Caroline Friberg från LIF Lindesberg är en av de drivande krafterna bakom de stundande sportlovsaktiviteterna i Lindesberg Arena. Foto: LIF Lindesberg
Tre föreningar går ihop och skapar aktiviteter på sportlovet
Idrottsföreningarna LIF Lindesberg, Frövi Judo och Stråssa GF går ihop och förvandlar Lindesberg Arena till ett stort lekland för sportlovslediga barn med spring i benen. Under två dagar har barn upp till årskurs 6 möjlighet att delta i en mängd olika aktiviteter så som streetbasket, uppblåsbar hinderbana, danslekar och mycket mer.
– Vi vill att det ska hända någonting roligt för de som inte åker bort på sportlovet, förklarar huvudansvarig Caroline Friberg från LIF Lindesberg.
Bakom initiativet till sportlovsaktiviteterna står handbollsklubben LIF Lindesberg med projektledare Caroline Friberg i spetsen. Hon berättar att detta är en del av föreningens satsning för att få fler barn och ungdomar i rörelse.
– Jag har en projektanställning i LIF Lindesberg där jag jobbar ut mot skolor och samarbetar med dessa för att nå ut till fler barn och unga. Jag har även kontakt med SISU som är en del i rörelsesatsningen initierat av regeringen för att öka rörelsen i skolan, det går ihop med LIF:s ambitioner att vara med ute i skolorna, därför har vi även bjudit in förskolor och fritids till våra lovaktiviteter, förklarar hon.
För att kunna erbjuda ett så varierat utbud av aktiviteter som möjligt under dagarna så bestämde man sig för att även bjuda in Frövi Judo och Stråssa GF som direkt nappade på förslaget.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
– Jag tänkte att när det finns flera salar och duktiga ungdomar i Lindesberg Arena så skulle vi kunna göra det här tillsammans. Vi tre föreningar styr upp våra aktiviteter på egen hand och har olika sätt att möta barnen på, det gör att vi får en variation av aktiviteter, det kommer bli väldigt bra, konstaterar Caroline entusiastiskt.
I de större hallarna kommer LIF Lindesberg att bland annat kunna erbjuda handbollsaktiviteter, hinderbanor, mjukisspel och streethandboll. I Dojon (judosalen) kommer Frövi Judo erbjuda olika aktiviteter och i Aktiviteten (spegelsalen) kommer Stråssa GF ha små dans- och musikinspirerade lekar med start varje halvtimme.
– Vi kommer att ha aktiviteter som passar de allra flesta, och nu hoppas vi på att det lockar många hit. Jag vill även avslutningsvis tacka alla ungdomar som ställer upp och hjälper till under dagarna, utan dem hade vi inte kunnat genomföra det här, det uppskattas väldigt mycket, avslutar Caroline.
Sportlovsaktiviteterna äger rum i Lindesberg Arena 20 och 21 februari, klockan 10.00-15.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.