25-årige Tajinder Singh från Stockholm vill ta över och driva Folkan #13 i ett för Lindesberg skräddarsytt nattklubbskoncept. På fredagskvällen kommer man ha en liten smygpremiär i syfte att känna av atmosfären och inte minst för att träffa Lindesbergarna och få chansen att höra vad det finns för önskemål på nattklubbens framtida form.
Enligt planerna kommer ägarbytet att ske under oktober månad under förutsättning att tillstånd beviljas. Den blivande nattklubbsägaren, Tajinder Singh, vill i väntan på detta förbereda sig så mycket som det är möjligt.
-Därför kommer nuvarande ägaren, Lawrence Li, att arrangera fredagskvällens nattklubb. Jag och mina medarbetare kommer att finnas på plats för att träffa Lindesbergs invånare, säger Tajinder.
Han är inte direkt grön i branschen, trots unga år. Hans erfarenheter handlar dock mest om nattklubbar i större städer. Att överföra ett storstadskoncept till en småstad är kanske inte det bästa i vårt fall, berättar han.
-Därför vill jag gärna träffa de som gärna går ut och roar sig i Lindesberg. Det är deras önskemål jag vill forma nya nattklubben efter, så jag hoppas få chansen att träffa så många som möjligt i kväll, säger Tajinder Singh.
Nattklubben Folkan #13 har gått på sparlåga en längre tid. Anledningen är att nuvarande ägare har en rad andra nöjesställen på hemmaplan – Ludvika.
Fredagskvällen bjuder på livemusik från banden Sideoilers och Knockout.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.