Tomas Molin är aktuell med en ny bok i serien om så kallade ödehus. Foto: Privat

Tomas fascination för ödehus – släpper fjärde boken i serien

Författaren Tomas Molin håller tempot uppe och släpper för fjärde året i rad en ny bok om fascinerande ödehus. I den nya boken får vi bland annat ta del av ett kapitel som ägnas åt den spännande berättelsen om ödegården Östanby i Gusselby – en plats som haft en mängd olika verksamheter sedan 1900-talet. – Jag har fått tag på kedjan av ägare, och det blev en både sorglig och rätt häftig historia, berättar författaren Tomas Molin.

Det har nu gått fyra år sedan Tomas Molin släppte sin första bok ”Bland tomtar och troll i ödehusen!”. Boken blev snabbt en succé, och Tomas fick mängder av tips om ödehus från läsare. Sedan dess har böckerna kommit i rask takt, en bok om året. Efter lite påtryckningar från läsarna har han nu precis skrivit klart sin fjärde ödehusbok med titeln ”Solsken och tragik i Ödehusvärlden”.

– Det är inte klokt egentligen, man tror knappt att det är sant, men det här blir fjärde året i rad som jag ger ut en bok. Egentligen hade jag tänkt ta ett litet sabbatsår efter bok nummer tre, men det dröjde inte länge förrän folk började fråga när bok nummer fyra skulle komma. Det är alltid trevligt med sådana påtryckningar, så då kände jag att det inte var någon idé att slappna av, det var bara att köra vidare, skrattar Tomas.

Fredagen den 9 maj är det dags för bokrelease. I 15 kapitel får vi följa med Tomas när han ger sig ut bland ödehus i västra Västmanland, Närke och östra Värmland. Det utlovas en resa fylld av bilder, nostalgi och lokalhistoria – sorgligt, vackert, mystiskt och spännande. Bland annat berättas det om en omtalad herrgård i Gusselby, som för bara ett par år sedan fick en ny ägare som hade ambitionen att återge herrgården dess forna glans – men så blev det inte.

Till vänster: Den sargade herrgården i Gusselby. Till höger: Huset utanför Nora där Olof Palme blev bjuden på kaffe en gång i tiden. Foto: Tomas Molin

– Ett av kapitlen handlar om det gamla vårdhemmet Östanby. Från början var det tänkt att man skulle bygga en bergsmansgård, men byggarna var inspirerade av Italien och gav därför fastigheten en vit fasad. Eftersom bergsmansgårdar traditionellt skulle vara röda, byggde man det istället som en herrgård. Genom åren har gården haft en rad olika ägare och verksamheter: vårdboende, behandlingshem, flyktingboende – och under en period när den stod tom användes den till och med som knarkfabrik, berättar Tomas.

För inte alltför länge sedan köptes gården, som består av flera byggnader, av en ny ägare som påbörjade en renovering. Tanken var att bedriva vårdhemsverksamhet och låta intäkterna finansiera upprustningen av herrgården.

Herrgården i Gusselby under sina glansdagar. Foto: Lindesbergs kulturhistoriska arkiv

– Tyvärr drabbades projektet av bakslag. Under en period utan hantverkare på plats tog sig fel sorts besökare in och slog sönder saker. Försäkringsersättningen uteblev, och ägaren tröttnade. Jag har fått tag på hela ägarkedjan via Hembygdsföreningen i Gusselby. Det blev en både sorglig och fascinerande berättelse, berättar Tomas.

På gränsen mellan Lindesberg och Nora finns ett annat ödehus som fångat Tomas intresse och som även omnämns i den nya boken.

– Det har varit ett brygghus en gång i tiden, och alldeles intill låg ett gästgiveri. Senare byggdes bryggeriet om till bostad, som haft flera olika ägare genom åren – bland annat en kommunalpolitiker som höll ett möte där. Folk från hela Sverige deltog, bland annat den tidigare statsministern Olof Palme, som bjöds på kaffe i just det här huset, berättar Tomas.

I en bygdegård strax utanför Nora dukades kaffebordet upp för drygt 40 år sedan. I köket finns mycket gammalt porslin och stora kannor som skvallrar om att man konsumerat mycket kaffe på bygdegården en gång i tiden. Foto: Tomas Molin

Redan nu kan Tomas avslöja att det kommer ytterligare en bok om ödehus längre fram – men exakt när är ännu oklart.

