Kjell Söderberg har tre förslag för att rädda skolan i Vedevåg. Foto: Privat
Tre förslag att rädda skolan i Vedevåg
INSÄNDARE: När vi flyttade till Lindesberg 1967 var det en stad i kris. Bergbolagen som under några år på 50-talet hade 700 anställda, hade gått i konkurs under hösten 1958. Det hade också funnits flera skofabriker i Lindesberg. Skotillverkningen lades ner under 60-talet.
Då klev de styrande socialdemokraterna fram och lyckades vända trenden. En ny Volvofabrik byggdes vilket medförde att flera nya företag etablerade sig i kommunen. Jag har återvänt till Lindesberg och möts av en kommun med dålig ekonomi. De styrande borgerliga partierna verkar stå handfallna inför vad som måste göras för att komma till rätta med kommunens problem. Lindesberg ligger i botten när det gäller företagsrankingen i Sverige. Den borgerliga regeringen har minskat på statsbidragen till vården, vilket allvarligt hotar Lindesbergs lasarett och medfört privatisering av flera vårdcentraler i kommunen. När det gäller skolan skulle högstadiet i Storå försvinna. Det har också förekommit diskussioner om att stänga Vedevågs skola. Det skulle få allvarliga konsekvenser för orten. Jag har undersökt vad som kan göras för att rädda skolan i Vedevåg.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Här är mina förslag:
1. Det går 47 elever idag i Vedevågs skola. De närmaste åren kommer elevantalet att minska. Trots detta har kommunfullmäktige beslutat att årskurs 6 skall placeras i Frövi. Låt årskurs 6 eleverna gå kvar i Vedevåg för att öka antalet elever på skolan.
2. Vedevåg är en trevlig ort, som ligger nära både Lindesberg och Örebro. Problemet är att det finns få arbetsplatser på orten. Däremot ser sysselsättningen bättre ut i Frövi med både en expanderande kriminalvård och en stor tomatodling. Många av de som jobbar i Frövi bor i Örebro. Här har Vedevåg chansen att locka till sig nya innevånare. Då krävs att det finns goda förbindelser, såsom en tågstation och en väl fungerande busstrafik. Varför inte göra som i Avesta, Kiruna och Tallinn och erbjuda nolltaxa? Gratis bussar har medfört en ökad inflyttningen till dessa orter.
3. Jag har ukrainsk bakgrund och har därför engagerat mig i Ukraina. Jag har också arbetat i skolan i Finland och i Vasa startades en vårdkurs för ukrainare. Det blev succé. Förutom ett ökat antal elever fick kommunen utbildad vårdpersonal. Varför inte göra samma sak i Vedevåg? Det finns mängder med bidrag att söka. Jag hjälper gärna till eftersom jag har många kontakter med ukrainare. Jag har också arbetat 40 år inom skolväsendet, så jag känner till rutinerna för att starta nya utbildningar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
12 december 2025 klockan 18:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln