Kultursamarbete. Gunilla Dovsten och Anna-Lena Karlsson smakar - Daniyar Amirdenov bakar. Foto: Hans Andersson

Tosca i Linde: En upplevelse för gommen och örat

Aldrig kommer väl en opera i Lindesberg att smaka så gott som nu på lördag. Direktsänd från den absoluta världsscenen Metropolitan i New York hörs en av musikhistoriens höjdpunkter – Tosca. I pausen på Folkets Hus bjuds publiken på kulinarisk toscatårta – bakad av elever på Lindeskolan – ett mat- och musikkulturellt samarbete.

– Det är roligt att vi fått göra det här, att det är på allvar med en beställning utifrån och inte bara för oss på Lindeskolan, säger Linnea Aronsson, Daniyar Amirdenov och Rana Haffar Habal –  de tre elever som tagit sig an uppdraget.

Pierre Fell gillar uppdraget när eleverna Rana, Linnea och Daniyar får baka Tosca-tårtor. Foto: Hans Andersson

Det var ingen tvekan när kontakten togs med Pierre Fell – som samordnar utbildningen på Restaurang- och livsmedelsprogrammet – ett yrkesprogram för dem som tycker om att laga och servera mat, möta människor, ta ansvar och samarbeta.

Det blev – ett roligt undantag – en del i utbildningen och han understryker att skolan inte ska konkurrera med restauranger och kök med t ex catering.

Tvärtom är det så att han någon gång varje vecka får något näringsställe i luren, för de ”skriker efter” kockar och annan restaurangpersonal. Alla som gått här kan få jobb. Det är en positiv sida av att plugga här. Inte riktigt lika rolig är den nedgång i antalet sökande de senaste åren.

– Det går väl i vågor och vad det beror på nu vet jag inte, men vi skulle kunna ta emot dubbelt så många som de 30-tal som går här nu, säger Pierre Fell.

Samarbetet med Opera på bio i Lindesberg renderade i några ”prova-på-biljetter” och de som tog chansen att prova på opera ser fram emot upplevelsen för ”…om man inte provar, så vet man ju inte om man gillar det…”, säger de förväntansfullt.

Veronica Andersson och Ann-Marie Tolonen kollar när Rana Haffar Habbal bakar Tosca och på lördag kollar de Tosca på bio. Foto: Hans Andersson

Just Tosca, skriven av Pucini för drygt hundra år sedan, är bra att börja med för den som vill prova på, för det är bra musik som man känner igen, säger Anna-Lena Karlsson och Gunilla Dovsten, volontärer i Lindesbergs Filmstudios operasektion. Båda reflekterar över hur operakonsten lever med och utvecklas i tiden:

– I dessa Me too-tider kan man se Tosca med sin handling om makt – med en kvinna som tar saken i egna händer, säger Anna-Lena och Gunilla fyller på en operaföreställning aldrig är sig lik utan tolkas olika under olika tider – vad sångarna gör med rollen.

Också på Kulinaren får eleverna några gånger per termin ha olika roller:

-Det roligaste här, är när vi bjuder in till en komplett måltid, när vi tar emot gäster och får återskapa en upplevelser, säger Pierre Fell.

Fotnot: ”Enligt ”Vår Bakbok”, Kds provkök, är Tosca namnet på en opera av Puccini som hade premiär vid sekelskiftet. Operan har troligen gett namnet åt den Toscakaka/Toscatårta som finns i svenska kokböcker från 1930-talet. Den rådande avskalade funkisstilen satte sin prägel också på bakverken. Att koka en smet av mandel, smör och grädde har orientaliskt ursprung. I mitten av 1800-talet förekom mandelsmeten även i Schweiz. Cirka 50 år senare introducerades den i vårt land, även om det dröjde innan tårtan fick sitt nuvarande namn.”
Fakta: Hembakningsrådet

Publicerad 25 januari 2018 klockan 08:36

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.

22 juni 2026 klockan 10:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd...
22 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
19 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
18 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.

17 juni 2026 klockan 12:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.

17 juni 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.

15 juni 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Studenternas karneval 2026. Foto: Jennie Einarsson

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.

11 juni 2026 klockan 15:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen...
11 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gä...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-05-29

2026-06-25 11:22