En bieffekt av kommunens trafikdämpande åtgärd, den s k ”chikanen” norr om rondellen i Lindesberg, är att den nyttjas som racebana av stadens yngre bilförare. En 18-årig kille, som vill vara anonym, berättar för LindeNytt hur racet fungerar. –Det gäller helt enkelt att köra så fort man bara kan genom chikanen. Jag har inte gjort det själv, men vet andra som sysslar med det. Enligt ryktesvägar ligger rekordet på 130 km/h i den norra chikanen, säger han. En skrämmande effekt av en åtgärd vars syfte är att hålla nere hastigheten på den aktuella sträckan.
Närpolischef Lars Törnqvist håller med om att åtgärderna har sina brister, men för den skull är inte fortkörningar tillåtet. –Om det nu stämmer att man tävlar så är det p g a att chikanen är felkonstruerad. Kommunen har helt enkelt inte lyckats att bygga den rätt. I Nora där jag bor finns en liknande åtgärd som fungerar. Där har man satt gupp i själva chikanen och det fungerar mycket bra, säger Törnqvist. En annan orsak kan vara att chikanen inte är tillräckligt snäv, tror näpochefen.
Förutom fortkörningarna så har många inte sett hindren och helt enkelt kört rakt då vägen i själva verket svänger. Kommunen har många gånger fått åka ut och montera upp nya reflexstolpar och har nu satt ut några extra för att markera hindret bättre.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.