Ett kulturmonument och en skulptur av lite udda slag. Det hade kommunen planerat för rastplatsen vid mellersta infarten till Lindesberg. En stor inglasad pjäs med träskulpturer som var vackert upplyst och till och med hade värme för att hålla saker i god kondition. Hela pjäsen skulle bli mycket synlig för förbipasserande och skulle i mörker synas på långt håll. Allt för att dra blickar till sig och kanske t o m få folk att stanna till en stund. Dock blev det bara halvfärdigt. Sedan en tid tillbaka finns fundamentet på plats, men själva skulpturen och det ”glashus” som den skulle placeras i har inte synts till. Orsaken är att pengar saknas.
På kulturkontoret står en del av konstverket i kulturchefens fönster. Det är en ca 40-50 cm hög bonde med mindre munter min, hämtad ur det schackspel som hela konstverket är uppbyggt som. – Den står här för att hålla mig påmind, så att ärendet inte glöms bort, säger Anders Brännström skrattande. Den ca 4 x 4 meter stora glasmonter som skulle inhysa konstverket blev för dyrt och planeringen tvingas skjutas framåt i tiden. –Vi fick hjälp med ett bidrag från Örebro på 300 000 kronor med kravet att vi själva skulle bistå med 50 000 kronor till själva fundamentet och glasmontern. Men det visade sig snart att kostnaderna för detta skulle bli betydligt mer än de 50 000 kronorna, säger Anders Brännström.
Kulturen i Lindesberg har det mycket knapert med ekonomin. Detta har tvingat dem att hela tiden skjuta saken framåt i tiden. När vi samtalar med kulturchefen på torsdagen berättar han att det även nästa år inte blir aktuellt med detta kulturella inslag vid riksvägen. Den mäktiga träskulpturen får snällt vänta i kommunens förråd något år till. Nere vid kulturkontoret kommer dock ”bonden” grina Brännström i ansiktet fram till den dagen då skulpturen kan uppföras på platsen som det är tänkt.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.