Under lördagen arrangerade Frövi Judo ett avslutningsläger för sina barn- och ungdomsgrupper.
Det blev en intensiv heldag med fokus på lek, samarbete och såklart en massa judo.
Trots en del bortfall på grund av sjukdomar, lockade lägret ändå ett 30-tal barn och ungdomar i åldrarna 6-15 år.
Under dagen fick de, förutom att träna judo, prova på olika typer av samarbetsövningar, gå tipspromenad och ha träningsbingo.
Det sistnämnda gick ut på att med hjälp av en tärning slå fram vilka uppgifter lagen skulle lösa, och klarade man uppgiften så fick man göra ett kryss på sin bingobricka.
Sofie Björklund som är hjärnan bakom evenemanget berättar att hon kom på idén i samband med att hon fick höra att Musikhjälpen skulle komma till Örebro.
– Jag kände att klubben borde göra något för att samla in pengar, och eftersom temat för året hade med barn att göra kändes det här helt rätt.
Det handlar inte bara om att samla in pengar, utan det är också bra för barnen att träffa nya kompisar i olika åldrar, och de yngre barnen kan få förebilder i de äldre, berättar Sofie.
Frövi Judos insamlingsbössa är fortfarande öppen, så vill man vara med och bidra finns det fortfarande chans.
Under söndagen kommer Sofie tillsammans med några av ungdomarna åka in till Stortorget i Örebro för att överlämna resultatet.
HÄR hittar man insamlingen.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.