Efter helgens bråk mellan två ungdomsgrupperingar står polisen inför ett omfattande utredningsarbete. Detta konstaterar Ola Andersson, som är utredningschef i lokalpolisområde Lindesberg. Samtidigt vill man gärna få kontakt med oberoende vittnen.
– Det vi jobbar med nu, är att få klarhet i vad som egentligen har hänt, hur många som har varit delaktiga i det här och vilka dessa är, säger utredningschefen.
Som tidigare rapporterats, utbröt ett större bråk mellan två ungdomsgrupperingar under lördagskvällen. Detta sedan flera ungdomar fått sina A-traktorer skadade av stenar och järnrör som kastats mot dem under färd. Bråket uppstod i samband med att gruppen som misstänks ha kastat stenarna blev konfronterade av fordonsägarna.
Polisen i Lindesberg har inlett en förundersökning. Initialt rubricerades det misstänkta brottet som en skadegörelse, något som kan komma att ändras under utredningens gång. Ola Andersson är utredningschef i Lindesberg och menar att det kommer att kräva en hel del resurser att reda ut vad som egentligen hände under lördagskvällen och vilka som eventuellt kan delges misstanke om brott.
– Vi har haft en händelse i vilken väldigt många personer är involverade. Det kommer krävas ett omfattande utredningsarbete som kommer ta tid, påpekar Andersson.
Det förekommer olika uppgifter om hur många personer som har varit delaktiga – eller åtminstone närvarande – när detta hände. Allt från 10-15 personer upp till det dubbla i antal.
– Vi har hört lite olika uppgifter om hur många det skall ha rört sig om. Det vi jobbar med nu, är att få klarhet i vad som egentligen har hänt, hur många som har varit delaktiga i det här och vilka dessa är, säger utredningschefen.
Polisen är angelägen om att få in tips från oberoende vittnen.
Tips kan lämnas via telefon 114 14.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.