I julas agerade Sara Aspling och hennes vänner i Trygg Vuxen jultomtar, då de delade ut julklappar till ett flertal av kommunens ungdomar. Nu har tomtekostymen bytts ut mot sommarkläder när föreningen bjuder in till en trivseldag där ungdomar och vuxna kan finna gemenskap och samtidigt utmana varandra i olika lekar.
– Man måste ju starta någonstans och vi kan bara hoppas att så många som möjligt kommer, säger Sara.
På söndag 26 juni bjuder Trygg Vuxen med Sara Aspling i spetsen in både unga och gamla till en trivseldag på grönområdet bakom Lindeskolan. Förutom att knyta kontakter och finna gemenskap ges även möjligheten att utmana varandra i ett antal olika lekar, såsom dragkamp, brännboll och kubb.
– Det är tänkt att vara en mötesplats för alla och jag skulle gärna se att äldre människor kommer ner och umgås en stund. Det är bara att ta med sig en fikakorg och komma ner, säger Sara glatt.
Klockan 12.00 inleds aktiviteterna, som väntas pågå fram till klockan 16.00, där även de yngre barnen kan hitta roliga saker att sysselsätta sig med.
– Det finns brännbollsset för de mindre barnen och jag har köpt en massa vattenpistoler som de kan leka med, skrattar Sara.
Förutom det har man även ordnat med ponnyridning och ansiktsmålning, men den planerade grillningen väljer man dock att ställa in på grund av det varma och torra vädret.
– Vi hade tänkt att ställa upp grillar, men med tanke på brandrisken hoppar vi över det, säger Sara.
Inför söndagens trivseldag hoppas Sara att så många som möjligt tar tillfället i akt och kommer ner till Lindeskolans grönområde för några timmars lek och fika, men hon efterlyser samtidigt mer engagemang från fler vuxna.
– Man måste ju starta någonstans och vi kan bara hoppas att så många som möjligt kommer. Problemet är att jag driver det mesta helt själv, med stöd från några enstaka andra. Det här gör ju jag på frivillig basis för mina egna pengar, men det hade ju varit roligt om fler ville hjälpa till, avslutar hon.
Trivseldagen äger rum söndagen 26 juni klockan 12.00-16.00 på grönområdet bakom Lindeskolan.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.