En kvinna blev i lördags hotad av sin före detta sambo med en kniv. Mannen och kvinnan har ett barn tillsammans och fadern har tidigare haft besöksförbud efter en vårdnadstvist. Förbudet har nu upphört och när kvinnan skjutsade barnet till farfadern, där förövrigt pappan fanns, slutade det med att hon blev hotad till livet. När hon skulle köra därifrån hoppade mannen in på passagerarsätet och bad henne köra ut ur stan. Hon vägrade dock och körde runt i centrum i rädsla för vad han skulle göra med henne. Han plockade då fram en fruktkniv och håller den mot hennes kropp och skriker: ”Kör rakt fram annars sticker jag dig.” I ren panik hoppar hon då ur bilen i farten. Hon lyckas undkomma oskadd ur dramat och tar sig till polisstationen där hon får hjälp av en patrull som skickas upp från Örebro. Mannen är för polisen känd.
Knivman på Hagaberg
Vid ungefär samma tid som ovanstående händelse blir en annan kvinna hotad av en för henne inte helt okänd man på Björkhyttevägen i Lindesberg. Kvinnan var ute på en promenad med en bekant när plötsligt en bil stannar och en man hoppar ut och sliter tag i hennes hår. Han försöker att brotta ner henne på marken men misslyckas med detta. Han tar då fram en fällkniv och riktar fler hugg mot kroppen på henne, men hon lyckas undvika att bli träffad. Gärningsmannen säger till kvinnan: ”Du ska bort, du ska dö tattarjävel.” Mannen är sedan tidigare känd av polisen, och vittnen till händelsen finns.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.