Varje år uppmärksammas Mustaschkampen, en insamling för att bekämpa landets vanligaste cancerform, prostatacancer. I november tog även landets travskolor upp kampen mot cancern, där man tillsammans samlade ihop 379 107 kronor till forskning. En av travskolorna som samlade in mest pengar var Örebro Linde Travskola, som nu belönas stort för sitt fina initiativ.
På samma sätt som oktober har blivit den rosa månaden till förmån av cancerfonden, så har Mustaschkampen gjort att november har blivit den blåa månaden.
Mustaschkampen är en insamling där det stora målet är att bekämpa Sveriges vanligaste cancerform, prostatacancer. För andra året i rad har även landets olika travskolor gett sig in i matchen mot cancern, där Örebro Linde Travskola var en av de 24 travskolor som samlade in mest. Av den totala slutsumman 379 107 kronor, kom 24 680 insamlade kronor från Örebro och Lindesbergs gemensamma travskola. Pengar som oavkortat går till viktig forskning mot prostatacancern.
– Det är viktigt att engagera sig och kämpa för att bidra till forskningen och öka medvetenheten om den här sjukdomen. Vi vill att alla ska få chansen till hjälp om man drabbas. Våra elever har hållit i stafettpinnen under insamlingen och dom är väldigt kloka. Många av dem har trots sin unga ålder kommit i kontakt med cancer i någon form och nu vill de att vi ska fortsätta samla in pengar för att bekämpa olika sjukdomar under hela året, säger Lena Thybeck som är utbildningsansvarig på Örebro Linde Travskola.
För de travskolor som samlade in mest pengar fanns en liten morot att hämta. Travets spelbolag ATG (AB Trav och Galopp) belönar nu de flitigaste travskolorna för sin insats genom att dela ut en femsiffrig summa pengar, något som ska gå till skolornas ungdomsverksamhet. Detta gör att Örebro Linde Travskola belönas med hela 10 000 kronor, pengar som kommer väl till pass för travskolans verksamhet.
– Det är väldigt glädjande att våra elever prisas för sitt engagemang! För pengarna ska vi köpa ett färgtema till skolans utrustning. På så sätt kan vi märka upp utrustning så att det blir mer pedagogiskt för barnen i vår verksamhet och det kommer underlätta för alla våra elever oavsett deras behov, säger Lena Thybeck.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.