Med start nästa vecka påbörjas arbetet med att göra korsningen Kristinavägen/Hermanstorpsvägen, dvs korsningen strax norr om Folkets Hus, mer trafikvänlig. Det innebär även att järnvägsövergången till och från Hermanstorpsvägen blir omgjord samt anslutningen av Banvägen från Hermanstorpsvägen. Tidigare planerades en rondellösning för området, men den planen har lagts åt sidan idag. Nu blir det en enklare och mer passande åtgärd som arbetats fram, meddelar kommunens trafikingenjör Jan Gustavsson.
Arbetet börjar med att jämna ut överfarten av järnvägen. Detta kommer att ske i etapper för att så lite som möjligt inverka på tågtrafiken. Exakt hur man ska kunna sänka det enorma gupp i järnvägsövergången utan att störa den ordinarie tågtrafiken, är ett problem som kommunen inte behöver tänka på. –Arbetet genomförs av Banverket och exakt hur dom ska lösa det hela vet jag inte. Det enda vi vet med säkerhet är att överfarten kommer att vara stängd för vanlig fordonstrafik under vecka 40 och 41, säger Gustavsson.
Det mest intressanta i arbetet är hur det kommer att påverka trafiken på Kristinavägen. Turerna har varit många och man har alltid kommit fram till samma sak – att man måste göra det möjligt att svänga av från Kristinavägen utan att bromsa upp annan trafik. Det blir lätt tjockt på gatan i nuläget, menar Jan Gustavsson. –Ja, tyvärr är det lite för trångt där idag. Med den här lösningen får vi en avkörningsfil från Kristinavägen för de som kommer från söder, och det möjliggör en bättre trafiksituation i korsningen, både för förbipasserande och de som ska svänga av, förklarar kommunens trafikingenjör.
Banvägens anslutning till Hermanstorpsvägen fungerar på sånt sätt att man skapar en tydligare övergång, förklarar Jan Gustavsson. Huvudleden blir densamma men tydligare, kan man uttrycka det hela. För att skapa den karaktär på trevägskorsningen man önskar kommer en liten refug med kullersten och grönyta att markera platsen. Se bild>>
På Kristinavägen kommer man avsätta plats för en tredje fil. Denna fil är den s k avkörningsfilen. Lösningen kommer enbart att gälla för norrgående trafik. På motsatt sida nöjer man sig med att runda av hörnet på korsningen samt skjuta fram avfarten för att skapa bättre utrymme. På båda sidor kommer två ”ramper” markera övergångsställena precis på samma sätt som gjorts i de två ”nya” kvarteren i centrum, de som byggts om i regi av Måns Hallén. Se bild>>
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!