Länge såg det hopplöst ut för den svartvita hankatten Våfflan, som sedan i fredags suttit fast 20 meter upp i en tall. Men under tisdagseftermiddagen kunde han slutligen räddas efter en hjälteinsats av arboristen Samuel Casco.
Under flera dygn satt den drygt fyraårige katten fast, utan vare sig vatten eller mat och i stundtals gassande solsken. Många eldsjälar engagerade sig i Våfflans öde, som under tisdagen äntligen kunde få en lycklig upplösning.
Dagens hjälte, Samuel Casco. Foto: Camilla Lagerman
Melissa Andersson och hennes sambo Samuel Ketola satte sig i bilen och åkte från sitt hem i Fanthyttan för att försöka bistå med hjälp. Båda är engagerade i organisationen Hemlösa Tassar, som hjälper och räddar katter som av olika anledningar hamnat i knipa. Tillsammans med Alexander Lindström från Kopparberg försökte de febrilt få ner katten från det höga trädet, men utan resultat.
– Det har varit folk här hela tiden, det är jättemånga som har hjälpt till, både ägarna till katten och andra människor med stora hjärtan, berättar Melissa något rörd.
Strax efter kl 15 på tisdagen kom så äntligen räddningen i form av arboristen Samuel Casco från Örebro. Med många års erfarenhet i bagaget klättrade han snabbt upp för stammen, och lyckades få ned Våfflan i säcken som Samuel fäst i sin sele.
Färden ned gick snabbt och smidigt, men Våfflan som var märkbart skärrad av händelsen, hann aldrig tacka sin räddare utan tog istället till flykten när buren skulle stängas. Kissen sprang sedan med raskt fart i riktning mot sitt hem.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...