I julas agerade Sara Aspling och hennes vänner i Trygg Vuxen jultomtar, då de delade ut julklappar till ett flertal av kommunens ungdomar. Nu har tomtekostymen bytts ut mot sommarkläder när föreningen bjuder in till en trivseldag där ungdomar och vuxna kan finna gemenskap och samtidigt utmana varandra i olika lekar.
– Man måste ju starta någonstans och vi kan bara hoppas att så många som möjligt kommer, säger Sara.
På söndag 26 juni bjuder Trygg Vuxen med Sara Aspling i spetsen in både unga och gamla till en trivseldag på grönområdet bakom Lindeskolan. Förutom att knyta kontakter och finna gemenskap ges även möjligheten att utmana varandra i ett antal olika lekar, såsom dragkamp, brännboll och kubb.
– Det är tänkt att vara en mötesplats för alla och jag skulle gärna se att äldre människor kommer ner och umgås en stund. Det är bara att ta med sig en fikakorg och komma ner, säger Sara glatt.
Klockan 12.00 inleds aktiviteterna, som väntas pågå fram till klockan 16.00, där även de yngre barnen kan hitta roliga saker att sysselsätta sig med.
– Det finns brännbollsset för de mindre barnen och jag har köpt en massa vattenpistoler som de kan leka med, skrattar Sara.
Förutom det har man även ordnat med ponnyridning och ansiktsmålning, men den planerade grillningen väljer man dock att ställa in på grund av det varma och torra vädret.
– Vi hade tänkt att ställa upp grillar, men med tanke på brandrisken hoppar vi över det, säger Sara.
Inför söndagens trivseldag hoppas Sara att så många som möjligt tar tillfället i akt och kommer ner till Lindeskolans grönområde för några timmars lek och fika, men hon efterlyser samtidigt mer engagemang från fler vuxna.
– Man måste ju starta någonstans och vi kan bara hoppas att så många som möjligt kommer. Problemet är att jag driver det mesta helt själv, med stöd från några enstaka andra. Det här gör ju jag på frivillig basis för mina egna pengar, men det hade ju varit roligt om fler ville hjälpa till, avslutar hon.
Trivseldagen äger rum söndagen 26 juni klockan 12.00-16.00 på grönområdet bakom Lindeskolan.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.