För vissa räcker det att sänka en gammal Volvo ett hack och sedan utrusta densamma med ett par snitsiga fälgar. För andra krävs lite mer elegans. Ja, när det handlar om att ”stajla” bilar finns det lika många kockar som det finns blåbär i skogen. Nu till helgen får vi dock svaret på frågan då tävlingen ”Bergslagens Snyggaste Bil” arrangeras av bland andra motorklubben SHRA och Lindesbergs turistbyrå.
Biltävlingen är en av de sista punkterna i ett långt program av händelser som går under namnet Lindekul, ett arrangemang av Lindesbergs köpmannaförening, centrumföreningen, turistbyrån och med på ett hörn är också SHRA. På onsdag inleds det ”kuliga” med en stor mimfestival i Oscarsparken under ledning av landets knas-figur och tillika trollkarl ”Tobbe”, känd från TV4.
Och torsdagen följer med ännu mer skoj. Bland annat kommer ståupparen Zinat Pirzadeh finnas med på scenen. HönsaKarin och CO har också lovat dyka upp, meddelar arrangörerna. Fullt knas där alltså.
Fredagen blir något mer samlad – ihopsamlad vill säga. Då har nämligen stadens musiker samlats på gator och torg för att bjuda upp till dans, eller åtminstone spela något passande att dansa till. Musik i massor har i alla fall utlovats.
Snyggaste kärran
På lördag är huvudnumret tävlingen Bergslagens Snyggaste Bil. Lite speciellt för denna tävling är att det är invånarna/besökarna själva som är domare och avgör vilken bil som verkligen faller flest i smaken. Tävlingen är öppen för alla ”jänkare” samt bilar äldre än 30 år. Samtliga deltagare måste också vara från trakten, med detta menas Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg.
Läs mer om Lindekul 2006 här>>
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.