Vintern har hittills inneburit lagom med snö och ihållande kyla. Det har i sin tur inneburit att säsongen i Dalkarlshyttans milslånga skidspår öppnade tidigt. -Spåren är inte perfekta ännu och det beror på att det har varit så blåsigt i kombination med ordentlig kyla. Snön är svårarbetad då, berättar Benny Åhrlin som är greenkeeper hos Lindesbergs Golfklubb och vintertid ansvarar för skidspåren.
Fler och fler lokala ”hurtbullar” letar sig vintertid ut till Dalkarlshyttan och golfklubbens marker för att motionera. Med anledning av den tidiga vintern har skidspåren varit efterlängtade hos invånarna. I torsdags började man därför arbetet med att fixa till den milslånga motionsslingan och under helgen började de första spontanmotionärerna att leta sig ut dit för att känna på de purfärska spåren.
-Det är åkbart men vi skulle behöva något mildare väder nu så att spåren hårdnar. Det har ju varit så väldigt kallt och blåsigt och det innebär att snödjupet varierar väldigt kraftigt. Då är det inte helt lätt att göra riktigt bra spår, förklarar Benny Åhrlin som varje år underhåller det populära skidspåret.
Lindesbergs Golfklubb för ingen statistik över hur välbesökt golfbanan är under vintern, men att intresset ökar för varje år vågar man påstå.
-Det är nog fler än de som spelar golf på sommaren i alla fall, vi talar om tusentals. Det är roligt att spåren har blivit uppskattat, säger Benny.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.