Caroline Friberg från LIF Lindesberg är en av de drivande krafterna bakom de stundande sportlovsaktiviteterna i Lindesberg Arena. Foto: LIF Lindesberg
Tre föreningar går ihop och skapar aktiviteter på sportlovet
Idrottsföreningarna LIF Lindesberg, Frövi Judo och Stråssa GF går ihop och förvandlar Lindesberg Arena till ett stort lekland för sportlovslediga barn med spring i benen. Under två dagar har barn upp till årskurs 6 möjlighet att delta i en mängd olika aktiviteter så som streetbasket, uppblåsbar hinderbana, danslekar och mycket mer.
– Vi vill att det ska hända någonting roligt för de som inte åker bort på sportlovet, förklarar huvudansvarig Caroline Friberg från LIF Lindesberg.
Bakom initiativet till sportlovsaktiviteterna står handbollsklubben LIF Lindesberg med projektledare Caroline Friberg i spetsen. Hon berättar att detta är en del av föreningens satsning för att få fler barn och ungdomar i rörelse.
– Jag har en projektanställning i LIF Lindesberg där jag jobbar ut mot skolor och samarbetar med dessa för att nå ut till fler barn och unga. Jag har även kontakt med SISU som är en del i rörelsesatsningen initierat av regeringen för att öka rörelsen i skolan, det går ihop med LIF:s ambitioner att vara med ute i skolorna, därför har vi även bjudit in förskolor och fritids till våra lovaktiviteter, förklarar hon.
För att kunna erbjuda ett så varierat utbud av aktiviteter som möjligt under dagarna så bestämde man sig för att även bjuda in Frövi Judo och Stråssa GF som direkt nappade på förslaget.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
– Jag tänkte att när det finns flera salar och duktiga ungdomar i Lindesberg Arena så skulle vi kunna göra det här tillsammans. Vi tre föreningar styr upp våra aktiviteter på egen hand och har olika sätt att möta barnen på, det gör att vi får en variation av aktiviteter, det kommer bli väldigt bra, konstaterar Caroline entusiastiskt.
I de större hallarna kommer LIF Lindesberg att bland annat kunna erbjuda handbollsaktiviteter, hinderbanor, mjukisspel och streethandboll. I Dojon (judosalen) kommer Frövi Judo erbjuda olika aktiviteter och i Aktiviteten (spegelsalen) kommer Stråssa GF ha små dans- och musikinspirerade lekar med start varje halvtimme.
– Vi kommer att ha aktiviteter som passar de allra flesta, och nu hoppas vi på att det lockar många hit. Jag vill även avslutningsvis tacka alla ungdomar som ställer upp och hjälper till under dagarna, utan dem hade vi inte kunnat genomföra det här, det uppskattas väldigt mycket, avslutar Caroline.
Sportlovsaktiviteterna äger rum i Lindesberg Arena 20 och 21 februari, klockan 10.00-15.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda...
Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.