Två större byggarbeten i samma område sammanfaller i tid. Detta innebär att genomfartstrafiken i bostadsområdena Tredingen och Brodalen kommer att behöva ta nya färdvägar under byggtiden.
Det ena arbetet har redan kommit igång, det handlar om den nya gång- och cykelväg som skall sträcka sig från Gröna bron nere i centrum och hela vägen upp till Brotorpskolan – via Djupdalsgatan – när det är klart. I arbetet ingår också åtgärder att förbättra ytavrinningen i samband med kraftigt regn. Det andra byggarbetet står nu i startgropen och det rör sig om det stora bostadsprojektet i Ålkilsbacken – bredvid Tivoliplanen. När dessa två arbeten nu sammanfaller i tid, måste man kasta om trafiken under byggåren 2015-2016. Detta innebär att genomfartstrafiken leds in på villagatorna.
Trafiken till och från Lindeskolan går normalt sett via Djupdalsgatan, alltså på den sträcka som gång- och cykelvägen skall byggas. Här kommer trafiken hänvisas till Gruvgatan istället. Trafik till Tivoliplanen (för sjösättning av båtar samt uppställning av husbil/husvagn) hänvisas till Lindagatan, som även kommer vara öppen för genomfart åt all trafik till och från byggarbetsplatsen Ålkilsbacken.
Lindesbergs kommun – genom BMB:s trafikenhet, Lindesbergsbostäder och Näringsliv och utveckling – meddelar att tillfällig skyltning kommer sättas upp när trafiken leds om. På Bergslagens Kommunaltekniks hemsida finns kartbild och info: klicka här
Vid frågor och funderingar:
Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning – 0581-810 75
Arne Larsson, Lindesbergsbostäder – 0581-870 09
Jesper Almlöf, Lindesbergs kommun – 0581-811 27
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.