Kjell Söderberg har tre förslag för att rädda skolan i Vedevåg. Foto: Privat
Tre förslag att rädda skolan i Vedevåg
INSÄNDARE: När vi flyttade till Lindesberg 1967 var det en stad i kris. Bergbolagen som under några år på 50-talet hade 700 anställda, hade gått i konkurs under hösten 1958. Det hade också funnits flera skofabriker i Lindesberg. Skotillverkningen lades ner under 60-talet.
Då klev de styrande socialdemokraterna fram och lyckades vända trenden. En ny Volvofabrik byggdes vilket medförde att flera nya företag etablerade sig i kommunen. Jag har återvänt till Lindesberg och möts av en kommun med dålig ekonomi. De styrande borgerliga partierna verkar stå handfallna inför vad som måste göras för att komma till rätta med kommunens problem. Lindesberg ligger i botten när det gäller företagsrankingen i Sverige. Den borgerliga regeringen har minskat på statsbidragen till vården, vilket allvarligt hotar Lindesbergs lasarett och medfört privatisering av flera vårdcentraler i kommunen. När det gäller skolan skulle högstadiet i Storå försvinna. Det har också förekommit diskussioner om att stänga Vedevågs skola. Det skulle få allvarliga konsekvenser för orten. Jag har undersökt vad som kan göras för att rädda skolan i Vedevåg.
Arkivfoto: Camilla Lagerman
Här är mina förslag:
1. Det går 47 elever idag i Vedevågs skola. De närmaste åren kommer elevantalet att minska. Trots detta har kommunfullmäktige beslutat att årskurs 6 skall placeras i Frövi. Låt årskurs 6 eleverna gå kvar i Vedevåg för att öka antalet elever på skolan.
2. Vedevåg är en trevlig ort, som ligger nära både Lindesberg och Örebro. Problemet är att det finns få arbetsplatser på orten. Däremot ser sysselsättningen bättre ut i Frövi med både en expanderande kriminalvård och en stor tomatodling. Många av de som jobbar i Frövi bor i Örebro. Här har Vedevåg chansen att locka till sig nya innevånare. Då krävs att det finns goda förbindelser, såsom en tågstation och en väl fungerande busstrafik. Varför inte göra som i Avesta, Kiruna och Tallinn och erbjuda nolltaxa? Gratis bussar har medfört en ökad inflyttningen till dessa orter.
3. Jag har ukrainsk bakgrund och har därför engagerat mig i Ukraina. Jag har också arbetat i skolan i Finland och i Vasa startades en vårdkurs för ukrainare. Det blev succé. Förutom ett ökat antal elever fick kommunen utbildad vårdpersonal. Varför inte göra samma sak i Vedevåg? Det finns mängder med bidrag att söka. Jag hjälper gärna till eftersom jag har många kontakter med ukrainare. Jag har också arbetat 40 år inom skolväsendet, så jag känner till rutinerna för att starta nya utbildningar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...