Med start nästa vecka påbörjas arbetet med att göra korsningen Kristinavägen/Hermanstorpsvägen, dvs korsningen strax norr om Folkets Hus, mer trafikvänlig. Det innebär även att järnvägsövergången till och från Hermanstorpsvägen blir omgjord samt anslutningen av Banvägen från Hermanstorpsvägen. Tidigare planerades en rondellösning för området, men den planen har lagts åt sidan idag. Nu blir det en enklare och mer passande åtgärd som arbetats fram, meddelar kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson.
Arbetet börjar med att jämna ut överfarten av järnvägen. Detta kommer att ske i etapper för att så lite som möjligt inverka på tågtrafiken. Exakt hur man ska kunna sänka det enorma gupp i järnvägsövergången utan att störa den ordinarie tågtrafiken, är ett problem som kommunen inte behöver tänka på. –Arbetet genomförs av Banverket och exakt hur dom ska lösa det hela vet jag inte. Det enda vi vet med säkerhet är att överfarten kommer att vara stängd för vanlig fordonstrafik under vecka 40 och 41, säger Gustavsson.
Det mest intressanta i arbetet är hur det kommer att påverka trafiken på Kristinavägen. Turerna har varit många och man har alltid kommit fram till samma sak – att man måste göra det möjligt att svänga av från Kristinavägen utan att bromsa upp annan trafik. Det blir lätt tjockt på gatan i nuläget, menar Jan Gustavsson. –Ja, tyvärr är det lite för trångt där idag. Med den här lösningen får vi en avkörningsfil från Kristinavägen för de som kommer från söder, och det möjliggör en bättre trafiksituation i korsningen, både för förbipasserande och de som ska svänga av, förklarar kommunens trafikingenjör.
Banvägens anslutning till Hermanstorpsvägen fungerar på sånt sätt att man skapar en tydligare övergång, förklarar Jan Gustavsson. Huvudleden blir densamma men tydligare, kan man uttrycka det hela. För att skapa den karaktär på trevägskorsningen man önskar kommer en liten refug med kullersten och grönyta att markera platsen. Se bild>>
På Kristinavägen kommer man avsätta plats för en tredje fil. Denna fil är den s k avkörningsfilen. Lösningen kommer enbart att gälla för norrgående trafik. På motsatt sida nöjer man sig med att runda av hörnet på korsningen samt skjuta fram avfarten för att skapa bättre utrymme. På båda sidor kommer två ”ramper” markera övergångsställena precis på samma sätt som gjorts i de två ”nya” kvarteren i centrum, de som byggts om i regi av Måns Hallén. Se bild>>
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.