För vissa räcker det att sänka en gammal Volvo ett hack och sedan utrusta densamma med ett par snitsiga fälgar. För andra krävs lite mer elegans. Ja, när det handlar om att ”stajla” bilar finns det lika många kockar som det finns blåbär i skogen. Nu till helgen får vi dock svaret på frågan då tävlingen ”Bergslagens Snyggaste Bil” arrangeras av bland andra motorklubben SHRA och Lindesbergs turistbyrå.
Biltävlingen är en av de sista punkterna i ett långt program av händelser som går under namnet Lindekul, ett arrangemang av Lindesbergs köpmannaförening, centrumföreningen, turistbyrån och med på ett hörn är också SHRA. På onsdag inleds det ”kuliga” med en stor mimfestival i Oscarsparken under ledning av landets knas-figur och tillika trollkarl ”Tobbe”, känd från TV4.
Och torsdagen följer med ännu mer skoj. Bland annat kommer ståupparen Zinat Pirzadeh finnas med på scenen. HönsaKarin och CO har också lovat dyka upp, meddelar arrangörerna. Fullt knas där alltså.
Fredagen blir något mer samlad – ihopsamlad vill säga. Då har nämligen stadens musiker samlats på gator och torg för att bjuda upp till dans, eller åtminstone spela något passande att dansa till. Musik i massor har i alla fall utlovats.
Snyggaste kärran
På lördag är huvudnumret tävlingen Bergslagens Snyggaste Bil. Lite speciellt för denna tävling är att det är invånarna/besökarna själva som är domare och avgör vilken bil som verkligen faller flest i smaken. Tävlingen är öppen för alla ”jänkare” samt bilar äldre än 30 år. Samtliga deltagare måste också vara från trakten, med detta menas Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg.
Läs mer om Lindekul 2006 här>>
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.