– Jag har 75 tips som jag inte hunnit följa upp ännu, och jag får ständigt nya, vilket jag är väldigt tacksam för. Enligt en uppskattning från SCB finns omkring 200 000 ödehus i Sverige, det finns hur mycket underlag som helst. Egentligen handlar det bara om hur mycket jag vill och hinner skriva. Jag kan i alla fall säga att det blir en bok till, men om den kommer nästa år eller om det dröjer ett par år, det vågar jag inte säga, avslutar Tomas glatt.

”Solsken och tragik i ödehusvärlden” finns att köpa hos Blombergska Bokhandeln från och med fredagen den 9 maj. För den som vill träffa Tomas finns två tillfällen när han besöker bygden:

• Lördagen den 24 maj arrangerar Gusselby Hembygdsförening en Hemvändardag klockan 11.00–15.00. Då håller Tomas en föreläsning om ödehus med fokus på den nya boken.

• Fredagen den 30 maj klockan 11.00 gästar Tomas Blombergska Bokhandeln och signerar böcker.

Publicerad 7 maj 2025 klockan 09:53

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Äldreomsorgen är inget integrationsverktyg

INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.

18 augusti 2025 klockan 12:48 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man anhållen – misstänks ha misshandlat sin partner

En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

18 augusti 2025 klockan 10:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Hemlig gäst dök upp på Almgrens sjökonsert

Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin ...

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i ...

FotoFredag: Mitt möte med den ovanliga stäpphöken

Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute ...

Foto: Örebro läns museum

Slöjdfestivalen tillbaka i Siggebohyttans bergsmansmiljö

För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.

14 augusti 2025 klockan 14:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Engagerade medborgare – kontakta mig

INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.

14 augusti 2025 klockan 10:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Kristinavägen ska asfalteras – kvällar och nätter
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls...
14 augusti 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gå...
13 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Här stängs vattnet av
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berö...
13 augusti 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan samlades i Lindeskolans aula för att ta del av en introduktion av programmet Lika Olikas Värdegrundsår. Foto: Jennie Einarsson

Lika Olika-metoden införs i Lindeskolor – skall stärka värdegrunden: ”Väldigt viktigt”

Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.

12 augusti 2025 klockan 09:17 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Förskolan blev en pizzeria. Foto: Camilla Lagerman

Nostalgiska minnen när personalen besökte sin gamla arbetsplats – som blivit pizzeria

I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.

11 augusti 2025 klockan 14:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kortfilm spelas in i Stripa – nu söker man statister till projektet

En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren ...

bildspel Linde Båtklubb inledde 30-årsdagen med samlad kortege

Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen...

FotoFredag: Lycka hos familjen Ormvråk

Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags ...

Fjolårets pristagare, Noah Deutschmann. Foto: Harmoni

Vem tycker du skall få årets kulturpris?

Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.

8 augusti 2025 klockan 13:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bil krockade med älg – orsakade stopp på R50

En viltolycka med älg har inträffat på riksväg 50 i höjd med Dalskogen utanför Lindesberg. Enligt ...

bildspel Fyrbent parad skänkte glädje i centrum

En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under ...

Lindesberg behöver ett nytt handslag

INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det ...

Fortsatt butiksdöd eller inte: Hur vill vi leva med och utveckla vårt centrum?

INSÄNDARE/DEBATT: Den 2 juli presenterades den årliga rankningen från ...

Nya sopbilar rullar in när kommunen anlitar ny avfallsentreprenör

Vid månadsskiftet augusti–september byter Lindesbergs kommun entreprenör för ...

Kön sträckte sig ända upp på Köpmangatan under tisdagsmorgonen. Foto: Camilla Lagerman

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade

På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.

5 augusti 2025 klockan 11:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Båtklubben firar 30 år – med kortege och fest: ”Fira med oss”
Lördag den 9 augusti arrangerar Linde Båtklubb det årliga eventet ”Båtens dag” – en dag då båtentusiaster samlas för den traditionella b...
4 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Gruvstrejken i Stripa väcks till liv 100 år senare – med hjälp av Spektakelteatern
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks mä...
1 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: På vandring längs ett dramatiskt vattendrag
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut p...
1 augusti 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-31

2025-07-31

2025-07-30

2025-07-30

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-28

2025-07-25

2025-07-25

2025-07-25

2025-07-24

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-08-18 17:53