En bieffekt av kommunens trafikdämpande åtgärd, den s k ”chikanen” norr om rondellen i Lindesberg, är att den nyttjas som racebana av stadens yngre bilförare. En 18-årig kille, som vill vara anonym, berättar för LindeNytt hur racet fungerar. –Det gäller helt enkelt att köra så fort man bara kan genom chikanen. Jag har inte gjort det själv, men vet andra som sysslar med det. Enligt ryktesvägar ligger rekordet på 130 km/h i den norra chikanen, säger han. En skrämmande effekt av en åtgärd vars syfte är att hålla nere hastigheten på den aktuella sträckan.
Närpolischef Lars Törnqvist håller med om att åtgärderna har sina brister, men för den skull är inte fortkörningar tillåtet. –Om det nu stämmer att man tävlar så är det p g a att chikanen är felkonstruerad. Kommunen har helt enkelt inte lyckats att bygga den rätt. I Nora där jag bor finns en liknande åtgärd som fungerar. Där har man satt gupp i själva chikanen och det fungerar mycket bra, säger Törnqvist. En annan orsak kan vara att chikanen inte är tillräckligt snäv, tror näpochefen.
Förutom fortkörningarna så har många inte sett hindren och helt enkelt kört rakt då vägen i själva verket svänger. Kommunen har många gånger fått åka ut och montera upp nya reflexstolpar och har nu satt ut några extra för att markera hindret bättre.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.