Caroline Friberg från LIF Lindesberg är en av de drivande krafterna bakom de stundande sportlovsaktiviteterna i Lindesberg Arena. Foto: LIF Lindesberg
Tre föreningar går ihop och skapar aktiviteter på sportlovet
Idrottsföreningarna LIF Lindesberg, Frövi Judo och Stråssa GF går ihop och förvandlar Lindesberg Arena till ett stort lekland för sportlovslediga barn med spring i benen. Under två dagar har barn upp till årskurs 6 möjlighet att delta i en mängd olika aktiviteter så som streetbasket, uppblåsbar hinderbana, danslekar och mycket mer.
– Vi vill att det ska hända någonting roligt för de som inte åker bort på sportlovet, förklarar huvudansvarig Caroline Friberg från LIF Lindesberg.
Bakom initiativet till sportlovsaktiviteterna står handbollsklubben LIF Lindesberg med projektledare Caroline Friberg i spetsen. Hon berättar att detta är en del av föreningens satsning för att få fler barn och ungdomar i rörelse.
– Jag har en projektanställning i LIF Lindesberg där jag jobbar ut mot skolor och samarbetar med dessa för att nå ut till fler barn och unga. Jag har även kontakt med SISU som är en del i rörelsesatsningen initierat av regeringen för att öka rörelsen i skolan, det går ihop med LIF:s ambitioner att vara med ute i skolorna, därför har vi även bjudit in förskolor och fritids till våra lovaktiviteter, förklarar hon.
För att kunna erbjuda ett så varierat utbud av aktiviteter som möjligt under dagarna så bestämde man sig för att även bjuda in Frövi Judo och Stråssa GF som direkt nappade på förslaget.
Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
– Jag tänkte att när det finns flera salar och duktiga ungdomar i Lindesberg Arena så skulle vi kunna göra det här tillsammans. Vi tre föreningar styr upp våra aktiviteter på egen hand och har olika sätt att möta barnen på, det gör att vi får en variation av aktiviteter, det kommer bli väldigt bra, konstaterar Caroline entusiastiskt.
I de större hallarna kommer LIF Lindesberg att bland annat kunna erbjuda handbollsaktiviteter, hinderbanor, mjukisspel och streethandboll. I Dojon (judosalen) kommer Frövi Judo erbjuda olika aktiviteter och i Aktiviteten (spegelsalen) kommer Stråssa GF ha små dans- och musikinspirerade lekar med start varje halvtimme.
– Vi kommer att ha aktiviteter som passar de allra flesta, och nu hoppas vi på att det lockar många hit. Jag vill även avslutningsvis tacka alla ungdomar som ställer upp och hjälper till under dagarna, utan dem hade vi inte kunnat genomföra det här, det uppskattas väldigt mycket, avslutar Caroline.
Sportlovsaktiviteterna äger rum i Lindesberg Arena 20 och 21 februari, klockan 10.00-15.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...