Kjell Söderberg har tre förslag för att rädda skolan i Vedevåg. Foto: Privat
Tre förslag att rädda skolan i Vedevåg
INSÄNDARE: När vi flyttade till Lindesberg 1967 var det en stad i kris. Bergbolagen som under några år på 50-talet hade 700 anställda, hade gått i konkurs under hösten 1958. Det hade också funnits flera skofabriker i Lindesberg. Skotillverkningen lades ner under 60-talet.
Då klev de styrande socialdemokraterna fram och lyckades vända trenden. En ny Volvofabrik byggdes vilket medförde att flera nya företag etablerade sig i kommunen. Jag har återvänt till Lindesberg och möts av en kommun med dålig ekonomi. De styrande borgerliga partierna verkar stå handfallna inför vad som måste göras för att komma till rätta med kommunens problem. Lindesberg ligger i botten när det gäller företagsrankingen i Sverige. Den borgerliga regeringen har minskat på statsbidragen till vården, vilket allvarligt hotar Lindesbergs lasarett och medfört privatisering av flera vårdcentraler i kommunen. När det gäller skolan skulle högstadiet i Storå försvinna. Det har också förekommit diskussioner om att stänga Vedevågs skola. Det skulle få allvarliga konsekvenser för orten. Jag har undersökt vad som kan göras för att rädda skolan i Vedevåg.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Här är mina förslag:
1. Det går 47 elever idag i Vedevågs skola. De närmaste åren kommer elevantalet att minska. Trots detta har kommunfullmäktige beslutat att årskurs 6 skall placeras i Frövi. Låt årskurs 6 eleverna gå kvar i Vedevåg för att öka antalet elever på skolan.
2. Vedevåg är en trevlig ort, som ligger nära både Lindesberg och Örebro. Problemet är att det finns få arbetsplatser på orten. Däremot ser sysselsättningen bättre ut i Frövi med både en expanderande kriminalvård och en stor tomatodling. Många av de som jobbar i Frövi bor i Örebro. Här har Vedevåg chansen att locka till sig nya innevånare. Då krävs att det finns goda förbindelser, såsom en tågstation och en väl fungerande busstrafik. Varför inte göra som i Avesta, Kiruna och Tallinn och erbjuda nolltaxa? Gratis bussar har medfört en ökad inflyttningen till dessa orter.
3. Jag har ukrainsk bakgrund och har därför engagerat mig i Ukraina. Jag har också arbetat i skolan i Finland och i Vasa startades en vårdkurs för ukrainare. Det blev succé. Förutom ett ökat antal elever fick kommunen utbildad vårdpersonal. Varför inte göra samma sak i Vedevåg? Det finns mängder med bidrag att söka. Jag hjälper gärna till eftersom jag har många kontakter med ukrainare. Jag har också arbetat 40 år inom skolväsendet, så jag känner till rutinerna för att starta nya utbildningar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Bildspecial: Studentkarnevalen 2026
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen...
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...