Bra idéer får inte hamna i bakvattnet och skvalpa omkring i ett år eller två för att sedan försvinna utan att det blev något mer än bara en idé. Att gå från idé till handling med kort startsträcka är mottot för Mattias Eriksson och den nystartade ekonomiska föreningen bakom logotypen Upplev Lindesberg. Syftet med Upplev Lindesberg är att fånga upp och genomföra projekt som steg för steg lyfter Lindesbergs status.
Den ekonomiska föreningen består av Bergslagens Sparbank, Egeryds Fastigheter, Hemköp och ICA Supermarket. Tillsammans driver de Upplev Lindesberg där Mattias Eriksson har fått uppdraget att hålla i rodret och verkställa de uppdrag som man åtar sig stötta och genomföra. Deras arbete påbörjades visserligen redan i våras, 1 maj, men det var i slutet av förra veckan som namnet blev lite mer allmänt känt. Då ”flaggade” man nämligen för initiativet på parkeringshusets fasad för alla förbipasserande.
-Den är svår att missa, jag tror många har hajat till, ler Mattias och tittar upp mot fanan.
Samtidigt lanserade man hemsidan också.
Precis på samma sätt som marknadsföringen sticker ut, är det tänkt att de själva skall sticka ut – hakan.
-Vi måste sticka ut hakan lite och tala om ett Lindesberg som är Bergslagens huvudstad, en underbar plats att uppleva, säger Mattias.
Men resan dit är egentligen bara påbörjad, för visst saknas det mycket i Lindesberg idag.
-Där kommer min roll in i bilden. Jag kommer att fånga upp och fullfölja idéer som är genomförbara och här kan faktiskt alla vara med och påverka. Min uppgift är att samordna, att arbeta med intressegrupper som representerar föreningar, företag eller privatpersoner, berättar han.
Just nu har man flera uppslag som kan resultera i nya inslag i Lindesberg. Det är dock för tidigt att avslöja några detaljer.
-Det enda jag kan prata högt om är det första projektet vi åtog oss. Det handlar om att installera stora, digitala skyltar i anslutning till infarterna, informationsskyltar som får förbipasserande att lägga märke till oss och vill besöka stan, säger Mattias.
De digitala skyltarna kommer att ha en storlek om 14,7 kvadratmeter och finansieras av föreningen.
-Men det är mycket annat på gång också. Det känns som att vi har kommit väldigt långt på mycket kort tid. Jag hoppas och tror att mycket är genomförbart, vissa grejer är riktigt, riktigt bra, hintar Mattias Eriksson.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.