För vissa räcker det att sänka en gammal Volvo ett hack och sedan utrusta densamma med ett par snitsiga fälgar. För andra krävs lite mer elegans. Ja, när det handlar om att ”stajla” bilar finns det lika många kockar som det finns blåbär i skogen. Nu till helgen får vi dock svaret på frågan då tävlingen ”Bergslagens Snyggaste Bil” arrangeras av bland andra motorklubben SHRA och Lindesbergs turistbyrå.
Biltävlingen är en av de sista punkterna i ett långt program av händelser som går under namnet Lindekul, ett arrangemang av Lindesbergs köpmannaförening, centrumföreningen, turistbyrån och med på ett hörn är också SHRA. På onsdag inleds det ”kuliga” med en stor mimfestival i Oscarsparken under ledning av landets knas-figur och tillika trollkarl ”Tobbe”, känd från TV4.
Och torsdagen följer med ännu mer skoj. Bland annat kommer ståupparen Zinat Pirzadeh finnas med på scenen. HönsaKarin och CO har också lovat dyka upp, meddelar arrangörerna. Fullt knas där alltså.
Fredagen blir något mer samlad – ihopsamlad vill säga. Då har nämligen stadens musiker samlats på gator och torg för att bjuda upp till dans, eller åtminstone spela något passande att dansa till. Musik i massor har i alla fall utlovats.
Snyggaste kärran
På lördag är huvudnumret tävlingen Bergslagens Snyggaste Bil. Lite speciellt för denna tävling är att det är invånarna/besökarna själva som är domare och avgör vilken bil som verkligen faller flest i smaken. Tävlingen är öppen för alla ”jänkare” samt bilar äldre än 30 år. Samtliga deltagare måste också vara från trakten, med detta menas Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg.
Läs mer om Lindekul 2006 här>>
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.