Polisen har under förmiddagen gripit två personer som på sannolika skäl misstänks för inbrottet vid Näringslivscentrum på Kullgatan i Lindesberg. Det var natten till fredag som tjuvarna tagit sig in i lokalerna med en nyckel som man tidigare stulit inne i huset under dagtid. En av de misstänkta har deltagit i verksamheten i huset och därför haft tillgång till samtliga rum, förklarar polisen. Han har troligen stulit nyckeln nyligen eller rent av gjort en kopia av den tidigare i syfte att utföra brottet. Polisen har gjort husrannsakan i de båda männens bostäder och funnit gods som försvunnit från Näringslivscenter, bland annat det mesta av de pengar som stals i natt från ett skåp inne i huset. Sammanlagt försvann 7500 kr och av dessa hittades 6500 kr i en väska i den enes bostad.
Tjuvarna passade även på att göra en liten påhälsning i en av chefernas bostad då denne var bortrest i natt. Man hade varit så pass kall att man stulit chefens nyckel från kontoret och åkt hem och gått in i bostaden. En plånbok är det som hittills konstaterats som stöldgods från bostaden. Plånboken är även den omhändertagen av polisen efter husrannsakan hos de misstänkta. Polisen tror nu att detta kan leda till mycket mer än att nattens stölder klarats upp. De båda misstänka är i 25-30-årsåldern och är inte helt okända för polisen sedan tidigare. De sitter nu anhållna i Örebro.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som fortsatte in på länsväg 249 och därmed blev ett ärende för vårt polisområde. Dramatiken fick sitt slut i höjd med Vedevåg, där man med hjälp av spikmatta fick stopp på vansinnesfärden.
– Det gick i höga hastigheter vid tillfällen, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Missade du när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva karnevalstämningen som fyllde Lindesbergs gator och torg.
Dagligen kan vi läsa insändare om det kritiska läget i förskolan på olika platser i Sverige, och Lindesbergs kommun är dessvärre inte något undantag! Våra förutsättningar blir allt sämre och sämre. Var är vi på väg? De senaste årtiondena har det skett en stor samhällsförändring som kräver att alla jobbar heltid. Detta leder till att många barn vistas i förskolan mer än heltid vilket gör att det blir svårare för oss att få våra resurser att räcka till.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs församlingshem delades två stipendier ut till glada mottagare. Syskonen Linus och Tova Friman tilldelades årets kulturstipendium för sin målmedvetenhet och kärlek till sitt hantverk. Årets föreningsledarstipendium gick till Ingegerd Karlsson för hennes engagemang som ledare i Lindesbergs AGF.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.