25-årige Tajinder Singh från Stockholm vill ta över och driva Folkan #13 i ett för Lindesberg skräddarsytt nattklubbskoncept. På fredagskvällen kommer man ha en liten smygpremiär i syfte att känna av atmosfären och inte minst för att träffa Lindesbergarna och få chansen att höra vad det finns för önskemål på nattklubbens framtida form.
Enligt planerna kommer ägarbytet att ske under oktober månad under förutsättning att tillstånd beviljas. Den blivande nattklubbsägaren, Tajinder Singh, vill i väntan på detta förbereda sig så mycket som det är möjligt.
-Därför kommer nuvarande ägaren, Lawrence Li, att arrangera fredagskvällens nattklubb. Jag och mina medarbetare kommer att finnas på plats för att träffa Lindesbergs invånare, säger Tajinder.
Han är inte direkt grön i branschen, trots unga år. Hans erfarenheter handlar dock mest om nattklubbar i större städer. Att överföra ett storstadskoncept till en småstad är kanske inte det bästa i vårt fall, berättar han.
-Därför vill jag gärna träffa de som gärna går ut och roar sig i Lindesberg. Det är deras önskemål jag vill forma nya nattklubben efter, så jag hoppas få chansen att träffa så många som möjligt i kväll, säger Tajinder Singh.
Nattklubben Folkan #13 har gått på sparlåga en längre tid. Anledningen är att nuvarande ägare har en rad andra nöjesställen på hemmaplan – Ludvika.
Fredagskvällen bjuder på livemusik från banden Sideoilers och Knockout.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.