Tomas Molin är aktuell med en ny bok i serien om så kallade ödehus. Foto: Privat

Tomas fascination för ödehus – släpper fjärde boken i serien

Författaren Tomas Molin håller tempot uppe och släpper för fjärde året i rad en ny bok om fascinerande ödehus. I den nya boken får vi bland annat ta del av ett kapitel som ägnas åt den spännande berättelsen om ödegården Östanby i Gusselby – en plats som haft en mängd olika verksamheter sedan 1900-talet. – Jag har fått tag på kedjan av ägare, och det blev en både sorglig och rätt häftig historia, berättar författaren Tomas Molin.

Det har nu gått fyra år sedan Tomas Molin släppte sin första bok ”Bland tomtar och troll i ödehusen!”. Boken blev snabbt en succé, och Tomas fick mängder av tips om ödehus från läsare. Sedan dess har böckerna kommit i rask takt, en bok om året. Efter lite påtryckningar från läsarna har han nu precis skrivit klart sin fjärde ödehusbok med titeln ”Solsken och tragik i Ödehusvärlden”.

– Det är inte klokt egentligen, man tror knappt att det är sant, men det här blir fjärde året i rad som jag ger ut en bok. Egentligen hade jag tänkt ta ett litet sabbatsår efter bok nummer tre, men det dröjde inte länge förrän folk började fråga när bok nummer fyra skulle komma. Det är alltid trevligt med sådana påtryckningar, så då kände jag att det inte var någon idé att slappna av, det var bara att köra vidare, skrattar Tomas.

Fredagen den 9 maj är det dags för bokrelease. I 15 kapitel får vi följa med Tomas när han ger sig ut bland ödehus i västra Västmanland, Närke och östra Värmland. Det utlovas en resa fylld av bilder, nostalgi och lokalhistoria – sorgligt, vackert, mystiskt och spännande. Bland annat berättas det om en omtalad herrgård i Gusselby, som för bara ett par år sedan fick en ny ägare som hade ambitionen att återge herrgården dess forna glans – men så blev det inte.

Till vänster: Den sargade herrgården i Gusselby. Till höger: Huset utanför Nora där Olof Palme blev bjuden på kaffe en gång i tiden. Foto: Tomas Molin

– Ett av kapitlen handlar om det gamla vårdhemmet Östanby. Från början var det tänkt att man skulle bygga en bergsmansgård, men byggarna var inspirerade av Italien och gav därför fastigheten en vit fasad. Eftersom bergsmansgårdar traditionellt skulle vara röda, byggde man det istället som en herrgård. Genom åren har gården haft en rad olika ägare och verksamheter: vårdboende, behandlingshem, flyktingboende – och under en period när den stod tom användes den till och med som knarkfabrik, berättar Tomas.

För inte alltför länge sedan köptes gården, som består av flera byggnader, av en ny ägare som påbörjade en renovering. Tanken var att bedriva vårdhemsverksamhet och låta intäkterna finansiera upprustningen av herrgården.

Herrgården i Gusselby under sina glansdagar. Foto: Lindesbergs kulturhistoriska arkiv

– Tyvärr drabbades projektet av bakslag. Under en period utan hantverkare på plats tog sig fel sorts besökare in och slog sönder saker. Försäkringsersättningen uteblev, och ägaren tröttnade. Jag har fått tag på hela ägarkedjan via Hembygdsföreningen i Gusselby. Det blev en både sorglig och fascinerande berättelse, berättar Tomas.

På gränsen mellan Lindesberg och Nora finns ett annat ödehus som fångat Tomas intresse och som även omnämns i den nya boken.

– Det har varit ett brygghus en gång i tiden, och alldeles intill låg ett gästgiveri. Senare byggdes bryggeriet om till bostad, som haft flera olika ägare genom åren – bland annat en kommunalpolitiker som höll ett möte där. Folk från hela Sverige deltog, bland annat den tidigare statsministern Olof Palme, som bjöds på kaffe i just det här huset, berättar Tomas.

I en bygdegård strax utanför Nora dukades kaffebordet upp för drygt 40 år sedan. I köket finns mycket gammalt porslin och stora kannor som skvallrar om att man konsumerat mycket kaffe på bygdegården en gång i tiden. Foto: Tomas Molin

Redan nu kan Tomas avslöja att det kommer ytterligare en bok om ödehus längre fram – men exakt när är ännu oklart.

– Jag har 75 tips som jag inte hunnit följa upp ännu, och jag får ständigt nya, vilket jag är väldigt tacksam för. Enligt en uppskattning från SCB finns omkring 200 000 ödehus i Sverige, det finns hur mycket underlag som helst. Egentligen handlar det bara om hur mycket jag vill och hinner skriva. Jag kan i alla fall säga att det blir en bok till, men om den kommer nästa år eller om det dröjer ett par år, det vågar jag inte säga, avslutar Tomas glatt.

”Solsken och tragik i ödehusvärlden” finns att köpa hos Blombergska Bokhandeln från och med fredagen den 9 maj. För den som vill träffa Tomas finns två tillfällen när han besöker bygden:

• Lördagen den 24 maj arrangerar Gusselby Hembygdsförening en Hemvändardag klockan 11.00–15.00. Då håller Tomas en föreläsning om ödehus med fokus på den nya boken.

• Fredagen den 30 maj klockan 11.00 gästar Tomas Blombergska Bokhandeln och signerar böcker.

Publicerad 7 maj 2025 klockan 09:53

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.

23 januari 2026 klockan 17:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Norrsken över Bergslagen. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.

23 januari 2026 klockan 19:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Robert Bredenberg och Dennis Nordström går ut med lugnande besked gällande Daimstrutens framtid. Foto: Privat

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.

21 januari 2026 klockan 15:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
21 januari 2026 av Anna Fryxell
Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.

19 januari 2026 klockan 13:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Akvareller av Arne Holm. Foto: Jennie Einarsson

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.

19 januari 2026 klockan 11:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Ingegerd Karlsson mottog 2025-års Föreningsledarstipendium av Conny Ärlerud (M), tillväxtnämndens vice ordförande. Arkivfoto: Lindesbergs kommun

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.

16 januari 2026 klockan 12:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en...

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning

Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter...

Varnar för plötslig ishalka

Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat

En utvecklad primärvård kräver nytt styre

REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.

14 januari 2026 klockan 14:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på ...
14 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm "Tyst faller snön" får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. ...
13 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med tv...
13 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-02

2026-01-02

2026-01-24 04:42