Under lördagen arrangerade Frövi Judo ett avslutningsläger för sina barn- och ungdomsgrupper.
Det blev en intensiv heldag med fokus på lek, samarbete och såklart en massa judo.
Trots en del bortfall på grund av sjukdomar, lockade lägret ändå ett 30-tal barn och ungdomar i åldrarna 6-15 år.
Under dagen fick de, förutom att träna judo, prova på olika typer av samarbetsövningar, gå tipspromenad och ha träningsbingo.
Det sistnämnda gick ut på att med hjälp av en tärning slå fram vilka uppgifter lagen skulle lösa, och klarade man uppgiften så fick man göra ett kryss på sin bingobricka.
Sofie Björklund som är hjärnan bakom evenemanget berättar att hon kom på idén i samband med att hon fick höra att Musikhjälpen skulle komma till Örebro.
– Jag kände att klubben borde göra något för att samla in pengar, och eftersom temat för året hade med barn att göra kändes det här helt rätt.
Det handlar inte bara om att samla in pengar, utan det är också bra för barnen att träffa nya kompisar i olika åldrar, och de yngre barnen kan få förebilder i de äldre, berättar Sofie.
Frövi Judos insamlingsbössa är fortfarande öppen, så vill man vara med och bidra finns det fortfarande chans.
Under söndagen kommer Sofie tillsammans med några av ungdomarna åka in till Stortorget i Örebro för att överlämna resultatet.
HÄR hittar man insamlingen.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.