Taxirånet tidigare i år är fortfarande olöst. Polisens utredare är därför mycket angelägna om att få kontakt med en ung kvinna som eventuellt såg rånarna den aktuella kvällen. -Vi skulle verkligen uppskatta om hon tog kontakt med oss, kommenterar Jorma Harjamäki, Lindesbergspolisen.
Taxirånet inträffade vid 23:30-tiden den 8:e mars i år. Platsen var Brotorpsgatan i bostadsområdet Brodalen. Men hela den här rånarhistorien började på en adress flera mil bort: i Örebro. Taxichauffören fick en körning från Örebro till Lindesberg. De två ”kunderna” började uppträda lite underligt under resans gång och strax utanför Lindesbergs stadsgräns överföll de chauffören. Under hot tvingades han att köra till olika adresser i centrum innan de slutligen kom till Brotorpsgatan, där rånet sedan fullbordades. Under tumultet blev chauffören knivhuggen i benet.
Enligt polisen skall en ung kvinna i 20-årsåldern ha promenerat längs med den gata som rånet inträffade på. För att klarlägga huruvida denna person har vittnesuppgifter eller inte, söker polisen nu kontakt med henne.
-Det skulle vara väldigt bra att få kontakt med henne och se om hon kan tillföra detaljer till utredningen. Allt vi vet om henne, är att hon är i 20-årsåldern och befann sig på platsen. Hon kom gåendes men kan eventuellt ha lett en cykel vid sin sida, berättar Harjamäki.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.