En kvinna blev i lördags hotad av sin före detta sambo med en kniv. Mannen och kvinnan har ett barn tillsammans och fadern har tidigare haft besöksförbud efter en vårdnadstvist. Förbudet har nu upphört och när kvinnan skjutsade barnet till farfadern, där förövrigt pappan fanns, slutade det med att hon blev hotad till livet. När hon skulle köra därifrån hoppade mannen in på passagerarsätet och bad henne köra ut ur stan. Hon vägrade dock och körde runt i centrum i rädsla för vad han skulle göra med henne. Han plockade då fram en fruktkniv och håller den mot hennes kropp och skriker: ”Kör rakt fram annars sticker jag dig.” I ren panik hoppar hon då ur bilen i farten. Hon lyckas undkomma oskadd ur dramat och tar sig till polisstationen där hon får hjälp av en patrull som skickas upp från Örebro. Mannen är för polisen känd.
Knivman på Hagaberg
Vid ungefär samma tid som ovanstående händelse blir en annan kvinna hotad av en för henne inte helt okänd man på Björkhyttevägen i Lindesberg. Kvinnan var ute på en promenad med en bekant när plötsligt en bil stannar och en man hoppar ut och sliter tag i hennes hår. Han försöker att brotta ner henne på marken men misslyckas med detta. Han tar då fram en fällkniv och riktar fler hugg mot kroppen på henne, men hon lyckas undvika att bli träffad. Gärningsmannen säger till kvinnan: ”Du ska bort, du ska dö tattarjävel.” Mannen är sedan tidigare känd av polisen, och vittnen till händelsen finns.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.