Ett kulturmonument och en skulptur av lite udda slag. Det hade kommunen planerat för rastplatsen vid mellersta infarten till Lindesberg. En stor inglasad pjäs med träskulpturer som var vackert upplyst och till och med hade värme för att hålla saker i god kondition. Hela pjäsen skulle bli mycket synlig för förbipasserande och skulle i mörker synas på långt håll. Allt för att dra blickar till sig och kanske t o m få folk att stanna till en stund. Dock blev det bara halvfärdigt. Sedan en tid tillbaka finns fundamentet på plats, men själva skulpturen och det ”glashus” som den skulle placeras i har inte synts till. Orsaken är att pengar saknas.
På kulturkontoret står en del av konstverket i kulturchefens fönster. Det är en ca 40-50 cm hög bonde med mindre munter min, hämtad ur det schackspel som hela konstverket är uppbyggt som. – Den står här för att hålla mig påmind, så att ärendet inte glöms bort, säger Anders Brännström skrattande. Den ca 4 x 4 meter stora glasmonter som skulle inhysa konstverket blev för dyrt och planeringen tvingas skjutas framåt i tiden. –Vi fick hjälp med ett bidrag från Örebro på 300 000 kronor med kravet att vi själva skulle bistå med 50 000 kronor till själva fundamentet och glasmontern. Men det visade sig snart att kostnaderna för detta skulle bli betydligt mer än de 50 000 kronorna, säger Anders Brännström.
Kulturen i Lindesberg har det mycket knapert med ekonomin. Detta har tvingat dem att hela tiden skjuta saken framåt i tiden. När vi samtalar med kulturchefen på torsdagen berättar han att det även nästa år inte blir aktuellt med detta kulturella inslag vid riksvägen. Den mäktiga träskulpturen får snällt vänta i kommunens förråd något år till. Nere vid kulturkontoret kommer dock ”bonden” grina Brännström i ansiktet fram till den dagen då skulpturen kan uppföras på platsen som det är tänkt.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.