I julas agerade Sara Aspling och hennes vänner i Trygg Vuxen jultomtar, då de delade ut julklappar till ett flertal av kommunens ungdomar. Nu har tomtekostymen bytts ut mot sommarkläder när föreningen bjuder in till en trivseldag där ungdomar och vuxna kan finna gemenskap och samtidigt utmana varandra i olika lekar.
– Man måste ju starta någonstans och vi kan bara hoppas att så många som möjligt kommer, säger Sara.
På söndag 26 juni bjuder Trygg Vuxen med Sara Aspling i spetsen in både unga och gamla till en trivseldag på grönområdet bakom Lindeskolan. Förutom att knyta kontakter och finna gemenskap ges även möjligheten att utmana varandra i ett antal olika lekar, såsom dragkamp, brännboll och kubb.
– Det är tänkt att vara en mötesplats för alla och jag skulle gärna se att äldre människor kommer ner och umgås en stund. Det är bara att ta med sig en fikakorg och komma ner, säger Sara glatt.
Klockan 12.00 inleds aktiviteterna, som väntas pågå fram till klockan 16.00, där även de yngre barnen kan hitta roliga saker att sysselsätta sig med.
– Det finns brännbollsset för de mindre barnen och jag har köpt en massa vattenpistoler som de kan leka med, skrattar Sara.
Förutom det har man även ordnat med ponnyridning och ansiktsmålning, men den planerade grillningen väljer man dock att ställa in på grund av det varma och torra vädret.
– Vi hade tänkt att ställa upp grillar, men med tanke på brandrisken hoppar vi över det, säger Sara.
Inför söndagens trivseldag hoppas Sara att så många som möjligt tar tillfället i akt och kommer ner till Lindeskolans grönområde för några timmars lek och fika, men hon efterlyser samtidigt mer engagemang från fler vuxna.
– Man måste ju starta någonstans och vi kan bara hoppas att så många som möjligt kommer. Problemet är att jag driver det mesta helt själv, med stöd från några enstaka andra. Det här gör ju jag på frivillig basis för mina egna pengar, men det hade ju varit roligt om fler ville hjälpa till, avslutar hon.
Trivseldagen äger rum söndagen 26 juni klockan 12.00-16.00 på grönområdet bakom Lindeskolan.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.