25-årige Tajinder Singh från Stockholm vill ta över och driva Folkan #13 i ett för Lindesberg skräddarsytt nattklubbskoncept. På fredagskvällen kommer man ha en liten smygpremiär i syfte att känna av atmosfären och inte minst för att träffa Lindesbergarna och få chansen att höra vad det finns för önskemål på nattklubbens framtida form.
Enligt planerna kommer ägarbytet att ske under oktober månad under förutsättning att tillstånd beviljas. Den blivande nattklubbsägaren, Tajinder Singh, vill i väntan på detta förbereda sig så mycket som det är möjligt.
-Därför kommer nuvarande ägaren, Lawrence Li, att arrangera fredagskvällens nattklubb. Jag och mina medarbetare kommer att finnas på plats för att träffa Lindesbergs invånare, säger Tajinder.
Han är inte direkt grön i branschen, trots unga år. Hans erfarenheter handlar dock mest om nattklubbar i större städer. Att överföra ett storstadskoncept till en småstad är kanske inte det bästa i vårt fall, berättar han.
-Därför vill jag gärna träffa de som gärna går ut och roar sig i Lindesberg. Det är deras önskemål jag vill forma nya nattklubben efter, så jag hoppas få chansen att träffa så många som möjligt i kväll, säger Tajinder Singh.
Nattklubben Folkan #13 har gått på sparlåga en längre tid. Anledningen är att nuvarande ägare har en rad andra nöjesställen på hemmaplan – Ludvika.
Fredagskvällen bjuder på livemusik från banden Sideoilers och Knockout.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.