25-årige Tajinder Singh från Stockholm vill ta över och driva Folkan #13 i ett för Lindesberg skräddarsytt nattklubbskoncept. På fredagskvällen kommer man ha en liten smygpremiär i syfte att känna av atmosfären och inte minst för att träffa Lindesbergarna och få chansen att höra vad det finns för önskemål på nattklubbens framtida form.
Enligt planerna kommer ägarbytet att ske under oktober månad under förutsättning att tillstånd beviljas. Den blivande nattklubbsägaren, Tajinder Singh, vill i väntan på detta förbereda sig så mycket som det är möjligt.
-Därför kommer nuvarande ägaren, Lawrence Li, att arrangera fredagskvällens nattklubb. Jag och mina medarbetare kommer att finnas på plats för att träffa Lindesbergs invånare, säger Tajinder.
Han är inte direkt grön i branschen, trots unga år. Hans erfarenheter handlar dock mest om nattklubbar i större städer. Att överföra ett storstadskoncept till en småstad är kanske inte det bästa i vårt fall, berättar han.
-Därför vill jag gärna träffa de som gärna går ut och roar sig i Lindesberg. Det är deras önskemål jag vill forma nya nattklubben efter, så jag hoppas få chansen att träffa så många som möjligt i kväll, säger Tajinder Singh.
Nattklubben Folkan #13 har gått på sparlåga en längre tid. Anledningen är att nuvarande ägare har en rad andra nöjesställen på hemmaplan – Ludvika.
Fredagskvällen bjuder på livemusik från banden Sideoilers och Knockout.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.