En bieffekt av kommunens trafikdämpande åtgärd, den s k ”chikanen” norr om rondellen i Lindesberg, är att den nyttjas som racebana av stadens yngre bilförare. En 18-årig kille, som vill vara anonym, berättar för LindeNytt hur racet fungerar. –Det gäller helt enkelt att köra så fort man bara kan genom chikanen. Jag har inte gjort det själv, men vet andra som sysslar med det. Enligt ryktesvägar ligger rekordet på 130 km/h i den norra chikanen, säger han. En skrämmande effekt av en åtgärd vars syfte är att hålla nere hastigheten på den aktuella sträckan.
Närpolischef Lars Törnqvist håller med om att åtgärderna har sina brister, men för den skull är inte fortkörningar tillåtet. –Om det nu stämmer att man tävlar så är det p g a att chikanen är felkonstruerad. Kommunen har helt enkelt inte lyckats att bygga den rätt. I Nora där jag bor finns en liknande åtgärd som fungerar. Där har man satt gupp i själva chikanen och det fungerar mycket bra, säger Törnqvist. En annan orsak kan vara att chikanen inte är tillräckligt snäv, tror näpochefen.
Förutom fortkörningarna så har många inte sett hindren och helt enkelt kört rakt då vägen i själva verket svänger. Kommunen har många gånger fått åka ut och montera upp nya reflexstolpar och har nu satt ut några extra för att markera hindret bättre.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.