Vintern har hittills inneburit lagom med snö och ihållande kyla. Det har i sin tur inneburit att säsongen i Dalkarlshyttans milslånga skidspår öppnade tidigt. -Spåren är inte perfekta ännu och det beror på att det har varit så blåsigt i kombination med ordentlig kyla. Snön är svårarbetad då, berättar Benny Åhrlin som är greenkeeper hos Lindesbergs Golfklubb och vintertid ansvarar för skidspåren.
Fler och fler lokala ”hurtbullar” letar sig vintertid ut till Dalkarlshyttan och golfklubbens marker för att motionera. Med anledning av den tidiga vintern har skidspåren varit efterlängtade hos invånarna. I torsdags började man därför arbetet med att fixa till den milslånga motionsslingan och under helgen började de första spontanmotionärerna att leta sig ut dit för att känna på de purfärska spåren.
-Det är åkbart men vi skulle behöva något mildare väder nu så att spåren hårdnar. Det har ju varit så väldigt kallt och blåsigt och det innebär att snödjupet varierar väldigt kraftigt. Då är det inte helt lätt att göra riktigt bra spår, förklarar Benny Åhrlin som varje år underhåller det populära skidspåret.
Lindesbergs Golfklubb för ingen statistik över hur välbesökt golfbanan är under vintern, men att intresset ökar för varje år vågar man påstå.
-Det är nog fler än de som spelar golf på sommaren i alla fall, vi talar om tusentals. Det är roligt att spåren har blivit uppskattat, säger Benny.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.