Kritikerrosade Bee Appleseed och Nora Keyes gör ett stopp i Lindesberg på lördagskvällen under deras pågående Europaturné.
– Det här är två singer-songwriters som bjuder på musik som är både trallvänligt och flummigt med influenser från 60-talet, säger Christer Pilblad, Kulturhuset Hillstreet.
Höstkonserterna börjar nu rada upp sig på Hillstreet i Lindesberg. Redan nu på lördag får man ”finbesök från USA”, som arrangören själv uttrycker det, med anledning av gästerna Bee Appleseed och Nora Keyes.
– Bee Appleseed har faktiskt varit i Lindesberg och på Hillstreet för ett par år sedan och spelade in i vår studio. Nu kommer han alltså tillbaka för att göra en spelning också, förklarar Christer Pilblad.
Bee Appleseed gör en Europaturné tillsammans med artisten Nora Keyes och på lördag kväll är det Lindesberg som gäller. Bägge har kritikerrosats ”hemma i staterna” där de är verksamma i metropolen Los Angeles. Nora Keyes beskrivs bland annat som en artist som utvecklat en unik och hypnotisk sångstil. Bee Appleseeds musikaliska agenda har rötterna i den Amerikansk folkmusiken blandat med ”cosmic Rock n´ Roll”. Hans konserter sägs ge publiken en psykedelisk upplevelse.
Christer Pilblad är inte lika krånglig som musikkritikerna när han beskriver vad som komma skall.
– Det här är två singer-songwriters som bjuder på musik som är både trallvänligt och flummigt med influenser från 60-talet. Det blir en lite annorlunda spelning, säger Pilblad.
Bee Appleseed och Nora Keyes
Hillstreet, Kullgatan i Lindesberg.
Lördag 13 okt. kl. 20.00 (insläpp kl. 19.00)
Entré: 80 kr. Medlemmar 50 kr. Född 2004 eller senare har fri entré.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.