Kjell Söderberg har tre förslag för att rädda skolan i Vedevåg. Foto: Privat
Tre förslag att rädda skolan i Vedevåg
INSÄNDARE: När vi flyttade till Lindesberg 1967 var det en stad i kris. Bergbolagen som under några år på 50-talet hade 700 anställda, hade gått i konkurs under hösten 1958. Det hade också funnits flera skofabriker i Lindesberg. Skotillverkningen lades ner under 60-talet.
Då klev de styrande socialdemokraterna fram och lyckades vända trenden. En ny Volvofabrik byggdes vilket medförde att flera nya företag etablerade sig i kommunen. Jag har återvänt till Lindesberg och möts av en kommun med dålig ekonomi. De styrande borgerliga partierna verkar stå handfallna inför vad som måste göras för att komma till rätta med kommunens problem. Lindesberg ligger i botten när det gäller företagsrankingen i Sverige. Den borgerliga regeringen har minskat på statsbidragen till vården, vilket allvarligt hotar Lindesbergs lasarett och medfört privatisering av flera vårdcentraler i kommunen. När det gäller skolan skulle högstadiet i Storå försvinna. Det har också förekommit diskussioner om att stänga Vedevågs skola. Det skulle få allvarliga konsekvenser för orten. Jag har undersökt vad som kan göras för att rädda skolan i Vedevåg.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Här är mina förslag:
1. Det går 47 elever idag i Vedevågs skola. De närmaste åren kommer elevantalet att minska. Trots detta har kommunfullmäktige beslutat att årskurs 6 skall placeras i Frövi. Låt årskurs 6 eleverna gå kvar i Vedevåg för att öka antalet elever på skolan.
2. Vedevåg är en trevlig ort, som ligger nära både Lindesberg och Örebro. Problemet är att det finns få arbetsplatser på orten. Däremot ser sysselsättningen bättre ut i Frövi med både en expanderande kriminalvård och en stor tomatodling. Många av de som jobbar i Frövi bor i Örebro. Här har Vedevåg chansen att locka till sig nya innevånare. Då krävs att det finns goda förbindelser, såsom en tågstation och en väl fungerande busstrafik. Varför inte göra som i Avesta, Kiruna och Tallinn och erbjuda nolltaxa? Gratis bussar har medfört en ökad inflyttningen till dessa orter.
3. Jag har ukrainsk bakgrund och har därför engagerat mig i Ukraina. Jag har också arbetat i skolan i Finland och i Vasa startades en vårdkurs för ukrainare. Det blev succé. Förutom ett ökat antal elever fick kommunen utbildad vårdpersonal. Varför inte göra samma sak i Vedevåg? Det finns mängder med bidrag att söka. Jag hjälper gärna till eftersom jag har många kontakter med ukrainare. Jag har också arbetat 40 år inom skolväsendet, så jag känner till rutinerna för att starta nya utbildningar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...