För vissa räcker det att sänka en gammal Volvo ett hack och sedan utrusta densamma med ett par snitsiga fälgar. För andra krävs lite mer elegans. Ja, när det handlar om att ”stajla” bilar finns det lika många kockar som det finns blåbär i skogen. Nu till helgen får vi dock svaret på frågan då tävlingen ”Bergslagens Snyggaste Bil” arrangeras av bland andra motorklubben SHRA och Lindesbergs turistbyrå.
Biltävlingen är en av de sista punkterna i ett långt program av händelser som går under namnet Lindekul, ett arrangemang av Lindesbergs köpmannaförening, centrumföreningen, turistbyrån och med på ett hörn är också SHRA. På onsdag inleds det ”kuliga” med en stor mimfestival i Oscarsparken under ledning av landets knas-figur och tillika trollkarl ”Tobbe”, känd från TV4.
Och torsdagen följer med ännu mer skoj. Bland annat kommer ståupparen Zinat Pirzadeh finnas med på scenen. HönsaKarin och CO har också lovat dyka upp, meddelar arrangörerna. Fullt knas där alltså.
Fredagen blir något mer samlad – ihopsamlad vill säga. Då har nämligen stadens musiker samlats på gator och torg för att bjuda upp till dans, eller åtminstone spela något passande att dansa till. Musik i massor har i alla fall utlovats.
Snyggaste kärran
På lördag är huvudnumret tävlingen Bergslagens Snyggaste Bil. Lite speciellt för denna tävling är att det är invånarna/besökarna själva som är domare och avgör vilken bil som verkligen faller flest i smaken. Tävlingen är öppen för alla ”jänkare” samt bilar äldre än 30 år. Samtliga deltagare måste också vara från trakten, med detta menas Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg.
Läs mer om Lindekul 2006 här>>
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.