Bra idéer får inte hamna i bakvattnet och skvalpa omkring i ett år eller två för att sedan försvinna utan att det blev något mer än bara en idé. Att gå från idé till handling med kort startsträcka är mottot för Mattias Eriksson och den nystartade ekonomiska föreningen bakom logotypen Upplev Lindesberg. Syftet med Upplev Lindesberg är att fånga upp och genomföra projekt som steg för steg lyfter Lindesbergs status.
Den ekonomiska föreningen består av Bergslagens Sparbank, Egeryds Fastigheter, Hemköp och ICA Supermarket. Tillsammans driver de Upplev Lindesberg där Mattias Eriksson har fått uppdraget att hålla i rodret och verkställa de uppdrag som man åtar sig stötta och genomföra. Deras arbete påbörjades visserligen redan i våras, 1 maj, men det var i slutet av förra veckan som namnet blev lite mer allmänt känt. Då ”flaggade” man nämligen för initiativet på parkeringshusets fasad för alla förbipasserande.
-Den är svår att missa, jag tror många har hajat till, ler Mattias och tittar upp mot fanan.
Samtidigt lanserade man hemsidan också.
Precis på samma sätt som marknadsföringen sticker ut, är det tänkt att de själva skall sticka ut – hakan.
-Vi måste sticka ut hakan lite och tala om ett Lindesberg som är Bergslagens huvudstad, en underbar plats att uppleva, säger Mattias.
Men resan dit är egentligen bara påbörjad, för visst saknas det mycket i Lindesberg idag.
-Där kommer min roll in i bilden. Jag kommer att fånga upp och fullfölja idéer som är genomförbara och här kan faktiskt alla vara med och påverka. Min uppgift är att samordna, att arbeta med intressegrupper som representerar föreningar, företag eller privatpersoner, berättar han.
Just nu har man flera uppslag som kan resultera i nya inslag i Lindesberg. Det är dock för tidigt att avslöja några detaljer.
-Det enda jag kan prata högt om är det första projektet vi åtog oss. Det handlar om att installera stora, digitala skyltar i anslutning till infarterna, informationsskyltar som får förbipasserande att lägga märke till oss och vill besöka stan, säger Mattias.
De digitala skyltarna kommer att ha en storlek om 14,7 kvadratmeter och finansieras av föreningen.
-Men det är mycket annat på gång också. Det känns som att vi har kommit väldigt långt på mycket kort tid. Jag hoppas och tror att mycket är genomförbart, vissa grejer är riktigt, riktigt bra, hintar Mattias Eriksson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.