Kjell Söderberg har tre förslag för att rädda skolan i Vedevåg. Foto: Privat
Tre förslag att rädda skolan i Vedevåg
INSÄNDARE: När vi flyttade till Lindesberg 1967 var det en stad i kris. Bergbolagen som under några år på 50-talet hade 700 anställda, hade gått i konkurs under hösten 1958. Det hade också funnits flera skofabriker i Lindesberg. Skotillverkningen lades ner under 60-talet.
Då klev de styrande socialdemokraterna fram och lyckades vända trenden. En ny Volvofabrik byggdes vilket medförde att flera nya företag etablerade sig i kommunen. Jag har återvänt till Lindesberg och möts av en kommun med dålig ekonomi. De styrande borgerliga partierna verkar stå handfallna inför vad som måste göras för att komma till rätta med kommunens problem. Lindesberg ligger i botten när det gäller företagsrankingen i Sverige. Den borgerliga regeringen har minskat på statsbidragen till vården, vilket allvarligt hotar Lindesbergs lasarett och medfört privatisering av flera vårdcentraler i kommunen. När det gäller skolan skulle högstadiet i Storå försvinna. Det har också förekommit diskussioner om att stänga Vedevågs skola. Det skulle få allvarliga konsekvenser för orten. Jag har undersökt vad som kan göras för att rädda skolan i Vedevåg.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Här är mina förslag:
1. Det går 47 elever idag i Vedevågs skola. De närmaste åren kommer elevantalet att minska. Trots detta har kommunfullmäktige beslutat att årskurs 6 skall placeras i Frövi. Låt årskurs 6 eleverna gå kvar i Vedevåg för att öka antalet elever på skolan.
2. Vedevåg är en trevlig ort, som ligger nära både Lindesberg och Örebro. Problemet är att det finns få arbetsplatser på orten. Däremot ser sysselsättningen bättre ut i Frövi med både en expanderande kriminalvård och en stor tomatodling. Många av de som jobbar i Frövi bor i Örebro. Här har Vedevåg chansen att locka till sig nya innevånare. Då krävs att det finns goda förbindelser, såsom en tågstation och en väl fungerande busstrafik. Varför inte göra som i Avesta, Kiruna och Tallinn och erbjuda nolltaxa? Gratis bussar har medfört en ökad inflyttningen till dessa orter.
3. Jag har ukrainsk bakgrund och har därför engagerat mig i Ukraina. Jag har också arbetat i skolan i Finland och i Vasa startades en vårdkurs för ukrainare. Det blev succé. Förutom ett ökat antal elever fick kommunen utbildad vårdpersonal. Varför inte göra samma sak i Vedevåg? Det finns mängder med bidrag att söka. Jag hjälper gärna till eftersom jag har många kontakter med ukrainare. Jag har också arbetat 40 år inom skolväsendet, så jag känner till rutinerna för att starta nya utbildningar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...