Under onsdagskvällen avfyrade en grupp ungdomar smällare i ett bostadsområde i centrala Lindesberg, något som bryter mot både ordningslagen samt de lokala ordningsföreskrifterna. Gårdagens tilltag är dock långt ifrån unikt, trots att det är ett brott som kan ge böter, och i värsta fall även fängelse för den som köper ut fyrverkerier och smällare till minderåriga.
Nyårsafton närmar sig med stormsteg, men det som för många är årets fest, är också för tusentals hundar och hundägare en kväll förknippad med ångest och stark rädsla. På många håll i kommunen har smällandet redan börjat, trots att detta är förbjudet enligt ordningslagen samt de lokala ordningsföreskrifterna.
– Veckan innan nyår och ett par veckor efter smäller det hela tiden och det är ett stort dilemma. Om alla höll sig tiderna mellan 18-02 på nyårsafton så skulle det inte vara lika stort bekymmer för hund- och kattägare, säger kommissarie Stefan Toll.
Under onsdagskvällen observerade en förbipasserande hur en grupp ungdomar avfyrade smällare rakt in i ett bostadsområde i centrala Lindesberg, för att sedan försvinna från platsen i en bil eller epa-traktor. Ett tilltag som hos polisen skulle kunna klassas som brott mot ordningslagen, men även ofredande, då man genom ett hänsynslöst agerande ämnat att kränka någons frid. LindeNytt har varit i kontakt med en av de drabbade bostadsägarna vars katt tog till flykten efter att ha blivit skrämd av smällarna, men som lyckligtvis sökte sig hemåt igen framåt småtimmarna.

– Vi uppmanar vårdnadshavare att inte köpa ut till minderåriga, och att hålla koll på sina ungdomar. Nu är det ju tyvärr också vuxna som skjuter, och inte helt ovanligt att det är berusade människor också. Uppmaningen är att visa respekt, stå inte mitt i bostadskvarter eller vid hyreslägenheter, utan gå till någon större öppen yta, säger Toll.
I Sverige måste man vara 18 år för att köpa, sälja eller använda fyrverkerier, och att köpa ut till en minderårig klassas som langning, något som kan straffas med böter eller i värsta fall fängelse. Även föräldrarna till dem som är underåriga och innehar eller använder fyrverkerier kan ställas till svars och tilldelas böter eller fängelse, om de då har köpt fyrverkerier till sina minderåriga barn.
Varje år skadas närmare 100 personer av felaktigt hanterade fyrverkeripjäser, där de vanligaste skadorna är på ansikte, huvud, ögon samt på händerna, men det kan gå mycket värre än så.
– Se till att ha koll på hur fyrverkeripjäsen ska avfyras, att de fästs i marken enligt anvisning till exempel, för de olyckor jag har varit ute på genom åren har varit när de har vält, och börjar skjuta åt alla håll och träffar folk, eller in på balkonger där det börjar brinna. Likaså där pjäsen inte briserade och personen gick fram och tittade över fyrverkeritårtan och smällde bort huvudet, så det är mycket allvarligt, avslutar Stefan Toll.
Detta gäller för fyrverkerier inom Lindesbergs kommun:
Inom sammanhållen bebyggelse inom offentlig plats krävs tillstånd av polismyndigheten för att använda sådana pyrotekniska varor som genom sin omfattning kan innebära en risk för människors hälsa eller skada på egendom. Fyrverkeri utan tillstånd får ske endast kl. 18-02 på nyårs-, påsk- och valborgsmässoaftonen.
Pyrotekniska artiklar typ smällare och bomber med starka ljudeffekter får över huvud taget inte avfyras inom tätorten. I övrigt vad gäller användning av pyrotekniska varor hänvisas till ordningslagen, 3 kap, 7 §.