För tredje gången någonsin kommer kusk-VM att köras på svensk mark där 12 travkuskar från 11 olika länder drabbar samman i totalt 24 lopp.
Mästerskapet inleds med 4 lopp under Solvallas omtalade elitloppshelg som körs den sista helgen i maj, därefter går VM ut på turné där fyra banor delar på arrangemanget. Första turnéstoppet: Fornaboda i Lindesberg.
Kusk-VM är en prestigefylld tävling som körs vartannat år i olika länder sedan det första världsmästerskapet 1970.
Sverige har arrangerat mästerskapet två gånger tidigare (1987 och 2001) men då i samarbete med våra grannländer Norge, Finland och Danmark, 2019 blir första gången som Sverige står ensam som arrangör för världens största tävling för travkuskar.
Kusk-VM är tänkt att köras som en turné genom Mellansverige där totalt 24 lopp ska köras och Fornaboda står som första anhalt med 5 lopp.
Flera kända kuskar står redo för att göra upp om VM-titeln, däribland den kanadensiska titelförsvararen James McDonald, USA:s främsta kusk Yannick Gingras och den franska toppkusken Franck Nivard som är mest känd bakom hästar som Ready Cash och Bold Eagle.
– Det är såklart jättestort att få representera Sverige i ett så stort evenemang, jag hoppas bara på bra spår till mina uppsittningar så tror jag att vi är med och slåss om VM-segern, sade Sveriges representant Ulf Ohlsson i vinnarcirkeln under Fornabodas premiärdag.
Kusk-VM körs på Fornaboda Travbana den 27:e maj med första start kl. 18.20.
Kuskarna som deltar är:
Yannick Gingras, USA – 7 100 segrar
Ulf Ohlsson, Sverige – 5 650 segrar
Eirik Höitomt, Norge – 4 825 segrar
Mika Forss, Finland – 3 500 segrar
Doug McNair, Kanada – 3 200 segrar
Franck Nivard, Frankrike – 3 100 segrar
Michael Nimczyk, Tyskland – 2 200 segrar
James MacDonald, Kanada (titelförsvarare) – 2 000 segrar
Todd McCarthy, Australien – 900 segrar
Rick Ebbinge, Nederländerna – 800 segrar
Matthew Williamson, Nya Zeeland – 775 segrar
Rodney Gatt, Malta – 500 segrar
Observera att då uppgifterna om kuskarnas segerantal lämnades in under april så är dessa uppgifter ungefärliga.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.