tusentals. Det är roligt att spåren har blivit uppskattat, säger Benny.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!