Bra idéer får inte hamna i bakvattnet och skvalpa omkring i ett år eller två för att sedan försvinna utan att det blev något mer än bara en idé. Att gå från idé till handling med kort startsträcka är mottot för Mattias Eriksson och den nystartade ekonomiska föreningen bakom logotypen Upplev Lindesberg. Syftet med Upplev Lindesberg är att fånga upp och genomföra projekt som steg för steg lyfter Lindesbergs status.
Den ekonomiska föreningen består av Bergslagens Sparbank, Egeryds Fastigheter, Hemköp och ICA Supermarket. Tillsammans driver de Upplev Lindesberg där Mattias Eriksson har fått uppdraget att hålla i rodret och verkställa de uppdrag som man åtar sig stötta och genomföra. Deras arbete påbörjades visserligen redan i våras, 1 maj, men det var i slutet av förra veckan som namnet blev lite mer allmänt känt. Då ”flaggade” man nämligen för initiativet på parkeringshusets fasad för alla förbipasserande.
-Den är svår att missa, jag tror många har hajat till, ler Mattias och tittar upp mot fanan.
Samtidigt lanserade man hemsidan också.
Precis på samma sätt som marknadsföringen sticker ut, är det tänkt att de själva skall sticka ut – hakan.
-Vi måste sticka ut hakan lite och tala om ett Lindesberg som är Bergslagens huvudstad, en underbar plats att uppleva, säger Mattias.
Men resan dit är egentligen bara påbörjad, för visst saknas det mycket i Lindesberg idag.
-Där kommer min roll in i bilden. Jag kommer att fånga upp och fullfölja idéer som är genomförbara och här kan faktiskt alla vara med och påverka. Min uppgift är att samordna, att arbeta med intressegrupper som representerar föreningar, företag eller privatpersoner, berättar han.
Just nu har man flera uppslag som kan resultera i nya inslag i Lindesberg. Det är dock för tidigt att avslöja några detaljer.
-Det enda jag kan prata högt om är det första projektet vi åtog oss. Det handlar om att installera stora, digitala skyltar i anslutning till infarterna, informationsskyltar som får förbipasserande att lägga märke till oss och vill besöka stan, säger Mattias.
De digitala skyltarna kommer att ha en storlek om 14,7 kvadratmeter och finansieras av föreningen.
-Men det är mycket annat på gång också. Det känns som att vi har kommit väldigt långt på mycket kort tid. Jag hoppas och tror att mycket är genomförbart, vissa grejer är riktigt, riktigt bra, hintar Mattias Eriksson.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.