Kultursamarbete. Gunilla Dovsten och Anna-Lena Karlsson smakar - Daniyar Amirdenov bakar. Foto: Hans Andersson

Tosca i Linde: En upplevelse för gommen och örat

Aldrig kommer väl en opera i Lindesberg att smaka så gott som nu på lördag. Direktsänd från den absoluta världsscenen Metropolitan i New York hörs en av musikhistoriens höjdpunkter – Tosca. I pausen på Folkets Hus bjuds publiken på kulinarisk toscatårta – bakad av elever på Lindeskolan – ett mat- och musikkulturellt samarbete.

Annons

– Det är roligt att vi fått göra det här, att det är på allvar med en beställning utifrån och inte bara för oss på Lindeskolan, säger Linnea Aronsson, Daniyar Amirdenov och Rana Haffar Habal –  de tre elever som tagit sig an uppdraget.

Pierre Fell gillar uppdraget när eleverna Rana, Linnea och Daniyar får baka Tosca-tårtor. Foto: Hans Andersson

Det var ingen tvekan när kontakten togs med Pierre Fell – som samordnar utbildningen på Restaurang- och livsmedelsprogrammet – ett yrkesprogram för dem som tycker om att laga och servera mat, möta människor, ta ansvar och samarbeta.

Det blev – ett roligt undantag – en del i utbildningen och han understryker att skolan inte ska konkurrera med restauranger och kök med t ex catering.

Tvärtom är det så att han någon gång varje vecka får något näringsställe i luren, för de ”skriker efter” kockar och annan restaurangpersonal. Alla som gått här kan få jobb. Det är en positiv sida av att plugga här. Inte riktigt lika rolig är den nedgång i antalet sökande de senaste åren.

– Det går väl i vågor och vad det beror på nu vet jag inte, men vi skulle kunna ta emot dubbelt så många som de 30-tal som går här nu, säger Pierre Fell.

Samarbetet med Opera på bio i Lindesberg renderade i några ”prova-på-biljetter” och de som tog chansen att prova på opera ser fram emot upplevelsen för ”…om man inte provar, så vet man ju inte om man gillar det…”, säger de förväntansfullt.

Veronica Andersson och Ann-Marie Tolonen kollar när Rana Haffar Habbal bakar Tosca och på lördag kollar de Tosca på bio. Foto: Hans Andersson

Just Tosca, skriven av Pucini för drygt hundra år sedan, är bra att börja med för den som vill prova på, för det är bra musik som man känner igen, säger Anna-Lena Karlsson och Gunilla Dovsten, volontärer i Lindesbergs Filmstudios operasektion. Båda reflekterar över hur operakonsten lever med och utvecklas i tiden:

– I dessa Me too-tider kan man se Tosca med sin handling om makt – med en kvinna som tar saken i egna händer, säger Anna-Lena och Gunilla fyller på en operaföreställning aldrig är sig lik utan tolkas olika under olika tider – vad sångarna gör med rollen.

Också på Kulinaren får eleverna några gånger per termin ha olika roller:

-Det roligaste här, är när vi bjuder in till en komplett måltid, när vi tar emot gäster och får återskapa en upplevelser, säger Pierre Fell.

Fotnot: ”Enligt ”Vår Bakbok”, Kds provkök, är Tosca namnet på en opera av Puccini som hade premiär vid sekelskiftet. Operan har troligen gett namnet åt den Toscakaka/Toscatårta som finns i svenska kokböcker från 1930-talet. Den rådande avskalade funkisstilen satte sin prägel också på bakverken. Att koka en smet av mandel, smör och grädde har orientaliskt ursprung. I mitten av 1800-talet förekom mandelsmeten även i Schweiz. Cirka 50 år senare introducerades den i vårt land, även om det dröjde innan tårtan fick sitt nuvarande namn.”
Fakta: Hembakningsrådet

Publicerad 25 januari 2018 klockan 08:36

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Elin Olofsson och lilla Elmer står startklara för årets julklappsinsamling. Foto: Jennie Einarsson

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.

23 oktober 2026 klockan 07:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...
21 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gruvgatan kommer inte längre vara öppen för genomfartstrafik. Bild: Lindesbergs kommun

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

21 oktober 2026 klockan 15:09 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 oktober 2026 klockan 14:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvä...

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt

Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Älgjakt i dimma

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.

16 oktober 2026 klockan 15:17 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet

För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till fö...

Stort antal vargar får fällas i länet

Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora ...

Därför säger vi nej till att lägga ut personlig assistans på entreprenad

INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett fö...

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara frå...

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla ...

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

Bilden är arrangerad. Bild: Polismyndigheten

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”

12 oktober 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk ö...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mä...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. ...
12 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-10-07

2026-10-06

2026-10-06

2026-10-05

2026-10-05

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-02

2026-10-01

2026-10-26 21:30